Web Tasarımının En Önemli 6 Temel Öğesi

İbrahim Sarac

kurumsal
Değerlendirme - 100%
Katılım
3 Yıl 7 Ay 21 Gün
Mesajlar
265
Web Tasarımının En Önemli 6 Temel Öğesi


Web tasarımı, özellikle deneyimsizler için bazen biraz simya gibi gelebilir. Yeni başlayanlar genellikle bir web sitesini neyin iyi yaptığını anlayabilse de , mükemmel iksiri sıfırdan hazırlamak nadiren olur.
Web tasarımcıları köpüren sıvılar, karmaşık enstrümanlar ve RGB renkleri ile onaltılı kodlar arasındaki sürekli sıkıcı dönüşümlerle uğraşırken, hepsi yenilik, yaratıcılık ve iş becerisi arasındaki nihai dengeyi sağlayan sihirli kombinasyonu bulmayı umuyor. Başarı, bir ömür boyu gurur ve zenginlik anlamına gelirken, başarısızlık çılgın bilim adamını ömür boyu hayal kırıklığına ve sürekli deneylere maruz bırakır.

Yeni veya mevcut web siteniz için sağlam bir tasarımın kilidini açmak, sihirli bir dönüşüm, yaratma ve birleştirme süreci gibi görünebilir. Neredeyse her iş hedefi ve yaratıcı çaba için profesyonel temalar ve şablonlar bol miktarda bulunur – ancak her zaman, alaşımı düşündüğünüz kadar güçlü olmayan bir şey eksik gibi görünüyor.
Web sitenizin tasarımı, tıpkı altının gizemli tarifi gibi, karmaşık, gizemli, bazen çileden çıkaran bir süreçtir – tam olarak doğru yapmaya değer.
Modern web sitesi tasarımı sadece görsel unsurlar ve estetikten daha fazlasıdır; aynı zamanda SEO’nuzu ve sıralamanızı etkiler, hedef kitlenizin markanızla ilgili algılarını güçlendirir ve ziyaretçilerinizin davranışlarını etkiler. Sitenizin tasarımı ve düzeni, tüm web varlığınızı etkiler.
İster sıfırdan başlıyor olun, ister kalıcı sabitleyici üstünüzü yeniden tasarlıyor olun , ister sonsuz bir şablon akışını değerlendiriyor olun , izlenecek birkaç temel tarif ve kullanılacak malzemeler vardır. Burada, uygun şekilde ve ölçülerde kullanıldığında çevrimiçi işinizi ve tasarım hayallerinizi altına çevirebilecek temel unsurları ele alacağız.
İlk olarak, Teknik Şeylere Dikkat Edin – Veya Ev Sahibinizin Sizin Yerinize Yapmasını Sağlayın
Web tasarımının doğru renk paletini ve görselleri seçmekle ilgili olduğunu düşündünüz , değil mi? Pekala, yanılmıyorsun, başlı başına. Kullanıcılarınızın sitenizdeki deneyimini iyileştirmek ve etkilemek için tasarımı kullanmaya daha kapsamlı bir şekilde bakıyoruz.
Dünyanın en iyi tasarımı, ziyaretçilerinizin sitenizi görememesi veya dönüşüm sağlayacak kadar uzun süre kalmaması önemli değildir. Kitleniz ne olursa olsun, internet tüketicileri biraz sabırsız bir gruptur – kabaca yüzde 30’u bir sitenin bir saniye veya daha kısa sürede yüklenmesini beklerken, bir web sitesinin neredeyse yarısı iki saniye içinde görünmesini bekliyor. Bunun ötesindeki herhangi bir milisaniye, o okuyucuyu veya müşteriyi tamamen kaybetme olasılığınızı artırır.
Aynı şey hiç yüklenmeyen siteler için de söylenebilir. Ponemon Enstitüsü’ne göre, veri merkezi kesintileri işletmelere web sitesinin kullanılamadığı dakika başına ortalama 9,000 dolara mal olabilir . Ziyaretçilerin yaklaşık dörtte üçü, yüklenmesi beş saniyeden uzun sürerse bir siteyi terk eder.
Güvenilir bir web barındırma sağlayıcısına kaydolmak, tüm bu acı noktalarını herhangi bir güçlük veya baş ağrısı olmadan hafifletir. Örneğin VerimHost , sunucularımızda geleneksel sabit disk sürücülerinden en az %200 daha hızlı olan yüksek performanslı katı hal sürücüleri kullanır. Çalışma süresi garantileri , güvenilirliği değerlendirirken dikkate alınması gereken bir diğer hayati ölçümdür. VerimHost, sitenizin zamanın %100’ünde çevrimiçi olacağına söz veren birkaç sağlayıcıdan biridir – sitenizin kullanılamadığı her saat için size bir günlük barındırma ücretini bile geri öderiz.
Tüm bunlar sizi ikna etmeye yetmiyorsa, karşılaşabileceğiniz performans, güvenilirlik ve müşteri hizmeti türünü örneklemenize olanak tanıyan aylık barındırma planlarına göz atmayı düşünün. (Bu arada, HostingAdvice ‘daki insanlara göre bu, VerimHost’ un öne çıktığı başka bir alan ).
Web Sitesi Tasarım Öğeleri, Basitleştirilmiş
Sürükle ve bırak web sitesi oluşturucumuzu kullanarak güvenle güzel bir site oluşturun.


Tasarlamaya Başlayın
Web Tasarımının 6 Temel Bileşeni

Artık renkler, tipografi, harekete geçirici mesaj düğmeleri , beyaz boşluk ve gezinme gibi eğlenceli şeylere geçebiliriz ! Her tasarımcı, web geliştiricisi ve site sahibi bir web sitesi oluşturmak için farklı bir yaklaşım benimseyebilir, ancak hesaba katılması gereken standart bir öğe ve kavram kontrol listesi vardır .
Tabii ki, genel kabul görmüş tasarım ilkeleri olsa da , web tasarımının güzelliği, bunun bir bilim değil, bir sanat formu olmasıdır. İyi tasarım diğerlerinden ayrılır, ancak aldığınız risklerin hesaplandığından ve istediğiniz gibi çıkmazlarsa geri döndürülebilir olduğundan emin olun.
Şimdi, o eskiz defterinin sayfasını çevirme ve tasarlamaya başlama zamanı! İşte doğru yaptığınızdan emin olmak isteyeceğiniz altı önemli tasarım öğesi.


1. Genel Düzen ve Görsel Görünüm
Sitenizin genel görünümü elbette web tasarımının çok önemli bir bileşenidir. Bu geniş terimleri, web sitesi ziyaretçinizin sahip olmasını istediğiniz çeşitli tepkileri kapsamak için kullanıyoruz. İlk izlenimler çok önemlidir, bu nedenle web sayfası yüklenir yüklenmez hedef kitlenizi şaşırtmak istersiniz. Kullanıcıların web siteniz veya işletmeniz hakkında bir fikir edinmeleri yalnızca 50 milisaniye sürer ve bu, kalacakları veya ayrılacaklarını belirleyecektir.
Bu, tasarımınızın bir avuç yatıştırıcı sıfatla uyumlu olması gerektiği anlamına gelir: basit, tanıdık, sezgisel, temiz ve erişilebilir olmalıdır. Site odanızın öğelerinin nefes almasını sağlamak için bol miktarda boşluk (veya dolgu ve kenar boşlukları) kullanın ve tasarım öğelerini düzenli ve düzenli tutmak için ızgara tabanlı tasarımlar kullanın.
Güçlü fotoğraflar, simgeler veya grafikler metninize ek bilgiler sağlar ancak resimlerin birbirini ve temsil etmek istediğiniz markayı tamamladığından emin olun.
Web sitenizin her bir parçası, atamak istediğiniz görsel hiyerarşiye göre yerleştirilmelidir. İster F-Patterns ister Z-Patterns hedefleyin , tasarımınıza göre ziyaretçilerin bakış ve davranışlarını yönlendirebilirsiniz. Her iki model de sitenizin üst yatay alanını veya çoğu tasarımcının markanın logosunu, navigasyonunu ve bazen bir arama kutusunu yerleştirdiği yeri vurgular. Her üç unsur da marka bilinirliğine ve kullanıcı etkileşimine ilham verir.


2. Renk Şeması
Son olarak, okumaya başladığınızda muhtemelen en çok beklediğiniz öğeler. Renk paletiniz ve yazı tipleriniz, ziyaretçilerinizin siteniz hakkındaki görüşlerini doğrudan bilgilendirecektir ve çoğu acemi tasarımcının başladığı şeydir. Bize güvenin, şimdiye kadar yaptığınız temel çalışmalar sizi tek başına Roy G. Biv’den daha büyük bir başarıya hazırlayacaktır.
Bir renk şeması seçmeye gelince, hedef kitlenizin demografisiyle birlikte markanıza veya sektör perspektifinize dikkat etmek, bunu biraz ağrısız bir süreç haline getirecektir. Her zaman , gözün algılayabileceği yaklaşık 7 milyon ayırt edilebilir renk tonundan kapsamınızı daraltmanın yollarını arayın .
Örneğin, avukatlar ve muhasebeciler, profesyonelliği belirtmek için genellikle koyu mavi veya yeşil ile en iyi şekilde sunulurken, bir fotoğrafçı, görüntülerinin canlılığını gerçekten sergilemek için siyah beyaza güvenmek isteyebilir. Markanızın endüstrisinin ötesinde, okuyucularınızın beklentilerine dikkat edin: Yeni doğan bebeklerin ebeveynleri yumuşak pembeleri, mavileri ve sarıları takdir ederken, K-6 çocukları parlak ana renkleri bekler. Gençler ve genç yetişkinler cesur, yetişkinler ve büyükanne ve büyükbabalar biraz daha rafine ve olgun.
Baskın renginizi seçtikten sonra, ne tür bir renk paleti istediğinizi düşünün. Kitlenizin belirli bir içerik parçasına veya bir düğmeye odaklanmasını veya belirli bir etkileşim türünü ortaya çıkarmasını istediğinizi varsayalım. Bu durumda, renk çarkının diğer tarafından tamamlayıcı bir renk isteyeceksiniz. Renk seçimlerini keşfetmek için bir blog gönderisinin tamamını harcadık , bu yüzden daha fazla yardım için oraya gidin.


3. Tipografi
Aynı endüstri ve demografik ilkeler, mesajınızı iletmek için seçtiğiniz tipografi (veya yazı tipleri) için genel olarak söylenebilir . Avukatlar ve muhasebeciler gibi daha resmi roller, muhtemelen seçkin serif yazı tipleriyle (harflerin sonunda asılı olan fazladan bitler olan) kalmak isteyecektir, ancak biz fotoğrafçının çok hafif ve havadar bir sans serif kullanacağını düşünüyoruz (hayır ekstra bit) yazı tipi.
Sitenin genel tasarımı ve düzeninde olduğu gibi, normalliği tazelik ile dengelemek isteyeceksiniz. Tasarım meraklıları Arial veya Times New Roman’ı hemen fark edecekler. Biraz farklı bir şey arayın – ama ne yaparsanız yapın, Comic Sans’ı düşünmeyin bile .
Metniniz kolayca okunabilir olmalıdır, bu da genellikle gövde kopyasının en az 16 piksel olması gerektiği anlamına gelir. Tamamlayıcı bir yazı tipi kullanmak, başlıklar veya vurgular için idealdir, ancak üç yazı tipinin veya gereksiz boyutlandırma ayarlarının ötesine geçmeyin.
Elbette, metniniz ile sitenin arka plan renkleri arasında bol miktarda kontrast olduğundan emin olmak isteyeceksiniz; bu, genellikle açık bir renkle koyu bir ton eşleştirilmiş anlamına gelir – yeşil arka plan üzerinde keskin kırmızı yazı tipinden kaçının.


4. Navigasyon
Sitenizin navigasyonu, yaratıcı olunacak bir alan değildir. Öncelikle, aşırı hareketli vurgulu efektlerin ve karmaşık, çok katmanlı alt navigasyonların tuzağına düşmeyin. Bir sitenin üstbilgisinde, gövdesinde ve altbilgisinde bulunabilen gezinme öğeleri, ziyaretçilerinizi istedikleri bilgilere mümkün olan en kısa sürede yönlendirmeye hizmet eder.
Sayfanın en üstünde site sahipleri büyük ölçüde kutuplaştırıcı bir tasarım kararıyla karşı karşıya kalacaklar: hamburger mi yoksa hamburger mi? Üç paralel, yatay çizgi ile temsil edilen hamburger menüsü, navigasyonunuzu site dışında gizleyerek yerden tasarruf etmenin ekonomik bir yolunu sunar. Ancak, ziyaretçilerinizden önemli bilgileri ve etkileşimleri gizler ve daha düşük tıklama oranlarına sahip olma eğilimindedir.
Güçlü gezinme, başlığınızdaki ana menünün ötesine geçer. Örneğin, uzun, kaydırma ağırlıklı veya tek sayfalık tasarımlar için, kullanıcıları her bölümde yönlendirmeye yardımcı olan yön okları eklemek isteyebilirsiniz. Çoğu site, ziyaretçileri hızlı bir şekilde sayfanın en üstüne getiren yapışkan bir “Başa Dön” düğmesi ekleyerek de fayda sağlayacaktır (burada, bu gezinme öğesinin en iyi nasıl uygulanacağı konusunda Nielsen Norman Group’tan bazı araştırmaya dayalı öneriler verilmiştir ).
Son olarak, alt bilgi gezinme menüsünü göz ardı etmeyin. Kullanıcılar beklediğinizden daha fazla kaydırma eğilimindedir ve hatta bazı markalar optimize edilmiş bir altbilgi ile %50’ye kadar daha fazla dönüşüme tanık olmuştur . Bir okuyucu ana sayfanızın veya açılış sayfanızın sonuna gelmek için yeterince uzun süre takılı kaldıysa, gidecek başka bir yere veya işletmenizden e-posta güncellemelerine kaydolmak gibi yapacak başka bir şeye ihtiyaçları olacaktır.


5. İçerik
Nasıl ki iç mimarlar duvarlar boyandıktan sonra durmazlarsa, düzeni, renk düzenini, yazı tiplerini ve seçtiğiniz güzel öğeleri seçtikten sonra işiniz bitmez. Mesajınızın tasarımınızla nasıl etkileşime girdiğine dikkat ederek kanepeyi getirme ve duvara aile resimlerini asma zamanı.
Site ziyaretçileriniz ve potansiyel müşterileriniz hızla bilgi istiyor — markanız güvenilir mi? Tecrübeli? Birinci sınıf ürün ve hizmetler sunabiliyor mu? İnsanların kısa dikkat süreleri ve yıldırım hızındaki ilk izlenimleri göz önüne alındığında, net bir şekilde iletişim kurmak çok önemlidir. Bilgilerin okunması ve sindirilmesi kolay olmalıdır.
Her kelimeye yakından bakın: Gerçekten buna ihtiyacınız var mı? Verimlilik anahtardır, çünkü fazladan kelimeler engel olabilir ve markanızın ana satış noktalarını köreltebilir. Bölümleri düzenlemek ve okuyucularınıza sağladığınız bilgileri hızla bildirmek için başlıkları kullanın ve metni görüntüleyin. Uzun, başıboş cümleler kullanmak yerine, uzun listeleri sıralı veya sırasız listelere ayırın. Sadece kısa ve tatlı düşün!
Bildiğim kadarıyla içerik stratejisi gider, blogunuza veya ana ötesine bakmaya unutma. “Hakkında” ve “İletişim” sayfalarınızın uygun tonu aldığından ve doğru bilgileri ilettiğinden emin olun. Örneğin, bir yaşam tarzı blogcusu kişisel ve aile yolculuğunu paylaşmak isterken, bir emlakçı muhtemelen profesyonel sonuçlara daha fazla odaklanacaktır.


6. Mobili Unutmayın
Vay! Sonunda, şık, kompakt, kullanıcı dostu bir web sitesiyle web tasarım serüvenimizin sonuna yaklaşıyoruz. Her şeyi yeniden yapmaya hazır – ama daha küçük mü?
Mobil web trafiğinin miktarı, beş yıl önce masaüstü trafiğini geride bıraktı ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyor.
Google, sitenize telefon veya tabletten erişen ziyaretçilere daha iyi hizmet verebilmek için, yaklaşık altı yıl önce siteleri arama sonuçlarında sıralamak için mobil öncelikli bir dizini kullanıma sundu . Ve Mayıs 2021’de arama motoru, sitenizin ne kadar kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunduğunu ölçmek için bir dizi metrik olan Önemli Web Verilerini kullanıma sunuyor. Siteniz kullanıcılar için (mobil cihazlar dahil) ne kadar iyi performans gösterirse, Google’ın size bir sıralama yükseltmesi sağlaması o kadar olasıdır.
Uzun lafın kısası, mobil uyumlu web siteleri artık sadece hoş, havalı bir özellik değil, aynı zamanda bir gereklilik .
Bir geliştiriciden satın aldığınız çoğu WordPress teması veya şablonu , mobil trafik için önceden hazırlanmış olarak gelir. Eğer ediyorsanız kendi özel görünümünü tasarlarken veya bir web tasarımcısı işe Ancak, emin iki ana seçeneklerden birini kapsadığı konum yapmak gerekir: Bir duyarlı şablon çeşitli ekran boyutları veya yalnızca mobil cihazlara görünüm uyarlar bu, masaüstü olmayan bir cihaz sitenize erişmeye çalıştığında etkinleştirilir.
Sıfırdan Tasarlanmış Çarpıcı Bir Web Sitesi Alın
Artık web tasarımının temel unsurlarını öğrendiğinize göre, web sitenizi oluşturma zamanı !
kolaylaştırıyoruz . Ancak, markanıza %100 benzersiz, gösterişli, özel bir WordPress web sitesi arıyorsanız, Özel Web Sitesi Tasarımı hizmetimizi düşünün .


Özel web sitesi tasarımı örneği.
Süreç şöyle işliyor: İçeriği topladığımız ve hedeflerinizi tanımladığımız gereksinimler formunda size rehberlik etmesi için proje yöneticinizle bire bir görüşme ile başlayacaksınız. Ardından, web sitesi tasarımınızın markanızla eşleşmesini sağlamak için mevcut logonuzu ve temel markalama materyallerinizi basit, tek sayfalık bir referans sayfasında toplayacağız.
Ardından, profesyonel tasarımcılarımız, kolayca geri bildirimde bulunmanız için yeni web sitenizin özel bir prototipini oluşturacak. Onayladığınızda, bunu yüksek performanslı bir WordPress web sitesine kodlayacağız. Baştan revizyonlar ekleyerek nihai üründen memnun kalmanızı sağlıyoruz; sitenizdeki her sayfa için iki tur tasarım revizyonu ve iki tur kod revizyonu alacaksınız.
Biten web siteniz SEO’ya hazır, mobil uyumlu olacak ve özel blog, içerik formları, analitik ve e-ticaret işlevselliği gibi özelliklerle dolu olacak. Ek bir ücret karşılığında, ürünleri sizin için çevrimiçi mağazanıza bile yükleriz.
Bir stok şablonunun ötesine geçmeye hazırsanız, bugün Özel Web Sitesi Tasarımı hizmetimize göz atın!


 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt