Huawei, ilk elektrikli otomobilini tanıttı!

Ripjaws

Forum Yöneticisi
super mod
Ticaret - 0%
Katılım
29 Eyl 2021
Mesajlar
109
En büyük teknoloji devlerinden Huawei, ilk elektrikli otomobili Aito M5'i tanıttı. Araçta hem elektrikli hem de benzinli bir motor bulunuyor.

huawei-ilk-elektrikli-otomobilini-tanitti-1.jpg


Huawei, dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında bulunuyor. Şirket, kullanıcılarına her ne kadar geçtiğimiz yıllarda yaşanan ambargodan dolayı Google gibi ünlü uygulamaları cihazlarından sunamasa da kalite teknolojileriyle kullanıcıları memnun ediyor.

huawei-ilk-elektrikli-otomobilini-tanitti-3.jpg


Şirket, bu yılın içerisinde elektrikli otomobillere olan yatırımlarına başlamıştı. Yatırımlar sonunda meyvesini verdi ve herkesin merakla beklediği şirketin ilk elektrikli otomobili Aito M5 tanıtıldı. Araç, birçok teknolojik özelliğe sahip.

huawei-ilk-elektrikli-otomobilini-tanitti-2.jpg


Huawei, uzun zamandır yaptığı yatırımlar sonucunda kendi otomobil firmasıyla birlikte kullanıcıların karşısına geçti ve ilk elektrikli otomobili Aito M5‘i tanıttı. Huawei Tüketici Faaliyet Grubu CEO’su Richard Yu, kış dönemi lansmanında aracın özelliklerden ve fiyatından bahsetti. Aito M5, hem elektrikle hem de fosil yakıtlarla çalışabilecek.

huawei-ilk-elektrikli-otomobilini-tanitti.jpg


Otomobilde, şirketin ambargolardan dolayı Android sistemini terk etmesinden sonra kendi yaptığı işletim sistemi HarmonyOS bulunuyor. Bu sayede araç dünyada ilk defa HarmonyOS işletim sistemine sahip araç olacak. Bunun yanında yeni nesil araçlarda gördüğümüz güvenlik donanımlarına da bu araçta yer verilecek.

Aracın tasarımına baktığımızda bizleri sade bir tasarım karşılıyor. Tasarımın biraz da olsa Alman rakiplerine benzediğini söyleyebiliriz. Bunların dışında araçta yeni nesil LED farlar ve stoplar bulunuyor. Aracın iç mekanında ise bizleri büyük boyutlara sahip multimedya ekranı ve dijital gösterge paneli karşılıyor.

Şirketin CEO’su Yu, açıklamasında otomobilde çift katmanlı ses geçirmez camların bulunduğunu söyledi. Bu camlar sayesinde yolcular dışarından çok az ses alacak. İddialara göre bu ses kütüphane sessizliği seviyesinde olacak ve kullanıcılara daha iyi bir seyahat deneyimi sunulacak. Aito markası, Seres markasının alt markası olarak konumlanıyor.

Aracın, Tesla Model Y‘den daha iyi bir güç ve daha iyi bir menzil sunacağı söyleniyor. Hatta araçta daha uzun menzil sunulabilmesi adına elektrikli motorun yanında içten yanmalı motorun da eklendiği söyleniyor. Bu sayede bataryanın şarjı bittiği anda otomobil fosil yakıt moduna geçiyor ve otomobildeki yolculara daha uzun bir menzil sunuyor.

Aito M5’in fiyatları 39 bin dolardan başlıyor. Model, Çin pazarında satışa çıkacak. Teslimatların Şubat 2022 gibi yapılması planlanıyor.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt