Dedicated Sunucu Hizmeti Nedir?

İbrahim Sarac

kurumsal
Ticaret - 100%
Katılım
3 Yıl 3 Ay 1 Gün
Mesajlar
261
Dedicated Sunucu Hizmeti Nedir?

Dedicated Sunucu
Hizmeti tam manasıyla Türkçe’ ye tercüme edebilmek imkânsız. Şöyle bir tanım yaparak kısmen doğru sonuca ulaşabiliriz “ Paylaşımsız / Dedicated Sunucu “ . Bir şirket veya bir kişi için özel olarak kullanılan depolama türüdür. Paylaşımlı sunuculardan farkını şöyle izah edebiliriz; birincisi site trafiğiniz yüksek derecede ise ya da büyük uluslararası bir firma, marka iseniz bu hizmeti kullanmanızda yarar var. Paylaşımlı sunucular trafik arttıkça bir kota koyar ve sitenizin donmasını ya da kısa süreli kapanma gibi aksiliklerin yaşanmasını bu şekilde engeller. Dedicated Sunucu Hizmeti ise tamamen size tahsis ettiği barınma alanıyla istediğiniz gibi hareket edebilir tek bir sunucuyla devasa işlere imza atabilirsiniz.

Dedicated Sunucu Hizmetini biraz daha somut kavramlarla ifade etmek gerekirse; paylaşımlı sunucuları bir otobüs olarak düşünün içinde farklı yerlere giden bir sürü yolcu var, paylaşımsız yani Dedicated Sunucu ise son model Vip araçla gezmek gibi istediğiniz yere istediğiniz kadar kişiyle ulaşmanız demektir.


Dedicated Sunucu Nerelerde Kullanılır?

Dedicated sunucular özellikle web hosting ve sanal sunucu sağlayan hosting firmaları tarafından kiralık veya kendi sahipliğinde bir veri merkezinde veya sistem odasında barınır.

Bunun yanı sıra ERP, CRM ve diğer kurumsal sistemleri içinde barındırabilen dedicated sunucular benzersiz bir performansın yanı sıra CPU, RAM, DİSK, İŞLETİM SİSTEMİ ve TRAFİK konusunda tüm özellikleri size ait olan bir sistemdir.

 • İşletim sistemi güncellemeleri
 • SNMP donanım izleme,
 • Güvenlik duvarı hizmetleri,
 • Anti-spam yazılımı
 • Antivirüs güncellemeleri
 • DDos koruması
 • DNS barındırma hizmeti
 • Olağanüstü durum kurtarma
 • İzinsiz giriş tespiti
 • Veritabanı yönetimi
 • Yedekleme ve geri yüklemeler
 • Güvenlik denetimleri
Sunucu Çeşitleri Nelerdir?
 • VPS Server
 • VDS Server
 • Cloud Server
 • Dedicated Server
 • Xtrem Server
VPS Server

Açılımı “virtual private server” olan (sanal özel sunucu) tamamen size özel sunucu özellikleri gösterir. Genellikle fiziksel bir server, sanallaştırma yazılımları ile sanal sunucu parçalarına ayrılır. Böylece tek bir fiziksel server üzerinde, birbirinden tamamen bağımsız serverlar çalışır. İşte web sitesi sahiplerinin kiraladığı serverlar bunlardan biridir.

Fiziksel sunuculara ait işlemci, bellek gibi bileşenler yine web sitesi sahipleri arasında net bir şekilde paylaştırıldığı için diğer VPS’lerde yaşanan yavaşlama, sizin VPS’nizdeki siteleri asla etkilemez. Aynı şekilde diğer VPS’lerin size özel ayrılan kaynakları kullanması da mümkün değildir. Çok fazla kaynak kullanması gereken bir siteniz varsa, tüm serverı tek bir site için kullanmanız gerekir.


VPS server hangi siteler için uygundur?

Ekstra güvenliğe ihtiyaç duyan e-ticaret siteleri ile yoğun kaynak kullanan sosyal medya, finans ya da iş alanındaki web uygulamaları hatrı sayılır trafik alırlar. Bu nedenle de VPS’ye ihtiyaç duyarlar. Varsa, firmaya ait birden fazla site tek bir VPS alanında barındırılabilir. Bu konuda farklı server yazılımları da (e-posta, IRC, VPN, veritabanı vb) çalıştırılabilir.

VDS Server

Açılımı “virtual dedicated server” olan VDS server, sunucunun kullanım tasarrufunun yine tamamen web sitesi sahibi sorumluluğunda olan özel bir server hizmetidir. Serverların her birinde kendine ait donanımsal bileşenler ayrı ayrı yer alır. Bunun dışında üzerinde birbirinden bağımsız olan server yazılımları ile bağımsız işletim sistemi de barındırır.

VDS server hangi siteler için uygundur?

Bir VDS servera atanan RAM ve işlemci miktarı, aynı fiziksel serverda bulunan diğer VDS’ler ya da VPS tarafından kullanılamaz. Bu özellik sayesinde VDS serverlar her zaman daha yüksek performansta çalışır. Kurumsal web siteleri ile yüksek iş yüküne sahip diğer siteler çok fazla trafik aldıklarından hızlı çalışmak için VDS servera ihtiyaç duyar.

Cloud Server

Bulut sunucu
, bulut hosting ya da bulut VPS terimleri olarak da adlandırılan cloud server aslında VPS ile hemen hemen benzerdir. Aradaki tek fark, VPS tek bir fiziksel sunucunun sanal parçalara bölünmesi iken; çok sayıda fiziksel sunucunun bir araya geldiği bir ağın sunuculara ayrılması ile oluşur.

Bulut server, VPS’lere oranla daha ölçeklenebilir olduğu için son zamanlarda çokça tercih edilir. Örneğin, VPS serverınızın yer aldığı fiziksel sunucuda toplam 32 GB bellek varsa, ne kadar isteseniz de 64 GB yapamazsınız. Oysa bulut serverlar birden fazla fiziksel bilgisayar ile oluştuğundan çok daha fazla kaynağa erişim sağlayabilirler.

Bulut serverın bir diğer avantajı da aylık sabit fiyat üzerinden değil, kaynak kullanımına göre fiyatlandırılmasıdır
. Yani ay içerisinde kullanılan CPU saati, depolama seviyesi ile harcanan trafik oranında fatura belirlenir. Bazı durumlarda sabit ücretten daha ucuza gelen bu yöntem, yine de web sitesi sahipleri tarafından değil de, genellikle yazılımcılar tarafından bir takım özel amaçlar için kullanılır.


Bulut server hangi siteler için uygundur?

Genel bir müşteri gözü ile bakıldığında, aslında bulut server ile geleneksel VPS arasında neredeyse hiç fark yoktur. Hatta pek çok hosting firması, sahip oldukları VPS’lerini bulut servera taşımayı tercih ederler. Yani, yeni bir VPS kiralandığında, aslında bir bulut server kiralanmış olabilir. Bunun web sitesi için hiçbir dezavantajı yoktur.

Diğer Server Çeşitleri

Kullanıcılar tarafından tercih edilen diğer server çeşitlerinden kısaca bahsetmek gerekirse:
 • Web server: Web tarayıcıları sayesinde sayfaların görüntülenmesini ve uygulamaların çalıştırılmasını sağlar. Örneğin, kullandığınız Chrome, Internet Explorer, Firefox ya da Yandex gibi tarayıcıların bağlı oldukları sayfa ile sayfadaki görsellerin görüntülenmesini sağlayan bir web serverdır.
 • E-posta server: E-posta serverları, her gün adrese gelen sayısız e-posta mesajlarının gönderilmesi ile alınmasını kolaylaştıran sistemdir. Eğer Outlook gibi bir e-posta istemcisi kullanılıyorsa, bu yazılım bilgisayara e-posta indirebilmek için bir IMAP ya da POP servera; e-posta gönderebilmek için ise bir SMTP servera bağlanır.
 • FTP server: FTP serverlar, dosyaların “File Transfer Protocol” araçları ile taşınmasını sağlayan sistemdir. Yani dosya aktarım sunucularına, FTP istemcisi programlar sayesinde uzaktan erişim sağlanabilir.
Aslında bilgisayar ağlarını destekleyen başka yüzlerce farklı türde server sayılabilir. Tüm bu bahsedilen kurumsal serverlara ek olarak, kişisel bilgisayar kullanıcılarının daha çok kullanmayı tercih ettikleri oyun serverları, sohbet serverları farklı sunucu çeşitleri de kullanılan serverlar arasında yer alır. Bu nedenle server satın almak yerine, web sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda server kiralamak çok daha ucuza mâl olacaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt