Türkiye'nin 'Kuş Serisi' tutkusu: Sıfır fiyatına 20 yıllık otomobiller (Doğan, Şahin, Kartal)

Değerlendirme - 0%
Katılım
3 Yıl 6 Ay 25 Gün
Mesajlar
235
Türkiye'nin 'Kuş Serisi' tutkusu: Sıfır fiyatına 20 yıllık otomobiller (Doğan, Şahin, Kartal)

Türkiye'nin otomotiv tarihinde önemli izler bırakan, adlarına hayran sayfaları, fan kulüpleri kurulan, hatta belgesellere konu olan ‘kuş serisi’ olarak bilinen “Şahin, Doğan, Serçe, Kartal” model araçlar hala ikinci el piyasasında ilgi görüyor. Son dönemde istenen fiyatlarıyla haberlere konu olan Kuş serisi, ‘Fabrikadan çıktığı gibi’, ‘Kusursuz’, ‘Türkiye’de tek’, ‘Koleksiyonluk’ gibi başlıklarla açılan ilanlarıyla da dikkat çekiyor.

fy2iSdWpk0CB7gKKrpInLw.jpg

Ülke genelinde 7'den 70'e her kesimin kullandığı ve halk arasında 'kuş serisi' olarak adlandırılan 'Serçe, Şahin, Kartal ve Doğan' model otomobiller, şu anda üretimde olmasa da tarihe tanıklık ediyor. Yüz binlerce Tofaş hayranı, hala ilk günkü heyecanla ve tutkuyla otomobillerini kullanıyor.
eWaB8M_8SkiMHz-ViQoPMg.jpg

Tofaş’ın Bursa tesislerinde 1981 yılında üretimine başlanan, 2003'te de seri üretimine son verilen ‘kuş serisi’, son dönemde istenen yüksek fiyatlarıyla sıkça haberlere konu olurken, online satış platformlarındaki ilanlarıyla da dikkat çekiyor.
1QafBAmToUiDQfL0PhMHkg.jpg

İleri teknolojiye sahip olmayan, düşük donanımlı, parçasının ucuz ve bulunabilir olması nedeniyle yıllarca tercih sebebi olan modeller artık büyük bir hayran kitlesine sahip. Kurulan kulüpler bu araçlara olan ilgiyi daha da artırdı.
cnlqTiNKY0qtCwMNinVqUg.jpg

1 milyon 700 bin adetle Türkiye’nin en çok üretilen ve satılan binek otomobil unvanına sahip olan kuş serisi modeller bugün bile 300 bin TL’lere varan fiyatlarla satışa çıkıyor.
TKQVatNEQES5ZBVEBLVl0g.jpg

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de hala en çok kullanılan otomobil modelleri 20 yıl önce üretimine son verilen Şahin ve Doğan.
Xty1oPq98E2FkeLzyGeosA.jpg

Son dönemde istenen fiyatlarıyla haberlere konu olan kuş serisi, ‘Fabrikadan çıktığı gibi’, ‘Kusursuz’, ‘Türkiye’de tek’, ‘Koleksiyonluk’ gibi başlıklarla açılan ilanlarıyla da dikkat çekiyor. İKİNCİ EL ARAÇ İLANLARINDAKİ 19 KLİŞE
U4-k8hjtV0i6jpLUWIpFjA.jpg

Online satış platformalarında en çok rastlanan ilan başlıklarından birisi 'Koleksiyonluk'. Özenle saklanan ve bakımları yapılan Doğan ve Şahin'ler sıfır otomobillere yaklaşan fiyatlarla satılıyor. GALOŞLA BİNİYOR, HAFTADA BİR GÜN KULLANIYOR
oKFjuEhm1USDHlk60LexZA.jpg

3qs8JLT6VUO2LNhLfj0zRQ.jpg

'Türkiye'de tek' başlığı ilanlarda sıkça görülen başlıklardan bir diğeri.
PzvWm7nVbUy12Vy6j31zJA.jpg

Kuş serisi araçların ilanlarının çoğunda 'garaj arabası' ibaresi dikkat çekiyor. Bu araçların kilometreleri genellikle aracın yaşına göre çok düşük oluyor.
kkaT3dGtUEqsJrEqhFqg3A.jpg
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt