Çin'den ChatGPT'ye rakip: Ernie Bot kullanıma sunuldu

Seodevri

Üye
Değerlendirme - 0%
Katılım
4 Yıl 14 Gün
Mesajlar
287
Çin'den ChatGPT'ye rakip: Ernie Bot kullanıma sunuldu

Çin, kendi dil modeliyle ChatGPT'ye eşdeğer bir yapay zeka asistanını kullanıma sundu. Öte yandan duyurunun ardından şirketin hisse senedi fiyatı yüzde 3'ün üzerinde artış gösterdi.

Çinli arama motoru ve yapay zeka firması Baidu, ChatGPT'ye eşdeğer dil modeli Ernie Bot'u bugün tamamen halka açtı ve duyurunun ardından şirketin hisse senedi fiyatı %3'ün üzerinde arttı. Pekin'in yapay zekayı ABD'ye rakip olacak kilit bir endüstri olarak görüyor ve 2030 yılına kadar küresel bir lider olmayı hedeflediği kaydedildi.

Çinli teknoloji firmaları da, ABD firması OpenAI'nin yaygın olarak popüler olan ChatGPT'yi piyasaya sürmesinin ardından, algoritmaların teknolojinin yeni içerik üretmesine ve yaratmasına izin verdiği jeneratif yapay zeka modellerini açıklamak için yarıştı. Baidu tarafından yapılan açıklamada, Ernie Bot'un bir uygulama veya resmi bir web sitesi aracılığıyla tamamen halka açık olacağını söyledi.

YAPAY ZEKA YÖNETMELİĞİ YAYINLAMIŞTI Avrupa gibi Çin de son aylarda jeneratif yapay zeka endüstrisini düzenlemek için çaba sarf etti.

Çin, 15 Ağustos'ta şirketlerin ürünlerini halka açmadan önce bir güvenlik incelemesi yapmalarını ve onay almalarını gerektiren yapay zeka yönetmeliği yayınlamıştı.

ABD'de halihazırda yürürlükte olan bir düzenleme bulunmadığı kaydedildi. Öte yandan Çin'deki diğer iki yapay zeka şirketi Baichuan ve Zhipu AI da bugün yapay zeka dil modellerini piyasaya sürdü.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt