Youtube Para Kazanma | Youtube'dan Para Kazanmanın Yolları

Arda

Marshall Of Rockfeller
administrator
Ticaret - 0%
Katılım
2 Yıl 4 Ay 26 Gün
Mesajlar
196
Youtube Para Kazanma  Youtube'dan Para Kazanmanın Yolları.png

Youtube üzerinden para nasıl kazanılır, youtube'dan para kazanma yolları, youtube platformu ile internetten para kazanmak mümkün müdür bakalım.

Youtube, bundan yıllar önce partnerlik programını duyurdu ve artık elde edilen geliri içerik üreticileriyle paylaşacağını açıkladı. Bu duyurudan sonra insanlar youtube üzerinden para kazanma yollarını araştırmaya başladılar.

Başlangıçta Türkiye'deki içerik üreticileri için para kazanmayı aktifleştirmeyen Youtube, kısa bir süre sonra yeniden açıklama yaparak Türk içerik üreticilerine de ödeme yapacağını ve partnerlik vereceğini duyurdu ve youtube platformundan para kazanma dönemi Türk içerik üreticileri için başlamış oldu.

Geçtiğimiz birkaç yıl içinde binlerce youtuber, youtube'dan nasıl para kazanılır bunu çözdüler ve özgün içerikler üretmeye başladılar. Bu kişiler kanallarında daha çok oyun ve eğlenceli gibi içeriklere yer vererek kendi kitlelerini oluşturdular.

Tabii ki youtube platformundan para kazanmak için eğlence veya oyun kanalı açmak şart değildir. Bilgi içerikli kanallar da büyük başarı yakaladılar.

YouTube üzerinden para kazanma fikirleri bir yana, yabancı içerik üreticileri sayesinde Amerika - Avrupa ile Türkiye arasındaki kazanç tablosundaki farkları da hep beraber görmüş olduk. Yabancı içerik üreticileri daha az abone ve izlenme sayısı ile Türk içerik üreticilerinin 5 katı para kazanabiliyordu. Hal böyle olunca Türk youtuberlar farklı yollar denemeye başladılar ve bot takipçi, sahte izlenme, abone kasma gibi hileler patladı. Tüm bunların yanında bir de içerik üreticileri iyice çizgilerini kaybetti ve abone kazanabilmek her şeyi yapmaya başladı. Bu yaptıklarıyla alakalı detaylardan bahsetmeyeceğim zaten gündemi takip ediyorsanız olayları biliyorsunuzdur. Bilmiyorsanız da boşverin gitsin. Siz yazıyı okumaya devam edin, youtube'dan nasıl para kazanılır bunu göstereceğim.

Youtube'dan Nasıl Para Kazanılır?​

Youtube'dan para kazanmayı düzenli bir iş haline getirmek ve kendinizi bu yolla geçindirmek istiyorsanız öncelikle özgün içerik üretmek zorundasınız. Kendinize ait olmayan videolarla bir noktaya kadar ilerlebilirsiniz belki ama youtube'da telif hakları öyle büyük bir sorun haline geliyor ki artık bıkıyorsunuz. Bu sorunu özgün içerik üreticileri bile yaşıyor. Videonun bir noktasında çalan müzik yada görüntü için telif yiyenler oluyor. O nedenle ilk olarak özgün içerik üretmek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Yani sizin sesiniz, görüntüleriniz ve video düzenlemeniz. Size ait olmayan bir videoyu yüklemenize izin veren youtube bu videodan para kazanmanızı engelleyebilir, bunu unutmayın.

YouTube platformundan para kazanmanın temelinde özgün içerikler üretmek ve düzenli bir şekilde bunu devam ettirmek. Para kazanmak isteyen çoğu içerik üreticisi kanalını çok kısa sürelerde bırakıyor ve oraya kadar yaptığı tüm emekler boşa gidiyor. Başarıyı yakalamış ve para kazanan içerik üreticilerine baktığınızda çoğunun en az 1-2 senelik geçmişi olan kanallar olduğunu görebilirsiniz. Bu kanallar günde en az 1-2 içerik üretip videolarını çekerek kendi kitlelerini zaman içerisinde oluşturdular. O yüzden siz siz olun içerik üretmeye her ne olursa olsun devam edin. Olumsuz yorum gelirse gelsin, size küfür bile edilebilir hatta. Olumsuz şeyleri kafanıza takarak önünüze engel çıkarmayın ve her geçen gün kendinizi bu alanlarda geliştirerek yolunuza devam edin. Bırakın insanlar sizinle alay etsinler, siz youtube'dan para kazandığınızda gülecek bir şeyleri olmayacak.

Youtube kanalından para kazanmak için özgün içerik, sabır ve istikrar önemli. Ayrıca ne hakkında video çekeceğiniz de önemlidir. Kendinize sorun: "Ben ne hakkında video çekebilirim?", "Neyi iyi biliyorum ve insanlara aktarabilirim?", "Neye ilgim var, ne hoşuma gidiyor?"... Bu soruların cevaplarını verebildiğinizde aklınızda hangi kategoride kanal açacağınız konusunda fikirler belirginleşmiş ve kesinleşmiş olacak. Sakın sırf para kazananlar var diye bilmediğiniz yada ilgi duymadığınız bir konuda video çekmeyin. Her konu kendi içinde tecrübe ister. Bu nedenle bildiğiniz işi en iyi şekilde yaparsanız ancak youtube'dan para kazanabilirsiniz.

Youtube'dan para kazanan Türkler çok. Çünkü emek veriyorlar ve üretiyorlar. Bir de bu kişilerin ne yaptıklarına bakarak kendinize pay çıkarabilirsiniz. Bunun için size önerim youtube trendlerini takip edin. Ünlü türk youtuberlar ne yapıyor, hangi konuda içerik üretiyor dikkatlice gözlemleyin. Bu trendleri takip edip, trend konular da videolar çekerseniz kanalınızın büyüme süresi de kısalacak ve kısa sürede para kazandırmaya başlayacaktır.

Aşağıda sizler tarafından merak edilen bazı soruların yanıtlarını bulabilirsiniz, bu sayede youtube para kazanma işini daha iyi kavrayabilirsiniz.

Youtube'dan para kazanmak mümkün mü?​

Tüm samimiyetimle söyleyebilirim ki evet! Yukarıda söylediklerimi eksiksiz şekilde yerine getirirseniz para kazanmamanız için hiçbir neden yok.

Youtube kanal açmak ücretli mi?​

Hayır, youtube kanalı açmak tamamen ücretsizdir ve sadece 1 adet google hesabınızın olması yeterlidir.

Youtube kaç izlenmeye kaç para veriyor?​

Bunun için belli bir istatistik yok. 1 milyon izlenen bir videodan beş kuruş para kazanamama ihtimaliniz de vardır. Video size ait değilse, telif hakkı sorunu varsa yada para kazanmaya uygun bir içerik değilse youtube size ödeme yapmaz.

Youtube kanalınız 10 bin izlenmeyi geçtiği anda para kazanma özelliği aktifleşir. Ondan sonra videolarınızın izlenme süresine ve reklamların tıklanma sayısına göre kazancınız da değişir.

Youtube kaç aboneden sonra para veriyor?​

Hiç aboneniz olmasa bile para kazanma özelliğiniz aktifse, reklamlarınız görüntüleniyorsa youtube'dan para kazanırsınız.

Youtuberlar ne kadar kazanıyor?​

Tam net bir rakam veremem fakat çoğu youtuberin ailesini rahat geçindirecek kadar iyi para kazandığını söyleyebilirim. Adsense gelirleri, sponsorlar, reklamlar gibi çeşitli şekillerde para kazanmak mümkün.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt