Zor Çocuk

Moderatör
Değerlendirme - 100%
Dünyanın en çok kullanılan Seo açısında en popüler Açık kaynak kodlu ve Blog sistemi ola WordPress seo ayarları nasıl yapılır adım adım beraber uygulayarak yapacağız.

Arama Motorlarında sitelerinizin üst sıralarda görünmesini veya istediğiniz kelimeler arasında sitenizin üst kısımlarda görünmesini istiyorsanız Seo ayaları ile bu işlemi yapmanız mümkündür. Web sitesinde başarının yolu Seo dan geçer. Sitenizi seoya uygun halde tasarlayarak ve ardından iç ve dış seo çalışmaları yaparak Arama Motorlarında üst sıralara çıkma şansınınız kat kat arttırırsınız.

-İÇ SEO AYARLARI-

Adım 1: Wordpress tabanlı sitenizi kurduktan sonra Site Başlığı, Slogan ve Anahtar Kelimelerinizi düzenleyerek başlayabilirsiniz.

Bu ayarları yapmak için aşağıdaki yolu izleyiniz:

Admin Panelinde Ayarlar kısmında Genel seçeneğini tıklayınız. Ardında Site Başlığınızı ve Slogan alanlarınız doldurunuz.
Site Başlığınız 60 Kelime arası, Sloganınızda 150 kelime arası olması tercihimizdir

Adım 2: Kalıcı Bağlantı Ayarları yapmak seo için önemli nedenler arasında yer almaktadır. Kalıcı bağlantı ayarları yaparak, Yazılarınızın Arama Motorlarında üst sıralarda görmek için ayarlanır.

Ayarlar bölümünde, Kalıcı Bağlantılar seçeneğiniz tıklayınız, karşınıza gelen ekranda, Yazı ismi seçeneğini seçiniz. Örnek: http: //siteadi com/ornek-yazi/ gibi görünüz

Adım 3: Güncellemeleri gözden geçiriniz.

Güncellemeleri gözden geçirerek WP sürümünü ve Eklentilerin güncelleyiniz.
Bu işlemi Admin Paneline girdikten sonra, sol tarafta yer alan Eklentiler seçeneğini tıklayıp ardında tüm eklentilerinizi güncelleyiniz.

Güncelleme sırasında sitenize 5 ile 15 saniye arasında ulaşılamayabilir. Bunu dert etmeyiniz.

Adım 4: Bir seo eklentisi kurunuz

Bir seo eklentisi kurarak seo ayarlarınızı başarılı bir şekilde yapabilirisiniz. Aşağıdaki yer alan
seo eklentilerin birini kullanabilirsiniz.

-WPseo Eklentisi :Ücretli en iyi eklentidir.
-All İn Seo Eklentisi : Ücretsizler arasında en iyi eklenti olarak biliniyor

Yukarıda eklentilerin herhangi birini kurarak arama motorlarında nasıl kullanıldığına bakabilirsiniz.

Adım 5: Otomatik Site Map (Site Haritası) Oluşturunuz.

Site haritası oluşturmak seo için en önemli nedendir. Site harisi Arama Motorlarının Botlarını yönlendirir. Sitenizdeki tüm Sayfaların, Kategorileri ve Yazıların yolunu gösterir.

WordPressde otomatik site haritası oluşturmak için Google XML Sitemaps adlı eklentiyi kurarak basit bir şekilde yapabilirsiniz.

Bu eklenti sitenizde otomatikman XML türünde bir site haritası oluşturur. Oluşturulan bu site haritası sayesinde siteniz daha çabuk index alır.

Adım 6: Ping Servisleri Kullanınız

Arama Motorlarında hızlı index almak için genellikle ping servisleri kullanılır. Günümüzde onlarca ping servisi sağlayan siteler var. WordPress'de ise ping servisini kullanmak oldukça basittir. Ping servisleri WordPress sitemize ekledikten sonra diğer Yeni Yazı eklediğimizde ping servis sitelerine otomatik uyarı gönderilir ve arama motorları sitemizi ziyarete gelerek hemen index almamızı sağlar.

Ping servis ayaları için:

Yönetici panelinde Ayarlar menüsünden Yazma menüsüne girerek Servisleri Güncelle başlıklı bölüme tıklayınız ardında arama motorlarının herhangi birini kullanarak 2013 WordPress Ping Servisleri cümlesini arattırınız çıkan ping servisleri adreslerini belirtilen yere yazınız.

Adım 7: Eklentilere Dikkat!

Fazladan eklenti kurmak sitenizin yavaşlamasına nende olur buda seo açısından olumsuz bir nedendir. Gereksiz ve kullanmadığınız eklentileri devre dışı bırakarak siliniz. Genellikle bilindik, güvenilir ve site performansını düşürmeyen eklentileri tercih ediniz.

-DIŞ SEO AYALARI YAPMA -

Dış seo ayarları yapma sitenizin değerlerini ve istediğiniz anahtar kelimenizde üst sıralara çıkmasında yardımcı olan bir etkendir.

Dış seo ayarları yapmak google açısından iyidir. Bu ayarlar ile alexa değerlerinizde ciddi bir şekilde yükseltebilirsiniz. İstediğiniz anahtar kelimede yayacağınız başarılı bir çalışma ile üst sıralara çıkabilirsiniz.

Adım 1: Link Çalışması

Sitenizde link çalışması yapınız. Web Master Forumlarında kullanıcılar ile karşılıklı ve ya ücretsiz link çalışması yaptırabilirsiniz.
Link çalışması yaptırırken kaliteli ve sitenizin konusu ile uyumlu sitelere link veriniz aksi takdirde pek fayda sağlanamaz.

Arama Motorlarını kullanarak ücretsiz link yayınlatan siteleri bularak sitenizin linklerini ekleye bilirsiniz. Link eklediğiniz sitelerin HTML kodlarınızı veler ken aşağıdaki yapıyı kullanınız. Bu sayede istediğiniz kelimeleri yazarak üst sıralara çıkma şansınızı arttırırsınız.

<a href=http : // www siteadi com/ target=_blank rel=dofollow title=Site Başlığı Buraya alt=Bir adet Anahtar Kelimeniz /></a>
Adım 2: Tanıtım Yazısı Çalışmanızı Yapınız

Tanıtım yazısı çalışmasını yapmak seo açısından iyi bir etkendir. Bu sayede anahtar kelimelerinizde sitenizi tanıtarak üst sıralara çıkama şansınız artar.

Bunun için sitenizi anlatan, Türkçe imla hatalarına dikkat ederek sade bir tanıtım yazısı hazırlatıp, ücretli ve yaz ücretsi tanıtım yazısı ekleyen siteler yazınıza ekleyiniz.

Yazınızı yazarken seoya uygun halde yazarak, yazınızı en az 200 kelimelik yazarak ve anahtar kelimenizi yazıda 3 ile 5 defa kullanarak hazırlayınız. Link çıkışları ise 2 adet yapabilirsiniz. 2 adet idealdir bu bir sayıda arttırılabilir.

Adım 3: Arama Motorlarınına Kayıt

Arama Motorlarına sitenizi kayıt ederek,
Seo çalışmanızın önemli nedenlerinden birini de yapmış olursunuz. Arama Motorlarına sitenizi toplu bir halde de kayıt edebilirsiniz. Bunun için Arama Motorlarına Toplu Kayıt diye arattırarak sitenizin rahat bir şekilde kayıt ettirebilirsiniz.

Arama Motorlarına kayıt işlemi işle mi çok önemlidir, bu sayede kullanıcılar yazılarınıza rahatlıklı ile arama motorlarını kullanarak ulaşabilirler. Bir özgün içerik sitenize girerek hitlerinizi rahatlık ile arttırabilirsiniz.

Adım 4: İmleme Yapma

İmleme yapmak, sitenizin hızlı index almaya ve ziyaretçilerinizi arttırmanın en basit yolunudur.

İmleme yapmaya Sosyal İmleme den başlayabilirsiniz. Sosyal imlemeler için facebook ve twitter da sitenizin adına bir hesap açarak başlayabilirsiniz.

Bu açacağınız sosyal hesaplarının üye vs hayran sayılarını arttırarak sitenizin linkini paylaşıp imleme işlemini yapabilirsiniz.

Adım 5 : Dizin kaydı

Dizin kaydı yapmak, bize Banclik sağlar ayrıca arama motorlarının sitelerimizin sık sık ziyaret etmesine olacak sağlar.
Dizin kaydı işlemleri için google nin en çok sevdiği ve değer verdiği DMOZ dizinine sitenizi ekleyerek başlayabilirsiniz.

Dmoz dizinine kabul edilmek o kadar kolay değildik. Adense de hesap almak kadar zordur. Dizine başarılı bir şekilde kayıt olmak için, sitenizi özgün ve güncel tutunuz. Aksi taktirde siteniz dizine kabul edilmez.

WordPress kurulu sitenizde İç Seo ve Dış Seo ayarları yapma bu anlattıklarımızdan ibarettir. Yukarıda işlemleri doğru bir şekilde sitenize uygularsanız, siteniz istediğiniz başarıya rahatlıkla gelir. Kendi anahtar kelimelerinizde yükselmeler olduğunu sizde bunları yaptıktan sonra fark edeceksiniz.

Bu işleri yapınca aceleye gelmeyin, her şey sırası ile ve yavaş yavaş olur. Bu adımları yapınız ve bir-iki ay içerisinde yükselişler gözle görülür kadar hızlı olacaktır. Hitlerinizin arttığını sizde göreceksiniz.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt