Google Meta Tag Nedir

Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Katılım
28 Haz 2020
Mesajlar
877
Tanım
Google Meta Tag Nedir Meta Tag’lar, bir sayfanın içeriğini tanımlayan metin parçacıklarıdır. Meta Tag, sayfanın kendisinde görünmez, sadece sayfanın kaynak kodunda görünür.

Meta Tagler, arama motorlarına; bir web sayfasının ne hakkında olduğunu anlatmaya yardımcı olan küçük içerik tanımlayıcılarıdır.

Görebildiğiniz etiketler ile göremediğiniz etiketler arasındaki tek fark konumdur: meta etiketler yalnızca HTML’de, genellikle sayfanın “head” kısmında bulunur ve bu nedenle yalnızca arama motorları (ve nereye bakılacağını bilen insanlar) tarafında görülebilir. Meta bu etiketlerin Kullanıldığı veri türü olan sayfanızdaki verilerle ilgili veriler olan “meta veriler” anlamına gelir .

Meta Taglar Seo’ya Yardım Eder Mi?
Evet, yardım ederler ama ne hepsi ne de her zaman. Bu yazının hedeflerinden biri, hangi meta etiketlerin potansiyel olarak SEO sıralamanıza yardımcı olabileceğini ve hangilerinin artık kullanımının azaldığını açıklamaktır.

Bir sayfanın meta tag kullanıp kullanmadığını öğrenmek istiyorsanız, sayfada herhangi bir yere sağ tıklayın ve “Sayfa Kaynağını Görüntüle” yi seçin.

Chrome’da yeni bir sekme Firefox kullanıyorsanız yeni bir pencere, açılacaktır. Sayfanın üstündeki veya sayfanın “head” kısmı, meta tag’lerin bulunması gereken yerdir.

Meta Etiketi Türleri
Bilmeye değer dört ana meta etiketi türü var ve hepsi hakkında konuşacağım. Bazıları eskisi kadar yararlı değil. Diğerleri düzenli olarak kullanmaya değerdir ve Google’a kim olduğunuzu ve ne sağladığınızı bildirerek trafiğiniz arttırır.

Aslında dörtten daha fazla türde meta tag'lar vardır, ancak bazıları daha az yaygındır ya da web pazarlamayla ilgili değildir.
Bu yazıda tartışacağımız 4 tip şunlar;

Meta Anahtar Kelimeler Öz niteliği
Sayfa ile alakalı olduğunu düşündüğünüz bir anahtar kelime serisi.

Başlık Etiketi
Tarayıcınızın üstünde göreceğiniz metindir. Arama motorları bu metni sayfanızın “title” kısmı olarak görür.

Meta Açıklama Öznitelik
Sayfanın kısa bir açıklaması.

Meta Robotlar Öz niteliği
Arama motoru tarayıcılarında (robotlar veya “botlar”) sayfa ile ne yapmaları gerektiğine dair bir gösterge.

Meta Anahtar Kelimeler
Meta Anahtar Kelimeler, bu günlerde kullanımı pek anlamlı olmayan bir meta tag’i örneğidir. Yıllar önce, meta anahtar kelime etiketleri yararlı olabilirdi ancak; artık değil.

Annenizi hatırlayın ”Bu yemeği yemezsen, bilgisayar oynayamazsın” demişti. Dinlemediniz ve gerçekten oynatmadı, değil mi? Bu, Google’ın meta anahtar kelimelerle yaptığı türden bir şey.

Yıllar önce, sayfa görüntülemeye istekli olan pazarlamacılar, daha popüler olan sayfalardan gelen trafiği korsanlaştırmak amacıyla sayfalarıyla tamamen ilgisiz anahtar kelimeler ekleyebilirlerdi.

Google Meta Tag Nedir Örneğin, Lindsay Lohan ile ilgili olanlardan ya da zamanında trend olan bir kelimeyi alıp kelimeyi tamamen alakasız olan sayfasına koyabilirdi. Bu “Anahtar Kelime Doldurma” olarak biliniyordu. Google, sonunda bunu buldu ve aracı iptal etmeye karar verdi. Bugünlerde Google, meta anahtar kelimeleri, sıralama algoritmasında kullanmaz; çünkü kötüye kullanımı çok kolaydır.

Başlık Etiketi
Başlık etiketleri, burada tartışılan tüm meta etiketlerinin en önemlisidir. Bu etiketlerin arama sıralaması üzerinde gerçek bir etkisi vardır. Belki de en önemli özelliği, burada tartıştığımız tüm etiketlerden; kullanıcı tarafından görülebilen tek etiket olmasıdır. Bunları tarayıcınızın tepesinde bulabilirsiniz.

Bu özellik, kullanıcı için birincil başlık vermek istiyorsanız oldukça elverişlidir.

SEO amacıyla kullanıyorsanız, masa üstünde birden fazla sekme açmış olan kullanıcı için bu bilgileri netleştirmek ya da basitleştirmek için oldukça işe yarar olacaktır.

META AÇIKLAMA ÖZNITELIGI
Meta açıklaması, çok basit bir şekilde, arama motorlarına ve arama yapanlara, sayfanızın ne hakkında olduğunu açıklayan çok kullanışlı bir meta etiketidir. Diyelim ki Meta Anahtar Kelimeler sorgusunu aratıyorsunuz. Aşağıdaki sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Meta açıklaması etiketlerin bir Google araması sonuçlarında her zaman görünmeyeceğini unutmayın. Google, sayfanın kendisinden bir metin kesitini sık sık alır. Meta açıklama etiketi başka şekillerde yararlıdır.

Google, ayrıca meta açıklamalarındaki anahtar kelimelerin sıralamanızı etkilemeyeceğini belirtmiştir.
Bununla birlikte, zorlayıcı bir meta açıklama etiketi, özellikle açıklama aradıkları anahtar kelimeleri içeriyorsa, SERP’den (Search Engine Result Page / Arama Motoru Sonuç Sayfası) sitenize tıklamaları için arama yapan kullanıcıları teşvik edebilir. SERP’den gelen güçlü bir tıklama oranı, sıralamanızı dolaylı olarak iyileştirebilir.

Google gizemli fakat yaptıkları işler oldukça ses getiriyor. Meta anahtar kelimeler artık eskisi kadar önemli değil ancak meta açıklamaları son derece önemli.

Meta Robotlar Öz niteliği
Bu özellik sayesinde, arama motorlarına sayfalarınızla ne yapmaları gerektiğini söylüyorsunuz.

index / noindex - Bu, motorlara sayfanızı arama sonuçlarında gösterip göstermemeyi bildirir.
ÖZET
Meta etiketlerin; arama motoru pazarlaması üzerinde gerçek bir etki yapmasının yollarından bahsettim. Özetle;

  1. Tek başına Başlık Etiketi, arama motorundaki sıralamalarınızı etkileyebilir.
  2. Açıklayıcı etiketler, kullanıcıları sitenizi ziyaret etmeye teşvik edebilir.
  3. Meta açıklaması organik reklam metni olarak yardımcı olabilir.
  4. Meta anahtar kelimeler, çoğu arama motorunda kullanımdan kaldırılmıştır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt