Telefondan virüs nasıl temizlenir?

Arda

administrator
Değerlendirme - 0%
Katılım
2 Yıl 7 Ay 20 Gün
Mesajlar
196
Telefondan virüs nasıl temizlenir.jpg

Bilgisayarların tarih sahnesine çıkması ile başlayan virüsler, zamanla akıllı telefonların geliştirilmesi ve kullanım oranlarının artması ile virüslerin yeni hedefi Android telefonlar oldu. Akıllı telefonlarımızda açtığımız belirli sitelerde, uygulamalarda ve oyunlarda aniden çıkan popup reklamlardan dolayı virüse maruz kalabilirsiniz. Özellikle internet üstünden bilmediğiniz ve güvenmediğiniz kaynaklardan apk dosyalarını kurmamanız telefonunuzun sağlığı için faydalı olacaktır.

Artık Bilgisayarlarımızdan yapabildiğimizin çoğunu hatta fazlasını telefonlarımızdan yapabiliyoruz. Artık bende dahil çoğu kişi bankacılık işlemleri için bile Akıllı telefonunu tercih ediyor. Bankacılık işlemleri ve diğer giriş yaptığımız yerler giriş kodu olarak telefonunuza sms göndermekte. Eğer bir virüs sizin telefonunuza sızmayı başarabilirse sizin hakkınızda pek çok bilgiyi kolayca toplayabilir. Veya sizi bir reklam kaynağı olarak kullanabilir. ( Arka planda reklam uygulaması çalıştırarak veya sizin tarayıcınızdan sürekli reklam sayfalarını açarak sizin üzerinizden para kazanabilir. )

Android telefonlar için Google tarafından sunulan bir oyun ve uygulama kaynağı olan Google Play Store’a da dikkat etmelisiniz. Kötü niyetli kişiler Google Play Store kullanarak orada zararlı yazılımlarını uygulama yaparak virüs yaymayı planlıyorlar. Google zaman içerisinde GooglePlay Store üstünde denetimler yaparak bu zararlı uygulamaları temizlemeye çalışıyor. Yine de güvenmediğiniz, popüler olmayan uygulamaları telefonunuza indirmeyin ve kurmayın. Ayrıca herhangi bir uygulama veya oyun kurarken uygulamanın istediği izinlere dikkat edin.

Telefonumda virüs olduğunu nasıl anlarım?​

Telefonunuzun pili normalden çok daha çabuk bitmeye başladıysa bunda virüsün büyük bir etkisi olabilir. Virüs arka planda çalışarak telefonu daha çok yoracak ve pilinizin kısa sürede bitmesine neden olacaktır.

Cihazınızın ram kullanımını ayarlar kısmından muhakkak kontrol edin. Ram kullanımları inceldiğiniz kısımdan bilmediğiniz veya anlam veremediğiniz uygulamalar ve oyunlar varsa bu uygulama ve oyunları sonlandırmaya çalışın. Bu tarz durumlarda bunlardan kurtulabilmek için iyibir antivirüs programı kullanabilir veya telefonunuza format atabilirsiniz.

Wifi, Mobil veri veya telefon görüşmelerinde kesinti oluyorsa ve Chrome tarayıcınıza girdiğinde başka bir ana sayfa veya “telefonunuzda virüs bulundu” şeklindeki sayfalar çıkıyorsa kesinlikle virüs vardır.

Telefon virüslerden nasıl korunur?​

1- Güvenmediğiniz yerden indirdiğiniz apk dosyaları kurmayın.
2- Google Play Store üstünden uygulama veya oyun yüklerken istediği izinlere ve uygulama yapımcısına dikkat ediniz.
3- Güvenli olmayan toplu internet ağlarına bağlanmayınız.
4- Bazı intenet sitelerinde veya bazı uygulamalarda popup olarak çıkan ” telefonunuzda virüs bulundu ” uyarılarına aldanmayın ve sakın tıklamayın.

Telefona bulaşan virüs nasıl temizlenir?​

Öncelikle bulaşan virüsü iyi ayırt etmek gerekir. Akıllı telefona bulaşan virüs, yüklediğiniz uygulama ile bulaştıysa ilk olarak yüklediğiniz uygulamayı telefonunuzdan kesinlikle kaldırınız. Akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamayı kaldırdıktan sonra telefonunuzdaki virüsü araştırma aşamasına geçebilirsiniz. Herhangi bir virüs akıllı telefonunuzu açılmaz hale veya işlem yapılmaz hale getirmiş ise tek çareniz detaylı bir format atmak olacaktır. Akıllı telefonunuzun marka modeli ile Google üstünde format nasıl atılır şeklinde aratırsanız internet sayfalarındaki konulara ulaşırsınız.

Eğer akıllı telefonunuza herhangi bir virüs bulaşmış ve telefonunuz ile halen işlem yapılıyor fakat donmalar ve gereksiz popuplar çıkıyorsa bazı programlar ile bu virüsleri temizleme şansınız var. DR Web, AVG, CleanMaster Security gibi akıllı telefon uygulamaları bu tarz durumlarda işinizi görecektir. Günümüzde virüsleri temizleme anlamında AVG uygulaması oldukça etkili olabilecektir. Buraya tıklayarak bu uygulamayı indirebilirsiniz. Virüs temizleme uygulamalarını indirdikten sonra uygulamayı açın ve cep telefonunuzda tarama yapın. Tarama sonlandıktan sonra virüslü dosya telefonunuzda yer alıyor ise uygulama size yönlendirecektir ve silinmesi için sizden onay isteyecektir. Sizler için aşağıdaki sayfada 2017 yılında tercih edebileceğiniz en önemli antivirüs uygulamalarını bir araya getirdik.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt