Twitter’da Organik Takipçi Arttırmak İçin Takip Edilen Oranı Ne Olmalı

Zor Çocuk

Moderatör
Değerlendirme - 100%
Katılım
4 Yıl 17 Gün
Mesajlar
884
Twitter’da Organik Takipçi Arttırmak İçin Takip Edilen Oranı Ne Olmalı Şimdiye kadar, bir iş kurmuşsanız, veya ticari bir girişimde bulunduysanız, en az bir pazarlama görüşmesinde Twitter’ı duymamış olma şansınız neredeyse sıfırdır ve büyük olasılıkla, ekibiniz Twitter’ın bir pazarlama aracı olarak önemine ilişkin onlarca tartışma gerçekleştirmiştir.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi platformların yanı sıra genel pazarlama araçlarınızın önemli bir parçası olmalıdır.

Bir platform olarak Twitter hakkında çok şey yazıldı. Kimi takip etmeli, neyi asla yapmamalı, hashtag’lerden nasıl yararlanılmalı, biyografinize neler eklenmeli ve çok daha fazlası. Takip ettiğiniz kişi sayısı ile sizi takip edenlerin oranı konusunda yeterli bilgi verilmedi. Bu, Twitter profilinizin önemli bir parçasıdır ancak çoğu insan bunu görmezden gelir.

İlk İzlenimler Önemlidir
Biri Twitter profilinize geldiğinde, bu kişiye “Takip Et düğmesini tıklamalısın. Buna değerim.” diyebilmek için yaklaşık altı saniyeniz vardır.

Profil resminiz gördükleri ilk şey olabilir, ardından biyografiniz gelebilir, ancak ondan sonra takipçi sayınıza bakıyorlar.

Sizi takip etmekten daha fazla insanı takip ederseniz, özünde o kişiye söylüyorsunuz ki: “Tüm bu insanları takip ettim, ancak sadece bazıları beni takip edecek kadar ilginç buldu.”

Sadece bu değil, aynı zamanda “Evet, son zamanlarda seni takip etmiş olabilirim, ama bunu çok kişisel olarak algılama, pek çok insanı takip etmeyi seviyorum, seni takip etmem paylaşımlarınla gerçekten ilgilendiğim anlamına gelmez.” demektir.

Takip edilenlerin takip edenlerden çok olması, ilk izlenim ölçeğinde pek başarılı bir yol değildir.

İnsan Mısın? Robot Musun?
Şimdiye kadar, çoğu insan Twitter’ın en büyük zorluğunun özgünlük olduğunu fark etti veya başka bir deyişle, platformda çok fazla bot var.

Twitter’da 666.000 kişiyi takip etseniz, çoğu veya hepsi sizi takip etse bile, gerçekten sadece iki seçenek var. Ya bir botsunuz ve insanları takip ediyorsunuz ya da bir insansınız ancak Twitter etkinliğiniz herhangi bir etkileşimden yoksun ve platformu diyaloglar için değil monologlarınızı yayınlamak için bir megafon olarak kullanıyorsunuz.

Her iki durumda da, kendinizi takip etmek için insanlara pek iyi bir sebep sunmamış oluyorsunuz. Bu sayılara dikkat etmeniz gerekir. Ama 666.000 sizi takip ederse ve siz onlardan sadece birkaçını veya belki bir kaç yüz tanesini takip ederseniz, bu önceki mesajın tam tersini verir: “Beni takip eden kaç kişinin olduğuna bakın, oldukça ilginç olmalıyım.”

Twitter’da Takip
Twitter’da birini takip ettiğinde, bu onların radarına girmenin çok hızlı ve kolay bir yoludur. Bir Twitter fenomeninin söylediği gibi, yalakalık size her kapıyı açar. Ancak, takip ettiğiniz on binlerce kişi varsa, örneğin 10.026 kişi takip ediyorsanız, bu on bin kişiden fazla kişiden biri olduğunda insan artık o kadar gurur duymuyor demektir. Tüm bu insanları takip ettiğinizde ve daha azı sizi takip ettiğinde sizi takip etme isteği anında 2 kat azalır. Zira akla gelecek düşünce şudur: “Tüm bu insanları takip ediyorsanız ve takip ettiğinizden azı sizi takip ediyorsa, neden farklı olayım?”

Beş kişiyi takip etseniz ve altı takipçiniz olsa bile; bu, 22.000 takipçiye ve 44.000 kişiyi takip etmeye göre çok daha iyi bir izlenim bırakıyor.

Bu konu önemlidir ve sizi geri takip edip etmeme kararı genellikle 10 saniyeden az sürdüğünden, bu küçük nüanslar sizi takip etme fikriyle; “Hayır, teşekkürler” arasındaki bir gel-git sebebi olabilir.​
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt