WHM – Backup Configuration (Yedekleme Yapısı)

İbrahim Sarac

kurumsal
Ticaret - 100%
Katılım
25 Kas 2020
Mesajlar
258
Sunucularımızda yedekleme yapmak için öncelikle WHM'de Backup menüsü altında Legacy Backup Configuration bölümünden backup ayarı yapmamiz gerekiyor.

Bu ekranda sunucuda bulunan hesapların yedekleme işlemininin yapılandırmasını gerçekleştirebilirsiniz. Bu yedekleme türü isminden de anlaşıldığı gibi eski tip bir yedekleme türüdür. Aynı işlemi yeni yedekleme yapısı olan Backup Configuration (Yedekleme Yapılandırması) ile de yapabilirsiniz. İşlemlerimize Legacy Backup Configuration (Eski Yedekleme Yapılandırması) ile devam edelim.

cp-1.jpeg
cp-2.png
cp-3.png
cp-4.png
BACKUP STATUS (YEDEKLEME DURUMU)= Bu seçenek ile yedekleme yapısını aktif , pasif veya yalnızca restorasyonlar için etkin olmasını sağlayabiliriz

BACKUP İNTERVAL (YEDEKLEME ARALIĞI) = Yedekleme işleminin aralığını Günlük , Haftalık ve Aylık olarak seçebiliriz.Aylık olarak alınan yedekler de hem aylık hem de haftalık olarak yedekleme yapar.Günlük olarak yedekleme işlemini seçersek aylık , haftalık ve günlük olarak yedekleme işlemi yapılır.

DAYS TO RUN BACKUP = Yedeklemenin hangi günlerde gerçekleşeceğini seçebiliriz. Örnek olarak Salı , Perşembe ve cumartesi günü için yedek alsin olarak işaretledik.

BACKUP ACCOUNTS (YEDEKLEME HESAPLARI) = Hesapları yedeklemek isteyip , istemediğinizi buradan seçebiliriz.Disable yaptiğimizda yalnızca sistem dosyaları yedeklenecektir.

COMPRESS ACCOUNT BACKUPS ( HESAP YEDEKLERİNİ SIKIŞTIRMAK)= Yedekleme dosyalarının sıkıştırmasını isterseniz etkin olarak seçiyoruz.

BACKUP CONFİGURATİON FİLES ( YAPILANDIRMA DOSYALARINI YEDEKLEMEK)= Yapılandırma dosyalarını yedeklemek istersek etkin olarak seçiyoruz.

BACKUP SQL DATABASES (SQL VERİTABANI YEDEKLEME) = Bu kısımda 3 yedekleme türünden birini seçebiliriz.

• Per Account Only(Yalnizca Hesap Başına) = Veritabanı yedeklerinin her bir hesap için ayrı yedeklenmesi

• Entire MySQL Directory (Tüm MySQL Dizinı) = Sunucuda bulunan veritabanlarının tümünün yedeğini almak

• Per Account and Entire MySQL Directory ( Hesap bazı ve Tüm MysQL dizini) = Sunucudaki veritabanlarının yedeklerini hem hesap bazında hem de tüm yedeklerini almak için kullanabiliriz**

BACKUP ACCESS LOG = Sunucunun günlüklerini yedeklemek istersek enable , istemiyorsanız disable yi seçebilirsiniz.

BACKUP BANDWİTDH DATA (BANT GENİŞLİĞİ VERİLERİ) = Bant genişliği verilerini yedeklemek isterseniz etkin veya pasif olarak seçebilirsiniz.

BACKUP TYPE ( YEDEKLEME TÜRÜ ) = Yedekleri nasıl depolayacağımızı ayarlayabiliriz.

• Standart = Sunucuda yedekleri saklamak için kullanacaksak standart seçeriz.

• Uzaktan FTP = Yedekleri uzak bir sunucuda saklamak için bu seçeneği seçeriz.

REMOTE FTP HOST = Uzaktan Ftp yedekleme kullanacaksanız , yedeklenecek ftp sunucusunun ip adresini buraya yazmaniz gerekmektedir.

FTP BACKUP PASSWORD = Uzaktan FTP yedekleme için FTP kullanıcısının şifresini yazmaniz gerekmektedir.

FTP BACKUP DİRECTORY = Uzaktan FTP yedekleme işleminin yapildığı dizini belirtmeniz gerekmektedir.

FTP BACKUP TİMEOUT = FTP Zaman aşımını saniye cinsinden buraya yazabilirsiniz.

BACKUP DESTİNATİON ( YEDEKLEME DİZİNİ ) = Yedeklenen hesapların saklanacağı dizini burada belirtmeniz gerekmektedir. ( /backup olarak belirtebileceğiniz gibi , sunucunuzda herhangibir klasör açıp örn: mkdir yedek klasörü oluşturup /yedek olarakta dizini değiştirebiliriz)

SELECT SPECİFİC USERS = Bu bölümde otomatik olarak yedeklemek istediğiniz hesaplarınızı on konumuna alabilirsiniz.

cp-12.png
cp-13.png
Save diyerek kaydedip yedekleme yapilandırmamızı tamamlamiş oluyoruz.Yedekleme işleminin hemen aktif olabilmesi için SSH ( Terminal) ‘a bağlanıp aşağıdaki komutu çalıştırmaniz yeterli olacaktır.

/scripts/cpbackup --force

Yedekleme sisteminin düzgün çalışması için bir düzenleme daha yapmanız gerekiyor, WHM Panel’den Tweak Settings içersindeki Extra CPUs for server load değerini sunucunun CPU sayısına ve gücüne göre bir değer girmeliyiz. Sunucu load değeri buradaki değere ulaştığında yedekleme sistemi çalışmayacaktır. Bu nedenle değeri 10 ya da 20’ye yükseltmeniz önerilir.

cp-14.png


Son olarak aldığımız bu yedekleri restore yapmak istersek WHM panel’den Legacy Restore Backups içersinden ilgili kullanıcıyı restore yapabiliriz.

cp-15.png
 

Ekli dosyalar

  • cp-14.png
    cp-14.png
    12.3 KB · Görüntüleme: 156

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt