YouTube’un Arama Motoru Algoritması Nasıl Çalışır?

Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Katılım
28 Haz 2020
Mesajlar
877
YouTube’un Arama Motoru Algoritması Nasıl Çalışır?
YouTube, öneri ve arama sıralama algoritmalarını iki cümleyle açıklar:

‘’Youtube da videolar: başlık, açıklama ve video içeriği bakımdan kullanıcının yaptığı aramayla ne kadar eşleştiği gibi çeşitli faktörlere göre sıralarız. Bunun haricinde, hangi videoların arama yapan için en çok ilgi çekici olacağına bakarız.’’

Anahtar kelimeler, hem sayfa içi, hem de video içi etkenlerden daha önemlidir. Ayrıca kullanıcının arama amacını anlamak ve eşleştirmek de önemlidir.

Ancak YouTube SEO için en önemli faktör etkileşimdir, çünkü YouTube, izleyicileri platformda mümkün olduğunca uzun süre tutmanızı ister. Bunun nedeni, daha fazla video görüntüleme = daha fazla reklam gösterilmesi = Daha fazla para, yani aslında son derece duygusal :)

En önemlisi, YouTube videolarınızda etkileşim yaratmanızı ister, eğer bunu başarırsanız sizi arama sonuçlarında üst sıralara çıkarmakla ve kullanıcılara videonuzu önermekle ödüllendirir.

YouTube etkileşimleri, beğeniler, yorumlar, tıklanma oranı, kitle elde tutma oranı, ortalama izlenme süresi, bitiş ekranı tıklamaları, kart tıklamaları, gibi ölçütlere dayandırır. Sonuç olarak kitlenizi etkileyemezsiniz, YouTube videolarınızda iyi bir sıralama almanız mümkün değildir.

Youtube Teknik SEO Nasıl Yapılır ?
1. Adım: YouTube Anahtar Kelime Araştırması

Arama hacmine sahip anahtar kelimeleri hedeflemezseniz, arama sonuçlarından trafik alamazsınız. Tabiki yalnızca anahtar kelimeleri hedefleyerek video oluşturmanızı önermiyoruz, ancak trend konuları takip etmenin, önerilen videolardan faydalanmanın ve mevcut kitle için içerik oluşturmanın bir çok yolu var. Maalesef YouTube’un resmi bir anahtar kelime araştırma aracı yok. Birçok üçüncü parti anahtar kelime araştırma aracı, Google Anahtar Kelime Planlayıcı‘dan gelen verileri sunuyor. Ancak, YouTube’daki anahtar kelimelerin arama hacimlerini araştırmak için kullanabileceğiniz araç ve yöntemler var.

YouTube Arama Tahminleri ile Google Trends Eşleştirilmiştir.
YouTube ile Google arama tahmini çalışma sistemleri birbirlerine benzer. Arama çubuğuna bir anahtar kelime yazın, aramayı başlatmadan önce anahtar kelimelerinizi içeren alakalı sorguların bir listesini göreceksiniz.Arama Tahminleri
Anahtar kelimenizden önce veya sonra bir yıldız işareti * koyarsanız , geniş arama tahmini sonuçları görebilirsiniz.
Bu kelimeler, trendler ve içeriğiniz konusu ile ilgili fikir verebilir.
Arama hacmini görmek için resmi bir araç olmadığı için, YouTube’un arama hacimlerini Google Trends’den görebilirsiniz. Ayrıca anahtar kelimenizi Google trends ile karşılaştırıp, hangisinin daha çok aranmaya sahip olduğunu görebilirsiniz.

Hedef anahtar kelimenizi Google’da arayın.
Anahtar kelimelerinizden birini Google’da arayın ve çıkan sonuçları inceleyin. Çıkan sonuçları, video uzunluğuna, başlıklarına ve izlenme sayılarına göre analiz edin.

2. Adım: Arama amacını belirleyin
Arama amacı (veya arama niyeti), bir kullanıcının arama motorunda yaptığı sorgu ile ulaşmaya çalıştığı sonuçtur. Youtube, bir kullanıcının neyi ne amaçla aradığını aslında aramayı yapmadan önce tahmin eder. Bunu nasıl yaptığını anlatmak aslında çok uzun, ancak özetlemek gerekirse youtube herkesi, her şeyi kategorize eder.

Eğer sizin kategorinizdeki diğer kullanıcılar, aynı arama terimi ile bir şey arayıp, bir videoyu izliyor ve etkileşimde bulunuyorsa, youtube sizinde bu videoyu beğeneceğinizi düşünür ve bu videoyu size gösterir. Aynı zamanda Google cookie (çerezler) dediğimiz arama verilerinden yardım alır. Böylece kullanıcının niyetini anlar. Bu nedenle bir arama yaparken çıkan sonuçlar, size arama niyetini anlamada iyi bir rehber olabilir.
Genelde, arama motorları arama niyetini anlamada iyidir, bu yüzden YouTube’da hedef anahtar kelime ile bir arama yapın. En üstte çıkan sonuçları analiz edin, anahtar kelime ile arama sonuçları, anahtar kelimenin arama amacını anlamanıza yardımcı olur.

3. Adım: Arama sonuçlarından gelen kitleyi videonuzda tutmaya çalışın
YouTube, kitlenin videoda kalma süresine bakarak kullanıcının içerikten memnun olup olmadığını belirler. Kitlenin videoda kalma süresinin yüksek olması aynı zamanda beğeni, paylaşım, yorum gibi etkileşimleri getirir. Bu da daha üst sıralara çıkmanız anlamına gelir.
YouTube’un hedefleri:
‘’İzleyicilere, izlemek istedikleri videoları bulmalarına yardımcı olmak ve uzun vadeli izleyici katılımını ve memnuniyetini sağlamak.”
Bu yüzden amacınız, izleyicilerin dikkatini çekmek ve izlenme süresi yüksek olan videolar oluşturmak olmalı. Bununla alakalı yazdığım ” Abone sayısını arttırma yolları ” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

4. Adım: Sayfa İçi Video Optimizasyonu
YouTube için sayfa içi SEO 4 etkene dayanır:

  • Başlık
  • Açıklama
  • Etiketler
  • Videonun kapak fotoğrafı
Bu etkenlerin her biri videonuzun tıklama oranlarını etkiler. İyi bir video başlığı ve bir kapak resmi belirleyin.
YouTube, içerik oluşturucuları tıklama oranını artırmaya teşvik ediyor.

Tıklama oranı yüksek ise YouTube içeriğinizi daha fazla kullanıcıya önerecektir.
Videolarınızın izleyicilere daha fazla önerilmesi için kullanabileceğiniz birkaç uygulama var.

1. Anahtar kelimenizi başlıkta kullanın
Youtube da ilk sıralardaki videoların % 90’ında, mutlaka bir anahtar kelime bulunur. YouTube’un tavsiyesi anahtar kelimenizi, başlığınızda kullanmanızdır, ancak çok fazla aynı arama terimini kullanmayın. Bunun yerine eş anlamlı kelimeleri bulmanızı öneririz. Başlıklarınızı 60 karakterin altında, az ve öz bilgilerle doldurun.

2.Anahtar kelimelerinizi video açıklamanızda kullanın.
YouTube, videonuzun açıklama bölümünde doğru anahtar kelimeleri kullanmanın, videolarınızın arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olduğunu, görünümleri artırdığını söylüyor. Youtube da herhangi bir aramada ilk sıralarda çıkan sonuçların % 75’inin açıklama metninde, geniş eşlemeli anahtar kelimelerin bulunduğu tespit edildi. Ancak çok fazla aynı anahtar kelimeyi kullanmayın. Bunun yerine eş anlamlı ya da alakalı anahtar kelimeleri de dahil edin.

3.Etiketler
Etiketler, videonuzun YouTube aramada sıralamanda üst sıralarda olmasına ve önerilerde gözükmesine yardımcı olur. YouTube, videonuz için en açıklayıcı olan anahtar kelimeleri ve kelime öbekleri eklemenizi önererek bunu kolaylaştırır.

Anahtar kelime araştırmanızı, başlığınızı ve tanımınızı anahtar kelimeler ile optimize ettiğiniz için, etiket oluşturmak gayet basit bir süreçtir.

4.İçeriğize uygun bir kapak resimi oluşturun
Kapak fotoğrafları, genellikle bir videoya tıklamadan önce bakılan şeydir. bunu YouTube SEO için kullanabilirsiniz, kapak fotoğrafınızda harekete geçirecek bir yazı veya görüntü olmalı, ancak bu içeriğinizle tutarlı olsun. Clickbait yapmayın ve kullanıcıları içeriğinizde bulunmayan şeyler ekleyerek kandırmayın.

5. Adım: Video İçi Optimizasyonlar
Videonuzun, izlenme oranını artırmak ve izleyicileriniz için daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmak için yapabileceğiniz ek optimizasyonlar vardır.


YouTube kartları, izleyicileri beş işlemden birini gerçekleştirmeye teşvik eden etkileşimli bir özelliktir:

  1. Başka bir video veya oynatma listesi izlemek.
  2. Başka bir YouTube kanalı keşfetmek.
  3. Kar amacı gütmeyen birine bağış yapmak.
  4. Bir anketi cevaplamak.
  5. Bir bağlantı ziyaret etmek.
Kullanmak istediğiniz kartın türünü seçin, uygun bir seçenek belirleyin (ör. Video veya oynatma listesi) ve daha sonra kartın görünmesini istediğiniz bir zamanı seçin.

İzleyici, belirdiğiniz zamana geldiğinde, önerilen video ya da cevaplanacak anket videonun köşesinde görülür. Ayrıca kullanıcı bilgi simgesini tıkladığında, önerilen videoyu izlemeyi seçebilir. Kartlara, izlediği video ile aynı ya da benzer bir konuda alakalı eklerseniz, izleyici kanalınızda daha fazla tutabilirsiniz.2. Bitiş ekranı
Bitiş ekranı, kartlara benzer, amaç izleyicileri kanalınızda daha fazla zaman geçirmeye teşviktir. Daha fazla abone edinmenize ve izleyicileri başka videolarınızı izlettirmeye yardımcı olabilir.

ÖZET
YouTube SEO teknik açıdan kolaydır, başarı ve etkileşime dayanır. Arama hacmine sahip anahtar kelimeleri ve trendleri takip edin. Hedef kitlenizin arama amacını iyi anlayın. Arama sonuçlarından gelen trafiği videonuzla tutmaya çalışın. Anahtar kelimenizi başlıkta kullanın ve etkileyici başlıklar yazın. Başlıklarınızı 60 karakterin altında, az ve öz bilgilerle doldurun, aynı zamanda merak uyandıran veya içeriğinizdeki bir değeri vurgulayan ifadeler ekleyin.

YouTube SEO yapmak için anahtar kelimenizi sık sık tekrar etmekten, kaçının…

İçeriğize uygun bir kapak resmi oluşturun Kapak fotoğrafları, genellikle bir videoya tıklamadan önce bakılan şeydir. Clickbait yapmayın ve kullanıcıları içeriğinizde bulunmayan şeyler ekleyerek kandırmayın.

Anahtar kelimelerinizi video açıklamanızda kullanın. Etiketleri kullanın. Videonuzun YouTube aramada sıralamanda üst sıralarda olmasına ve önerilerde gözükmesine yardımcı olur. Altyazıları es geçmeyin. Kartlar ve bitiş ekranı ayarlayın, bu kitlenizin kanalınızda daha fazla vakit geçirmesine yarar.

Yukarıda YouTube SEO için başarı etkenlerini adım adım açıkladım. Eğer anlamadığınız bir yer varsa yorumlarda belirtin, size mutlaka cevap vereceğim. Bu makalede yazmayan, ancak merak ettiğiniz birşey varsa yorumlar kısmına yazabilirsiniz. Ayrıca bu makale size faydalı olduysa lütfen yorumlarda belirtin.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt