Satoshi Nakamoto Hakkında Her Şey!

Ticaret - 0%
Katılım
1 Yıl 3 Ay 13 Gün
Mesajlar
17

Satoshi Nakamoto Nereli Japon Olabilir Mi?

Satoshi-Nereli-Japon-Olabilir-Mi-1024x410.png


Satoshi Nakamoto, bitcoini geliştiren, teknik belgesini oluşturan ve dağıttığı kabul edilen takma adlı bir oluşumdur. Nakamoto uygulamanın bir parçası olarak blockchain veri tabanını tasarladı ve Aralık 2016’ya kadar bitcoinin gelişiminde aktif rol oynadı. (14)

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği hakkında çok çeşitli spekülasyonlar bulunuyor. Satoshi Nakamoto nereli sorusu da sıkça sorulan sorular arasında bulunuyor. Nakamoto adı Japonca olmasına ve 2012’de Japonya’da yaşayan bir adam olduğunu belirtmesine rağmen, gerçek kimliği üzerine araştırma yapan insanları yarattığı spekülasyonların çoğu Amerika Birleşik Devletleri ya da Avrupa’da yaşayan yazılım ve kriptografi uzmanları üzerinde yoğunlaşıyordu. (14)

Nakamoto’nun kimliği bilinmemesine karşılık ortaya atılan spekülasyonların çoğu Japon asıllı olmayan çeşitli kriptografi ve bilgisayar bilimi uzmanlarına odaklanıyor.(14)

Nakamoto teknik konuları tartışırken asla kişisel bilgilerini açıklamadı. Ancak zaman zaman bankacılık ve kısmi rezerv bankacılığı hakkında yorumlar yaptı. 2012 itibariyle P2P Foundation profilinde Nakamoto Japonya’da yaşayan 37 yaşında bir erkek olduğunu iddia etti.(14)

Bazıları Nakamoto’nun bir kişi değil insanlardan oluşan bir ekip olabileceğini düşündü. Bitcoin kodunu okuyan bir güvenlik araştırmacısı Dan Kainsky Nakamoto’nun bir insan ekibi veya dahi olabileceğini söyledi. Lszlo Hanyecz adlı bir araştırmacı Nakamoto’ya e-posta yolladı. Bu yazılımcı ve geliştirici de kodun bir kişi için fazla iyi tasarlandığının altını çizdi. (14)

Bu konudaki bir başka spekülasyon da Nakamoto’nun veya kendisinin dahil olduğu iddia edilen konsorsiyumdaki en az 1 kişinin İngiliz Milletler Topluluğu kökenli olduğuna dair bir bilgidir. Nakamoto tarafından çıkarılan ilk bitcoin blogunda London Times gazetesine atıf yapılması bazı insanların Nakamoto’nun İngiliz Hükümetine özel bir ilgi gösterdiği yorumuna yol açtı. (14)

Satoshi Neden Bulunamıyor?

Satoshi-Neden-Bulunamiyor-1024x410.png


Nakamoto yeni ortaya sürülen kavramların icatların ve içeriğin ancak yaratıcılarından ayrıldıklarında yoruma açık olabileceğini anlamış görünüyor. Blockchain yatırımcısı ve teknoloji uzmanı Jill Carlson, Bitcoinin bu nedenle farklı insanlar için farklı şeyleri temsil ettiğini söylüyor. Bitcoin yatırımcıları her tartışmada ‘’Satoshi ne yapardı ?’’ sorusuna yanıt bulmaya çalışıyor. Bu soruya cevap verebilecek, topluğu şu ya da bu yöne yönlendirebilecek bir lider yok. Böylece bitcoinin amacı ve varlığının değeri korunabiliyor. Aslında bir sorun olarak ortaya konan bu durum Bitcoinin kalıcı gücünü sağlayacak özellik de olabilir. (13)

Nakamoto teknolojiye olan inancını karizmatik bir liderin veya bir organizasyonun beyanlarına değil objektif değerlendirmelere dayanması gerektiğinin farkındaydı. Nakamoto anonim kalarak, bireylere teknoloji hakkında kendi kararlarını verme ve yaratıcısından bağımsız olarak varlığının değerin belirleme özgürlüğü verdi. (13)

Bitcoinin Mucidi Neden Anonim

Bitcoinin-Mucidi-Neden-Anonim-1024x410.png


Nakamoto, Bitcoinin merkezi olmayan bir para birimi olarak başarılı olması halinde, herhangi bir lider ya da figür olmadan organik olarak büyümesi gerektiğini bilecek kadar öngörüye sahiptir. Nakamoto tarafından yapılan herhangi bir duyuru veya yorum yanlış anlaşılabileceği gibi fiyat hareketlerine yol açabilecek bir yatırım tavsiyesi olarak da yorumlanabilir. (12)

Bu konuda bir başka olasılık da protokolde Nakamoto tarafından desteklenen ancak bazı bitcoin kullanıcılarının karşı çıktığı önerilen herhangi bir değişikliğin, anlaşmazlıklara veya bir bitcoin iç savaşına yol açabileceğidir. (12)

Nakamotonun anonim olmasını açıklayabilecek bir başka sebep de, alternatif para birimlerinin yaratıcılarının muhtemelen yetkililerin ve suçluların dikkatini çekecek olmasıdır. Söz gelimi Hawaii’de yaşayan Bernard Von NotHaus 1998’de Liberty Dollar adı verdiği özel para birimini yarattı. Para birimi bir süre geliştikten sonra FBI ve Gizli Servis tarafından fark edilerek cezai kovuşturma sebebi oldu. 2009 Yılındaki cezai kovuşturma NotHaus’un ‘’Rekabet etmek için özel para veya para birimi sistemi oluşturmak’’tan suçlu bulunmasıyla neticelendi. Buna benzer daha başka örneklerin varlığı da Nakamoto’nun anonim kalmayı uygun bulmuş olmasına sebep olabilir. (12)

Devamı:
 

Arda

Marshall Of Rockfeller
administrator
Ticaret - 0%
Katılım
2 Yıl 5 Ay 6 Gün
Mesajlar
196
Adam öldü çünkü 🤣
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt