Intel'in 13. nesil işlemcisi Raptor Lake stok 6 GHz, OC ile 8 GHz

Arda

Marshall Of Rockfeller
administrator
Ticaret - 0%
Katılım
2 Yıl 5 Ay 5 Gün
Mesajlar
196
Intel'in 12. nesil işlemcisi.png
İntel, son teknolojilerini anlatmayı amaçlıyor. Son teknolojilerini anlatmayı amaçlayan Intel’in, Intel Technology Tour 2022 isimli bir etkinliğe ev sahibi yaptığını görüyoruz. Intel Technology Tour 2022 isimli etkinliğe ev sahipliği yapan Intel Raptor Lake işlemcileri hazırladı. İşlemcileri hazır olsa da Intel tarafından yapılan bir resmi tanıtım yok. Intel’in Raptor Lake işlemcileri 2022 Ekim ayında tanıtması bekleniyor. Raptor Lake işlemcilerin hızının şaşırttığını söyleyebilirim. Yonganın üreticisi yaptığı sunumda işlemcinin stok ayarda ulaşabildiği hızı belirtti ve bu hız stok ayarlarda 6 GHz hız, hız aşırtma rekoruyla, overclockla birlikte Raptor Lake işlemcinin 8 GHz hıza ulaşabildiğini belirtti.

Raptor Lake işlemcilerin 6 GHz hıza ulaşabilmesinin AMD ve Intel arasındaki bir rekabet olduğunu düşünüyoruz. AMD geçtiğimiz Ağustos ayında Ryzen 7000 serisini tanıttı ve Ryzen 7000 serisini tanıtan AMD, Ryzen 7000 serisinin stok olarak 5.7 GHz hıza ulaşabileceğini belirtmişti. Intel’in çıkaracak olduğu Raptor Lake işlemcisi de stok olarak 6 GHz hıza ulaşabilecek ve arasında az da olsa bir fark bulunuyor. Bir rekabet ortamı olduğunu düşünüyoruz ve AMD’nin Ryzen 7000 serisinin stok olarak 5.7 GHz hıza ulaşabilse de Intel’in Raptor Lake işlemcisi stok olarak 6 GHz hıza ulaşabilecek. Arada 300 MHz’lik bir fark bulunuyor. 300 MHz hız farkının ne kadar etkili olacağı tartışılsa da arada bir fark bulunuyor. Bu fark da Raptor Lake İşlemcileri bir tık öne çıkarıyor.

Gözler Raptor Lake işlemcide hangi çipin kullanacağına çevrildi. Raptor Lake işlemcilerde kullanılacak olan çipin tam modeli bilinmese de çipin tam modelinin Core i9-13900K olabileceği düşünülüyor. Bir ihtimal daha var ki bu ihtimalde özel bir model görebiliriz. Bu özel model de KS etiketli özel bir model olabilir. İlerleyen vakitlerde KS etiketli model de görebiliriz.

Intel-Tech-Tour kıyaslaması, 1979-2022.png

Intel’in paylaştığı kıyaslamayı inceleyelim. Kıyaslama SPECintrate_2017 testine dayanıyor ve bu kıyaslamada da Raptor Lake işlemcinin Aider Lake işlemciden tek çekirdekte ve çok çekirdekte yapılan testlerde Raptor Lake’nin önde olduğunu görüyoruz. Raptor Lake yapılan kıyaslamada tek çekirdekte %15 daha hızlı, çok çekirdekli yapılan testlerde de %41 daha hızlı olduğu görülüyor. Raptor Lake işlemcinin genel olarak performans ölçeklendirme imkanı da var ve performans ölçeklendirme oranı da %40.

13. nesil Raptor Lake işlemcilerin ne zaman tanıtılacağı hakkında Intel net bir bilgi vermiş değil. Intel’in 13. Nesil Raptor Lake işlemcileri 2022 Ekim ayında tanıtması bekleniyor. Ne düşünüyorsunuz? Intel Raptor Lake işlemciler AMD’nin tanıtmış olduğu Ryzen 7000 serisinden daha çok mu tutulacak? Bu rekabeti kim kazanacak? Kullanıcılar Intel mi tercih edecek yoksa AMD mi tercih edecek? Yorumlarda buluşalım ve rekabeti AMD’nin mi yoksa Intel’in mi kazanacağını tartışalım. Sizler ne düşünüyorsunuz? Acaba bu Raptor Lake işlemcinin soğutması da nasıl yapılacak? 6 GHz'nin ciddi bir hız olduğunu düşünüyorum ve soğutması için de özel bir şey yapacaklardır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt