Duyuru Facebook Sızıntısında Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edebilirsiniz

İbrahim Sarac

kurumsal
Değerlendirme - 100%
Katılım
3 Yıl 6 Ay 17 Gün
Mesajlar
262

Facebook Sızıntısında Verilerinizin Çalınıp Çalınmadığını Kontrol Edebilirsiniz​

indir.png

İnsanlar artık yakın tarihli Facebook veri ihlalinde bilgilerinin çalınıp çalınmadığını kontrol edebilecekler.

530 milyondan fazla kişinin bilgileri, büyük ölçüde cep telefonu numaralarından oluşan bir Facebook veri tabanından sızdırıldı.
Kişiler, numaralarının veya e-postalarının tehlikede olup olmadığını kontrol etmek için çevrimiçi aracını kullanabilirler.
Facebook, verilerin 2019’daki “eski” bir ihlal ile ele geçirildiğini söylüyor. Ancak, söz konusu ihlali siber güvenlik uzmanları araştırmayı sürdürüyor.
Facebook, ihlali bir buçuk yıldan daha uzun bir süre önce “bulduğunu ve düzelttiğini” söyledi.
Ancak çalınan bilgiler bir bilgisayar korsanlığı forumunda ücretsiz olarak yayınlandı ve bu da verilerin kullanım alanını oldukça yaygın hale getirdi.
Verileri analiz eden araştırmacılara göre, veritabanı 106 ülkede 533 milyon kişiyi kapsıyor. Bu rakama Birleşik Krallık’taki 11 milyon Facebook kullanıcısı, 30 milyon Amerikalı ve 7 milyon Avustralyalı dahil.
HaveIBeenPwned’i çalıştıran bir güvenlik uzmanı olan Troy Hunt, web sitesindeki bir , her kullanıcı için her veri parçası bulunmadığını ancak 500 milyon telefon numarasının yanında “yalnızca birkaç milyon e-posta adresinin” sızdırıldığını söyledi.

‘Sadece küçük bir grup kullanıcı değil’

Hunt, Facebook veri sızıntısı haberini takiben, web sitesine “benzeri görülmemiş bir trafik” den sonra telefon numarası arama işlevini başlattı.
Önceden, platformun ziyaretçileri yalnızca e-posta adreslerini arayabiliyordu.
Web sitesi ziyaretçileri artık cep telefonu numaralarını bir arama kutusuna giriyor ve web sitesi, numaranın sızan veritabanında görünüp görünmediğini kontrol ediyor.
Hunt BBC’ye “Have I Been Pwned’in bu soruyu sadece küçük bir dilim insan için değil, herkes için yanıtlayabilmesini sağlamak istedim” dedi.
Facebook’un kendi genel müdürü Mark Zuckerberg’in de cep telefonu numarasının veri tabanına sızdırıldığı ileri sürülmekte.
Güvenlik uzmanı Dave Walker, Zuckerberg’in sızdırılan telefon numarasının ekran görüntüsüyle birlikte “Bu, Facebook sızıntısındaki hesabıyla ilişkili numara” dedi.
Facebook, güvenlik nedenleriyle 2011’den beri kullanıcılardan telefon numaralarını girmelerini talep ediyor.
Biri hesabına her giriş yaptığında bir kullanıcının cep telefonuna bir metin gönderen ek bir özellik olan “iki faktörlü kimlik doğrulama” yapılıyor.
Ancak teknoloji devi, Ağustos 2019’da “eski verilerin” “bulunduğunu ve düzeltildiğini” söylemenin ötesinde, son sızıntı hakkında ayrıntılı bilgi vermedi.
Hunt, “Facebook henüz bu konuda net bir tutum ortaya koymadı” diye ekledi. “2019 olayının temel neden olduğunu ima ettiler, ancak bu dolaşımdaki verileri açıklamak için yeterince tatmin edici değil. Şu anda bir bilgi eksikliği var ve bu eksiklik pek çok spekülasyonla dolduruluyor.”
Facebook, teknoloji basınının yorum talebine henüz yanıt vermiş değil.
Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki siber güvenlik kurumları da Facebook’a soruşturma başlattı.
İrlanda Veri Koruma Komisyonu, teknoloji firması ile birlikte “atıfta bulunulan veri kümesinin gerçekten 2019’da bildirilenle aynı olup olmadığını” belirlemek için çalıştığını söyledi.
Filipinler Ulusal Gizlilik Komisyonu ve Hong Kong Gizlilik Komisyonu Ofisi de ihlale yönelik araştırmalar başlattı.
 

Zor Çocuk

Moderatör
Değerlendirme - 100%
Katılım
3 Yıl 11 Ay 14 Gün
Mesajlar
884
Facook Tum face şifrelerini mail şifrelerini Tum ulkenın caldılar Ve bunu yayınladılar milyonlarca mail şifre Hackerlerin elinde dolanıyor :D
bilgilendirme İçin genede tşkler
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt