Wordpress 500 Internal Server Error "Çözümü"

Değerlendirme - 0%
Katılım
3 Yıl 1 Ay 9 Gün
Mesajlar
52

Seçenek 1 – WordPress tema ve eklentilerinden kaynaklanan “500 Internal Server Error”​

Birçok durumda, eklentileri veya temaları yükledikten veya güncelleştirdikten sonra WordPress 500 Dahili Sunucu Hatası oluşur. Hangi WordPress eklentisinin veya temanın soruna neden olduğuna dair bir fikriniz varsa, çözüm yolunda zaten yarıya vardınız demektir.

Seçenek 1.1 – Eklenti yüklemesinden veya güncellemesinden kaynaklanan hata​

Sayfanız yeni bir eklenti yüklemesi veya güncellemesi yapıldıktan sonra bozulduysa, eklentiyi devre dışı bırakarak veya kaldırarak düzeltebilirsiniz. Duruma bağlı olarak, bunu yapmanın iki yolu vardır.

WordPress yönetici panelinden eklentileri devre dışı bırakma​

WordPress Kontrol Paneliniz hala erişilebilirse, aşağıda verilen adımları uygulayın:
 1. WordPress yönetici panelinize giriş yapın.
 2. Soldaki menüden Eklentiler > Yüklü eklentiler kısmına girin.
  WordPress Yüklü Eklentiler
 3. Problemli eklentiyi devre dışı bırakın.
  WordPress Eklenti Etkisizleştir
 4. Sorunu düzeltip düzeltmediğini kontrol etmek için web sitesini tarayıcıda yenileyin.
 5. Değilse, başka bir eklentiyi devre dışı bırakın ve tüm eklentiler devre dışı bırakılana (veya web sitesi çalışmaya başlayana) kadar işlemi tekrarlayın.
 6. 500 Internal Server Error hatasından sorumlu olan eklentiyi bulduğunuzda, tekrar kaldırmayı ve yüklemeyi deneyin. Aynı işlevi yerine getiren farklı eklentileri arayabilir veya eklentinin neden WordPress ortamınızla uyumlu olmadığını kontrol etmek için eklenti geliştiricileri / topluluğuyla iletişime geçebilirsiniz.

Dosya Yöneticisi veya FTP ile WordPress eklentilerini devre dışı bırakma​

Hata nedeniyle yönetici paneliniz çalışmıyor olabilir. Bu gibi durumlarda, hosting kontrol panelinizde bulunan Dosya Yöneticisi veya yardımıyla eklentileri devre dışı bırakabilir veya kaldırabilirsiniz.
 1. WordPress root dizininizde wp-content/plugins dizinine girin.
 2. Problemli eklentiyi bulun ve devre dışı bırakmak için klasörünün adını değiştirin. Örneğin, sonuna .pasif yazabilirsiniz. Eğer tamamen kaldırmak istiyorsanız, eklenti klasörünü silin.
  Hostinger Dosya Yeniden Adlandır
 3. Bundan sonra, web sitenizi yenileyin. Sorun devam ederse, tüm eklentiler devre dışı bırakılana (veya site çalışmaya başlayana) kadar devam edin.
 4. Hataya neden olan eklentiyi bulduktan sonra yeniden yüklemeyi deneyebilir, başka bir eklenti arayıp eklenti geliştiricileriyle iletişim kurarak WordPress web sitenize nasıl uygulayacağınızı öğrenebilirsiniz.

Seçenek 1.2 – Tema yüklemesinden veya güncellemesinden kaynaklanan hata​

Eğer siteniz yeni bir tema yükledikten sonra veya mevcut temanızı güncelledikten sonra bozulduysa, problemi temanızı değiştirerek giderebilirsiniz. Duruma göre temanızı iki şekilde değiştirebilirsiniz.

WordPress yönetici paneli ile temayı değiştirmek​

Eğer yönetici panelinize giriş yapabiliyorsanız, yapmanız gereken:
 1. Görünüm > Temalar kısmına girin.
  WordPress Tema Yönetimi
 2. Herhangi başka bir tema seçin ve Etkinleştir butonuna basın.
  WordPress Tema Etkinleştirme
 3. Her şey tamamlandığında, problemin giderilmiş olup olmadığını kontrol etmek için sitenizi ziyaret edin.

phpMyAdmin ile temayı değiştirme​

Alternatif olarak hosting kontrol panelinizde yer alan phpMyAdmin ile MySQL veritabanınızı düzenleyerek temanızı değiştirebilirsiniz. Eğer WordPress yönetici panelinize giriş yapamıyorsanız, bu seçenek yararlı olacaktır. İşte yapmanız gerekenler:
 1. WordPress’in kurulu olduğu veritabanını phpMyAdmin ile açın.
 2. wp_options tablosunu bulun ve içerisine girin.
  phpMyAdmin WordPress Tablosu

  Kurulum seçeneklerinize bağlı olarak tablo ön ekiniz wp_ olmayabilir.
 3. Sayfa 2‘ye devam edin.
  phpMyAdmin WordPress Tablo Sayfa 2
 4. template ve stylesheet satırlarını bulun.
  WordPress Tablo Tema Satırları
 5. Dosya Yöneticisi ile wp-content/themes dizinine girip başka hangi temalara sahip olduğunuzu öğrenmelisiniz.
  WordPress mevcut Temalar
 6. Kullanmak istediğiniz temanın klasör adını kopyalayın. Sonra veritabanındaki template ve stylesheet değerlerini kopyaladığınız klasör adı ile değiştirin. Bu örnekte twentyfifteen’den twentysixteen’e değiştireceğiz.
  WordPress Tablo Tema Satırları
Şimdi sitenizi tarayıcınızda tekrar açabilir ve yeni temanın açılıp açılmayacağını kontrol edebilirsiniz. Eğer 500 Internal Server Error sorunu temadan kaynaklanıyorduysa, artık sorun giderilmiş olmalıdır. Şimdi eski temanızı tekrar kurmayı deneyebilir veya tema geliştiricisi/topluluğu ile görüşebilirsiniz.

Seçenek 2 – .htaccess dosyasını kontrol etmek​

500 Internal Server Error sorununu gidermenin başka bir yolu da .htaccess dosyanızı kontrol etmektir. Mevcut .htaccess dosyanızın bozulmuş olma olasılığı yüksektir. Bunun birkaç sebebi olabilir: Genellikle yeni bir eklenti kurulumu veya sitenizde yapılan diğer bir değişiklik.
.htaccess dosyanızın bozulmuş olup olmadığını kontrol etmenin en iyi yolu yeni bir tane oluşturmaktır.
 1. Hosting kontrol panelinize giriş yapın ve Dosya Yöneticisi‘ni açın. Alternatif olarak FileZilla kullanarak FTP bağlantısı da kurabilirsiniz.
 2. WordPress sitenizin root dizinine girin.
 3. Burada .htaccess dosyanızı bulun ve devre dışı bırakın. Dosyayı yeniden adlandırarak devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin, .htaccess1
 4. Daha sonra yeni bir .htacccess dosyası oluşturun ve nu ekleyin.# BEGIN WordPress
  <IfModule mod_rewrite.c>
  RewriteEngine On
  RewriteBase /
  RewriteRule ^index\.php$ - [L]
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
  RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
  RewriteRule . /index.php [L]
  </IfModule>
  # END WordPress
 5. Dosyayı kaydettiğinizden emin olun.
Şimdi sitenizdeki problemin giderilmiş olup olmadığını kontrol etmek için sitenizi tekrar tarayıcınızda açın. Eğer sorun hala devam ediyorsa, sonraki adıma devam edin.

Seçenek 3 – PHP limitlerini artırmak​

Eğer yukarıdaki seçenekler sizin için işe yaramadıysa, memory yetersizliği veya düşük php limitleri soruna sebep oluyor olabilir. WordPress gibi yazılımlar, düzgün çalışmaları için belirli bir memory gerektirirler. Siteniz ziyaret edildiğinde tarayıcı içeriği, kodları ve eklentileri yüklemek için çok sayıda istek yapar. Tüm bu istekler için yeterli miktarda memory bulunmaz ise, eklentiler ve kodlar yüklenemez. Dolayısıyla PHP de 500 Internal Server Error sorununu yaşar. Bu nedenle web sitenizin php ve memory limitlerini artırmak önemlidir. Bunları .htaccess dosyası yardımıyla yükseltebilirsiniz. Eklemenizi önerdiğimiz satırlar aşağıdaki gibidir:
php_value upload_max_filesize 128M
php_value post_max_size 128M
php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300
php_value memory_limit 256M
WordPress .htaccess Limit Yükseltme

Değişiklikleri uyguladıktan sonra dosyayı kaydetmeyi unutmayın. Tamamladığınızda, sitenizi tekrar ziyaret edin. Eğer sorun yetersiz PHP değerlerinden ötürüyse, problem artık kalkmış olmalıdır.

Seçenek 4 – PHP sürümünü değiştirmek​

Bazı WordPress kodları ve eklentileri belirli PHP sürümü gerektirirler. Eğer gereksinimler karşılanmazsa, 500 Internal Server Error sorunu görülebilir. Sorunun PHP sürümünüzle ilgili olup olmadığını tespit etmek için php sürümünüzü değiştirerek test edebilirsiniz. Hostinger kontrol panelinizin PHP Yapılandırması kısmında PHP sürümünüzü kolaylıkla değiştirebilirsiniz.
Hostinger PHP Versiyonu Değiştirme

Eğer gerekli olan PHP sürümünü bilmiyorsanız, hepsini deneyin. Her denemeden sonra değişiklikleri kaydetmeyi ve sitenizi yenilemeyerek kontrol etmeyi unutmayın. Eğer değiştirdiğiniz PHP sürümlerinden herhangi biri sorunu gidermezse, en başta ayarlı olan PHP sürümünü tekrar ayarlayın ve sonraki adıma devam edin.

Seçenek 5 – Hataların gösterimini aktifleştirme​

500 Internal Server Error hatasının en zor kısmı hatanın sebebini bulmaktır. Eğer yukarıdaki seçeneklerden herhangi biri size yardımcı olmadıysa, hataları kontrol ederek daha detaylı inceleme yapmanız gerekebilir. Hataları kontrol etmenin birkaç yolu bulunur:

Hata gösterimini etkinleştirme​

Hataların gösterimini aktifleştirerek kodunuzda probleme sebep olan belirli kısmı bulabilirsiniz. Bu işlem Hostinger kontrol panelinizin PHP Yapılandırması kısmından yapılabilir. Hataları Göster değerini Etkin olarak değiştirin ve kaydedin.
Hostinger Hata Gösterimi

Şimdi web sitenizi yenilemelisiniz. Aşağıda görüldüğü gibi koddaki hatalar ekranda görüntülenecektir.
WordPress PHP Hatası

Alternatif olarak, .htaccess yardımıyla farklı bir hata kaydı dosyası oluşturup hataları buraya kaydedebilirsiniz. Bu konu üzerine detaylı bir rehber burada bulunabilir.
Hatayı tespit ettiğinizde, hatada bahsedilen dosyayı ve satırı açıp, kontrol edebilirsiniz. Hata hakkında yardım almak için web geliştiricinizle görüşebilir veya , , ‘larını kullanabilirsiniz.

Seçenek 6 – WordPress hata ayıklama modunu kullanmak​

WordPress kendi hata ayıklama sistemine sahiptir. Dolayısıyla bu sistemi kodunuzdaki hataları ayıklama için kullanabilirsiniz. 500 Internal Server Error sorunun çözümüne de yardımcı olabilir. Bu sistemi aktifleştirmek için öncelikle wp-config.php dosyanızı düzenlemelisiniz.
 1. wp-config.php dosyanızda aşağıdaki satırı bulun.define('WP_DEBUG', false);
 2. Burada false yerine true yazın.// Enable WP_DEBUG mode
  define( 'WP_DEBUG', true );
  // Enable Debug logging to the /wp-content/debug.log file
  define( 'WP_DEBUG_LOG', true );
  // Disable display of errors and warnings
  define( 'WP_DEBUG_DISPLAY', false );
  @ini_set( 'display_errors', 0 );
  // Use dev versions of core JS and CSS files (only needed if you are modifying these core files)
  define( 'SCRIPT_DEBUG', true );
 3. Sitenizi tarayıcınızda yenileyin ve hosting kontrol panelinizden Dosya Yöneticisi‘ni açın. wp-content dizinine girin ve debug.log dosyasını açın.
  WordPress Debug
 4. Artık WordPress sitenizde hataya sebep olan problemleri biliyorsunuz. Problem hakkında yardım almak için web geliştiricinizle görüşebilir veya , , ‘larını kullanabilirsiniz. WordPress hata ayıklaması hakkında daha fazla bilgi da bulunabilir.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt