Dededen torunlarına miras "Anadol" sevdası

Değerlendirme - 0%
Katılım
3 Yıl 7 Ay 18 Gün
Mesajlar
235
Dededen torunlarına miras

Bursa'nın Gürsu ilçesinde yaşayan Turgay ve Mehmet Cemal Altunbaş kardeşler, dedelerinden kalan Anadol marka otomobil sevdasını geleceğe taşımak için 13 araçlık koleksiyonlarına gözü gibi bakıyor. Kardeşler sürekli bakımlarını yaptıklara araçlara yeni otomobillerde bulunan özellikleri de eklemeyi başarmış.

nMek9aNUaUuxs1eFlM8Knw.jpg

Türkiye'de üretimine 55 yıl önce başlanan Anadol otomobile merak duyan Mehmet Altunbaş, 1979 yılında bu araçlardan alarak Trabzon'da dolmuşçuluk yapmaya başladı.
o8zUAYaGkU6BoMfAtiuBQg.jpg

Mehmet Altunbaş'ın 1986'da vefat etmesinin ardından bu araca oğlu Mustafa Altunbaş sahip çıktı. Altunbaş da bir süre baba mesleğini devam ettirdikten sonra işi bıraktı ve Anadol'u garaja çekti.
KVH21Mjbtk2lTxRBdOV-cw.jpg

Daha sonra Mustafa Altunbaş'ın çocukları Turgay ve Mehmet Cemal Altunbaş, Bursa'da dededen kalma Anadol'un tüm bakımlarını tamamlayıp eski ihtişamıyla korudu. İçlerindeki Anadol sevdasını daha da ileri taşıyan Altunbaş kardeşler, bu araçlardan daha fazla alarak bakım onarımlarını yapıp daha iyi duruma getirmeye başladı.
ebom1zXJ5EitMTIDK2IODw.jpg

Yarım asırlık araçları klasik görünümüne kavuşturan kardeşler, ayrıca otomobillere "uzaktan çalıştırma", "far sensörü", "hız sabitleyici", "parmak okuyucuyla çalıştırma", "otomatik cam" gibi birçok teknolojik donanım ekledi.
nrSG3RfE20ecQMjHNTlctw.jpg

Makine mühendisi Turgay Altunbaş (31), işinden kalan zamanlarda Anadol otomobillerle ilgilendiğini söyledi. Altunbaş, çocukluğunun Anadol otomobillerin içinde geçtiğini belirterek, "Öyle sonradan başlayan bir sevda değil, sevdanın içinde büyüdük adeta. Dededen yadigar kalan aracımız babamızdan sonra bize geçti. Bakalım bizim çocuklarımız buna nasıl bir ilgi duyacak? Ona göre araç nesilden nesle şekillenerek gidecek" diye konuştu.
Xi0psC3EYUWV2-mYAbgDwA.jpg

İlk aracın alınış öyküsünü anlatan Altunbaş, dedesinin ilk Anadol'u İstanbul'dan Trabzon'a gemiyle getirdiğini ifade etti. Alım şartlarını, ödemelerini kendine uydurarak bu şekilde bir serüvenin başladığını dile getiren Altunbaş, "Eve geldiğinde şoförlüğü de çok iyi olmadığı için kapalı bir garaj yapıyor ve araç uzun süre garajda kalıyor. Almanya'daki kızına da mektup yazıyor, 'Kızım ehliyetimi aldım, inşallah araba kullanmayı da öğreneceğim' diye." ifadesini kullandı.
EDMsMeY-4Ema-sk2v7qYOA.jpg

Altunbaş, çocukluklarında iç içe oldukları bu araçlara olan tutkularının büyüyünce devam ettiğini vurguladı. Zamanla hobilerini ileri taşıyarak Anadol kullanan başka sürücülerle tanıştıklarını aktaran Altunbaş, sözlerini şöyle sürdürdü: "Satılık birkaç araç gördük, 'Bunu alabilir miyiz?' diye baktık. Araçların hikayelerine, geçmişlerine baktık. Derken ikinci aracı aldık. O andan itibaren gerisi çorap söküğü gibi geldi. Toplamda 13 araçlık bir garajımız mevcut. Yarım asırlık otomobillere güncel dokunuşlar yapıyoruz. Bunlar halen trafikte ilerleyebilecek düzeyde. Zaten araçlarımız muayenelerin hepsinden eksiksiz bir şekilde geçiyor ve bu araçları trafikte aktif olarak kullanabiliyoruz"
OL-T4qdBYk6SJKBFayyisA.jpg

Altunbaş, özellikle milli bayramlarda Anadol otomobil sahipleriyle buluştuklarında araçlara yoğun ilgi gösterildiğini sözlerine ekledi.
iCer1y6QIkuJV5_ttvFDCQ.jpg

Makine teknikeri Mehmet Cemal Altunbaş (34) da hem hobi edinmek hem de kendilerini geliştirmek için böyle bir uğraşıya başladıklarını belirtti.
uNEWka1pg0eM-cT2yATpPg.jpg

Araçlara güncel donanımlar eklediklerini dile getiren Altunbaş, "Ben aracımı günümüz şartlarına uyarlamak için 'Neden bu araba kendi kendine yürümesin, neden otomatik olmasın?' diyerek günümüz şartlarına uyarladım. Otomatik bagaj açma ve kapama özelliği, otomatik cam, uzaktan kumanda ve telefonla ya da internet bağlantısıyla aracı uzaktan çalıştırma özelliği koydum. Bu durumu biraz daha geliştirerek aracı kumanda ile bir yere gönderebilme ve elektrikli araçlarda bulunan otonom sistemlerini dahil etmek istiyorum" dedi.
Wk1CcR2FMUWPUDaKBVmfCA.jpg

ThIz9MJQTUaaH4hpK3S4hw.jpg

iVi5V1bBTU-6-Q9op6WZ3A.jpg

0qA007HFPEeOhuIAVvyNMw.jpg

5UxJvrp5V0iVPaMC1ZLRSg.jpg

fvLfMNaFdEK_10z3eWStXA.jpg

UcDWI7NoIkupxh2FvY-IGA.jpg

-1DbvtlWtU-weDOlhlB6xw.jpg

GME3NmFGHUKfl-PAYlXrog.jpg

7wjdc0ijxU-5fU9QyNl_DA.jpg
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt