Çinli Üreticiden Fantasy One Ekran Kartları: GDDR6X ve Çift GPU

Ripjaws

Forum Yöneticisi
super mod
Ticaret - 0%
Katılım
29 Eyl 2021
Mesajlar
109
Çin menşeili GPU üreticilerinin sayısı gün geçtikçe artarken Innosilicon tarafından geliştirilen Fantasy One GPU çözümleri dikkat çekici görünüyor.

Innosilicon-Fantasy-One-Ekran-Kartlari-GPU-Cin-681x262.jpg


Grafik ve bellek çözümleri sunan Çinli Innosilicon, Fantasy One GPU Ürün Basın Konferansıyla birlikte ilk harici ekran kartlarını görücüye çıkardı. Yeni Fantasy One GPU mimarisi, Çinli şirket tarafından sunulan harici GPU çözümlerine birçok yenilik getiren Imagination Graphics IP’ye (özel olarak BXT) dayanıyor.

Çift GPU ve tek GPU çözümleri de dahil olmak üzere dört ürün ortaya çıktı. Type A, aslında çoklu çip tekniğine dayanan, tek bir Fantasy One GPU’ya sahip bir tüketici/iş istasyonu ekran kartı. Ne yazık ki Çin’deki bu duyuruya ilişkin raporlarının hiçbiri Fantasy One’ın tam yapılandırmasıyla ilgili bilgiler vermedi.

Innosilicon-Fantasy-One-Type-A-Ekran-Karti-GPU-Cin-681x146.jpg


Innoslicon tarafından sağlanan verilere göre bu GPU, 5 TFLOPS’a kadar tek duyarlıklı hesaplama gücü sunuyor. Ekran kartı, 128 bitlik bir arabirimde 16 GB’a kadar GDDR6(X) bellekle donatılacak. Şimdiye kadar GDDR6X teknolojisi NVIDIA Ampere GPU’lara özeldi. Ancak görünüşe göre Innosilicon, PAM4 sinyalleme konusunda çok fazla araştırma yaptı ve GDDR6X uygulamaları için 19 Gbps’ye kadar bellek bant genişliğinin kilidini açmayı başardı. Öte yandan kartın arka tarafında DisplayPort 1.4, HDMI 2.1 ve VGA bağlantı noktaları mevcut.

Aşağıdaki Type B modeli, Innolink olarak bilinen bir arabirimle bağlanan iki Fantasy One GPU’ya sahip bir çift GPU çözümü. Şirket, yeni ekran kartıyla birlikte 10 TFLOPS’a kadar bilgi işlem gücü vaat ediyor. Bu kart 32 GB’a kadar GDDR6(X) belleğe sahip olacak, ancak yine her GPU’dan gelen çift 128 bitlik arabirimlerle sınırlı. Tüm bu kartlar, tam X16 genişliğinde bir PCI-Express 4.0 arayüzüne sahip.

Innosilicon-Fantasy-One-Type-b-Ekran-Karti-GPU-Cin-681x144.jpg


Type B’de etkinleştirilen birçok IP arasında OpenGL, OpenGL ES, OpenCL, Vulkan ve DirectX dahil olmak üzere grafik API’leri bulunuyor. Ancak şirket özellikle Microsoft DirectX grafik API’sinin hangi sürümünün desteklendiğini onaylamadı.

GPU’lar Unigine Heaven OpenGL demosu ile kıyaslamalarla birlikte etkinlikte canlı olarak sergilendi. Innosilicon, gelecek yıl tanıtılacak olan Fantasy 2 ve 3 GPU aileleri üzerinde çalıştığının altını çiziyor. Ayrıca yaklaşan ekran kartları için 5nm üretim teknolojisinin kullanılması planlanmakta.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt