Zor Çocuk

Moderatör
Değerlendirme - 100%
Katılım
4 Yıl 23 Gün
Mesajlar
884
Google News Kaydı Nasıl Yapılır birçok web sitesi için en önemli unsurlardan bir tanesidir. Google News onayı olan bir web sitesi yayınladığı bir haberde veya makalede hızlıca Index alabilir ve site trafiğinde yükseliş yakalayabilir. Bu yüzden News onayı olan bir web sitesi diğer web sitelerine karşı her zaman 1-0 önde sayılır.

Günümüzde Google News kaydı nasıl yapılır diye aratıldığında onay almaya odaklı konular değil de kısa bir bilgilendirmeden ibaret konular ile karşılaşmak mümkün. Bu yazımızda sizlere Google News kaydı almak, onay nasıl alınır ve dikkat edilmesi gerekenler neler detaylı bir şekilde bu konulara değineceğiz.
Google News Kaydı Nasıl Yapılır
Bir web siteniz var ise ve Index problemi yaşıyor iseniz News kaydı tam size göre, hızlı Index almak ve trafik akışında yükseliş yakalamak için Google News onay alma yazımızı dikkatlice okumanızı öneniriz.

İlk olarak kayıt işlemini başlatmak için ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz. Açılan sayfanın sol menüsünde bulunan “Yayın ekle” butonuna tıklayınız ve ardından web sitenizin veya projenizin adını girerek “Kaydet” butonuna tıklayın.

Kayıt işleminden sonra oluşturduğunuz proje otomatik olarak açılacaktır. Açılan ekranda adımları olduğu gibi özenle doldurun.

Google News Kaydı Genel Bölümü
Google News Genel Bölüm 2Açıklama;
Açıklama kısmına web sitenize ait bir açıklama var ise yapıştırın yok ise bir açıklama giriniz.

Kategori;
Web siteniz hangi kategoriye uygun yayın yapıyor ise o kategoriyi seçiniz.

Birincil Dil;
Web sitenizin dili Türkçe ise Türkçe seçeneğini seçin farklı bir dil ise ilgili dil seçeneğini seçin.

Web Sitesi Mülkü;
Web sitenizin alan adını giriniz ve doğrula seçeneğine tıklayın. Bu işlemden önce sitenizin ekli olduğundan emin olun ekli değil ise ekleme işlemini yapınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta kayıt yaptığınız Gmail adresi ile Search Console üzerinden kayıt yaptığınız mail adreslerinin aynı olması.

Konum Ülke;
Ülke konumunu seçiyoruz ve ardından hemen aşağıda çıkan tiki işaretliyoruz.

Google News Genel Bölüm

Kişiler;
Yeni kişi ekle butonuna tıklayın ve Google News kaydı esnasında kullandığınız Gmail adresinizi girip aşağıda çıkan 2 tiki işaretleyip “Ekle” butonuna tıklayın.

Bu sekmede başka bir işlem yapmanıza gerek yok yaptığınız değişiklikleri sağ üst köşeden “Kaydet” butonuna tıklayarak kaydetme işlemini gerçekleştirin.

Google News Kaydı İçerik Bölümü
Google News İçerik Bölüm

Bölümler;
Bu bölümde “Yeni bölüm” butonuna tıklayarak “Feed’ler” seçeneğini açın ve açılan ekranda ilgili alanları gösterildiği gibi doldurdun.

Bölüm Başlığı;
İlgili kategori ismi giriniz. (Örnek olarak “Teknoloji”, “Ana Sayfa” gibi)

RSS veya Atom feed URL’si;
Web sitenizin adresini ilgili kategori veya ana sayfa şeklinde giriniz. Örnek verecek olursak sitenizin ana sayfasını eklemek için sadece https://www.1yuz.com/feed/ şeklinde girmeniz gerekmekte. Eğer bir kategori eklemesi yapacak olursak https://https://www.1yuz.com/konu/feed/ şeklinde bir URL eklemesi yapmamız gerekiyor. Her eklediğiniz URL sonuna /feed/ eklemesi yapmanız gerekmekte.

Görüntüleme Erişimi;
Bu bölümde Herkes seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Oluşturma Tercihi;
Bu bölümde “Feed içeriğini kullan” seçeneğini seçiyoruz.

Bu işlemlerden sonra Ekle butonuna tıklayarak feed eklemesini yapıyoruz bunu web sitemizin tüm kategorileri için yapmanız gerekmekte örnek olarak web sitemizde 5 kategori varsa ana sayfa ile birlikte 6 adet feed eklemesi yapmanızı tavsiye ederiz.

Tüm kategori eklemelerini aynı şekilde yaptıktan sonra sağ üste bulunan “Kaydet” butonuna tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Google News Kaydı Resim Bölümü
Google News Resim Bölüm

Kare Logo Ekle;
Buradan web sitenize ait 512×512 boyutlarında favicon resmini eklemenizi tavsiye ederiz genelde bu şekilde kullanılmaktadır.

Açık Tema Geniş Logo;
Burada web sitenize ait logo eklemesini yapınız.

Koyu Tema Geniş Logo;
Aynı şekilde web sitenize ait logo eklemesini yapınız.

Bu bölümde yapmanız gerekenler bu kadar sağ üst bölümden “Kaydet” butonuna tıklayarak yaptığınız değişiklikleri kaydedin.

Reklamlar ve gelişmiş bölümlerinde herhangi bir işlem yapmayacağımız için direk olarak İncele ve yayınla bölümüne geçiş yapabilirsiniz.

Google News İncele ve Yayınla Bölümü
Yayını Takip Et

Burada ilk olarak “Yayını takip et” butonuna tıklayarak oluşturduğunuz yayını takip edin. Ardından “Lütfen hizmet şartlarımızı inceleyin” kısmında bulanan “İncele” butonuna tıklayın ve ilgili alanları gösterildiği gibi doldurun.

Google News Hizmet Şartları


Adınız;
Buraya adınızı ve soyadınızı giriniz.

İletişim E-postası;
Google News kaydı başlattığınız mail adresinizi giriniz.

Ad;
Buraya genel olarak “Site Admin” veya “Site Editor” gibi kelimeler girmenizi öneririz.

Hizmet Şartları 2

Kuruluş;
Web sitemizin adını giriniz ve hemen altında bulunan kutucuğu işaretleyip “Gönder” butonuna tıklayın.

Bu işlemden sonra biraz beklemeniz gerekecek yaklaşık olarak 3 ile 5 dakika arasında bir bekleme sonrasında sayfayı yenileyin ve aktif edilen “Yayınla” butonuna tıklayınız.

Artık hazırsınız ve kaydınız tamamlandı onay süreci genellikle 2 hafta sürmektedir. Fakat size gösterdiğimiz gibi bir kayıt işlemi genellikle 48 ile 72 saat içerisinde onay almaktadır.

Google News Öne Çıkan Görsel
Google News kaydı nasıl yapılır adlı yazımızı sonlandırmadan önce sizlere bir ipucu daha vermek istedik. Google News üzerinde yayınlanacak olan haberleriniz veya makaleleriniz genellikle görsel olmadan yayınlanır. Eğer siz haberinizde veya makalenizde öne çıkan görsel göstermek istiyor iseniz bir eklenti ile bunu kolaylıkla yapabilirsiniz.

Öncelikle ilgili eklenti yüklemesini yapın ve etkinleştirin. Eklenti etkinleştirme işleminden sonra her hangi bir ayar yapmanıza gerek yok artık Google News öne çıkan görsel eklemesi otomatik olarak yapılacaktır.
 
Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt