Twitch Yayını Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

Arda

Marshall Of Rockfeller
administrator
Katılım
29 Eyl 2021
Mesajlar
195
Twitch Yayını Yaparak Nasıl Para Kazanılır.jpg

Twitch nedir, twitch para kazanma, twitch izleyici arttırma ve daha birçok detay yazımızda!

Twitch, oyun severlerin ve profesyonel oyuncuların canlı yayın yaparak para kazandıkları dünya çapında geniş bir platform. İzleyiciler yayıncıların kanallarına abone olarak yada bağış yaparak yayıncıyı destekleyebiliyorlar.

Eskiden Twitch yayını yaparak para kazanmak nispeten zor olsa da son partnertlik güncellemesinin ardından kolaylaştı. Partnerlik sistemine göre eskiden belirli bir izleyici sayısını ulaşamayan kişiler partner olamıyordu. Bu yüzden içerik üreten kanallar abone sahibi olamıyor, yalnızca atılan bağışlar sayesinde para kazanıyordu. Fakat artık çoğu kanalın aboneliği onaylandı ve anlık yüksek izleyicisi şartı kalktı.

Twitch'den para kazanmanın en iyi yolu oynayacağız oyunları doğru seçmek. Türk oyuncuların en çok takip ettiği oyunlar sırasıyla şöyle: League of Legends, PLAYERUNKNOWN'S BATTLEGROUNDS, Dota 2, Hearthstone ve Counter-Strike: Global Offensive. Eğer bu oyunlardan birini veya birkaçını profesyonel şekilde oynuyorsanız izleyici bulabilirsiniz.

Tabii her zaman profesyonel olmaya gerek yok. Ekrandaki görüntünüze güveniyorsanız, esprili bir kişiliğiniz varsa, izleyicilerle hoş sohbet edebiliyorsanız yada kendinize has bir duruşunuz varsa yine izleyici bulma ve twitch'den para kazanma şansınız yüksek.

Twitch Yayıncısı Olmak​

Twitch'e direk giriş yapmak yerine youtube'da abone sayınızı arttırıp kitle oluşturduktan sonra bu kitleyi twitch'e taşımayı da deneyebilirsiniz. Bu şekilde yayıncılığa iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Youtube kısa sürede geniş bir izleyici kitlesi oluşturmanızı ve para kazanmanızı sağlar. Burada takipçi kitlenizi oluştururken bir yandan da para kazanırsınız. Daha sonra Twitch'e geçerek gelirinizi katlayabilirsiniz.

Twitch'de yayın yapabilmek için profesyonel ekipmanlarınız olması gerekir. Örneğin çekim kalitesi düşük bir webcam kullanıyorsanız izleyiciler bundan memnun olmacaktır. Bunun yanında yayın sırasında gündüz bile gün ışığı yeterli olmaz ve karanlık bir ortam görüntüsü oluşur. Bunun önüne geçmek için softbox kullanabilirsiniz.

Yayın kalitesini arttırmak için başka ihtiyaçlar da olabilir. Örneğin yayın programını verimli çalıştıracak güçlü bir işlemci ve ekran kartına sahip sistem. Sonrasında yayın sırasında donma ve takılmaları önlemek, kesintisiz canlı yayın hizmeti sunabilmek için yüksek upload değerlerine sahip internet bağlantısı da önemlidir. Bunlar sizi izleyen kişilerin memnun kalmasını sağlayarak uzun vadede izleyici sayınızı arttırmaya yarar.

Twitch Para Kazanma Yolları​

Twitch'den para kazanmanın önemli yollarından biri aboneliktir. Abonelik global olarak 5 dolar ve Twitch bu miktarın %50'sini kendisi alır. Yerel fiyatlandırma olan ülkelerde mevcuttur. Twitch'de ne kadar çok abone sahibi olursanız o kadar çokta para kazanabilirsiniz demek bu yüzdende insanların bir şekilde size abone olmasını sağlamalısınız. Bunu çekiliş yaparak sağlayabilirsiniz. Örneğin elinizdeki değerli bir skini abone olanlar arasından bir kişiye vereceğinizi söyleyerek çekiliş yaparsanız.

Twitch para kazanmanın diğer yolu bağışlardır. İnsanlar yayınlarınızı severek izliyorsa hiçbir karşılık beklemeden sırf yayınlara devam etmeniz için size bağışta bulunabilir. Bağış alabilmek için bynogame gibi sitelere kayıt olarak profil oluşturun. Kullanıcılar bu site üzerinden size kolaylıkla bağış gönderebilirler.

İyi yayınlar, bol kazançlar!
 

Ekli dosyalar

  • Twitch Yayını Yaparak Nasıl Para Kazanılır.jpg
    Twitch Yayını Yaparak Nasıl Para Kazanılır.jpg
    66.6 KB · Görüntüleme: 80

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt