Çeviri İşi Yaparak Para Kazanmak

Arda

administrator
Değerlendirme - 0%
Katılım
2 Yıl 7 Ay 20 Gün
Mesajlar
196
Çeviri İşi Yaparak Para Kazanmak.jpg
Profesyonel çeviri tercüme işi yaparak internetten para kazanabilirsiniz. Çeviri yaparak nasıl para kazanabileceğiniz hakkında tüm detaylar yazımızda!

İnternetten para kazanmanın kolay yollarından birisi de çeviri yani tercüme yaparak para kazanmaktır. Tabii bir veya birden fazla yabancı dil biliyorsanız... Yada yabancı dil öğrenip bu işe başlayabilirsiniz. Çeviri yaparak nasıl para kazanabileceğiniz hakkında tüm detaylar yazımızda!

Günümüzde bireysel ve kurumsal neredeyse tüm işler globalleşiyor ve çeviri desteğine ihtiyaç duyuyor. Tam da bu noktada eğer ana diliniz dışında farklı bir dili iyi biliyorsanız aranan kişi oluyorsunuz. Diller arasında en popüleri tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce. İngilizce bilenler için burada pek çok farklı seçenek var. İlk olarak onedio tarzında bir iş yürütebilirsiniz. Yani bir veya birkaç sektörde önder sitelerdeki yazıları Türkçe'ye çevirerek kendi websitenizi oluşturabilirsiniz. İkinci olarak çeviri hizmeti satın almak isteyen bireysel müşterilere tıpkı makale yazarlığı yaparak para kazanmak gibi hizmet verebilirsiniz. Eğer bu seçeneklerden hiçbirisi sizi tatmin etmediyse o halde freelance sitelere giderek pdf, broşür, dergi, kitap, dublaj, altyazı gibi çevirilmesi gereken her şeyin çevirisini yapabilirsiniz. Bu işin en güzel yanı hiçbir şekilde işsiz kalmamanız. Globalleşen dünyada çeviri vazgeçilmez bir hizmet.

Kendi Websitenizde Çeviri Makaleler Yayınlayın​


Türkiye, bilgi paylaşımı, kaliteli makale ve özgün içerik üretme konusunda yetersiz bir ülke. Bu açığı bir nebze olsun kapatmak ve işinizi yaparken para kazanmak isterseniz kendi websitenizi açabilirsiniz. Yukarı verdiğim onedio örneği işin zirvesine oturmuş bir site. Siz de kendinize kazançlı ve ilginizi çeken bir sektör seçerek çeviri yapmaya başlayabilirsiniz. Çevirdiğiniz makaleleri blogger, wordpress, wix v.b. altyapılarla oluşturulmuş sitenizde yayınlayarak ziyaretçi çekebilirsiniz. Ne sitesi açacağınız hakkında fikriniz yoksa; şarkı sözleri, biyografi, sağlık, eğitim gibi alanlarda çeviriler yapabilirsiniz. Çok tıklanılan, kazaçlı sektörlerdir. İlk birkaç ay elinize herhangi bir para geçmez ancak disiplinli çalışıp sürekli çeviri yaparsanız kısa sürede çok iyi kazançlar elde edebilirsiniz.

Çeviri Yaparak Para Kazandıran Siteler​


Kendi websitenizi oluşturmanın dışında freelance işler de alabilirsiniz. Türkiye'de bu alanda büyük bir boşluk var, yani hiç boş kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz. Eğer çevirilerinize güveniyorsanız bu iş sizin tam zamanlı mesleğiniz bile olabilir! Hem Türkçe hem de İngilizce pek çok freelance iş sitesi var, bunlara kayıt olarak çeviri işi bulabilirsiniz. Bazılarını aşağıda sıraladım. Bu sitelerin tamamına üye olup cv bırakın ve müşterilerin sizinle iletişim kurmalarını bekleyin.
  • wmaraci.com – İş ilanları açarak çeviri yaptıracak müşterilere ulaşabileceğiniz kaliteli bir Türkçe ticaret sitesi, üyelerinin tamamı olmasa da büyük çoğunluğu sizler gibi internetten para kazanan kişiler. Üyelikte sorun yaşarsanız iletişim kısmından durumunuzu bildirin, yardımcı olacaklardır.
  • r10.net – Türkiye'nin en çok bireysel ticaret kapasitesine sahip forumu, bu sitede de üyelik açarak oldukça geniş bir kitleye ulaşabilirsiniz. Üyelik almak oldukça zor, şimdiden söyleyeyim.
  • freelancer.com – Çeviri konusunda oldukça iyi işler alabileceğiniz, bilinen en ünlü freelance sitelerinden birisi.
  • guru.com – Başka bir freelance sitesi, her türlü çeviri işi alabilirsiniz.

Çeviri İşi Bulabileceğiniz Diğer Türkçe ve İngilizce Siteler​

  • bionluk.com
  • projekurdu.com

Çeviri Bürolarına Başvurmak​

Hemen her ilde bulunabilecek çeviri büroları ile işinizi daha profesyonel şekilde yürütebilirsiniz. Bu sayede daha fazla beceri isteyen tıbbi makale çevirisi, hukuki çeviri, noter onaylı tercüme, teknik çeviri, akademik çeviri gibi işler bulabilir, tecrübe kazanabilir ve portföyünüzü genişletebilirsiniz.

Sonuç olarak çeviri işinde alternatif oldukça fazla ve kazancınız sizin yeteneklerinize ve çalışma azminize bağlı. Araştırmaya ve çalışmaya devam ettikçe para kazanabileceğiniz bir sürü alan olduğunu göreceksiniz. Eğer sürekli olarak kendinizi geliştirerek ilerlerseniz tercüme/çeviri işini profesyonel olarak yapabilir ve iyi paralar kazanabilirsiniz. Ayrıca verdiğim üç tavsiyeyi de biribirinden ayrı görmemenizi öneririm, üçü de aynı anda yapılabilecek işlerdir.

Sizi çeviri işi yaparken motive etmesi için seçtiğim videoyu izleyebilirsiniz, bol kazançlar!
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt