Centos 7 sunucular için Node.js kurulumu

Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Centos 7 sunucular için Node.js kurulumu Node.js, açık kaynak kodlu olarak kullanıcılara ücretsiz sunulan, ağ alışverişi sağlayan uygulamalar tasarlamak için kullanılan çalışma ortamıdır. Ana betik dili JavaScript'dir. Bu yazımızda Linux Centos 7 sunucularınıza Node.js'yi nasıl kurabileceğinizi anlatacağım.

Birinci adım

İlk olarak repomuzu sunucumuza çekeceğiz fakat burada dikkat etmemiz gereken kısım Node.js LTS güncel versiyonu 14.x. Anlamayanlar için bunun anlamı kullanıcılara önerilen güncel versiyon 14.15.0 fakat yeni çıkan 15.1.0 versiyonunu da yükleyebilirsiniz ya da daha eski versiyonları. Bunun için yapmanız gereken repomuzu sunucuya çekerken yapacağımız kod içerisindeki 14.x kısmı yerine yüklemek istediğimiz versiyonu yazmak.

PHP:
curl -sL https://rpm.nodesource.com/setup_14.x | sudo bash -

İkinci adım

Kurmak istediğimiz versiyonun reposunu sunucumuza çektiğimize göre aşağıdaki kodu yazarak yükleme işlemini başlatabiliriz.

sudo yum install nodejs
Kurulum esnasında GPG anahtarlarını içeri aktarmak için Y tuşuna basıp enterlayın.

Üçüncü adım

Kurulum bittikten sonra doğru şekilde yüklenildiğini doğrulamak için aşağıdaki kodları yazarak kontrolümüzü sağlayalım.
Kod:
node --version

npm --version
Kodları yazdığınızda SSH konsolunuz üzerinde kurduğunuz versiyonun çıktısını aşağıdaki şekillerde göreceksiniz. Çıktılar kurduğunuz versiyona göre farklılık gösterebilir. Önemli olan çıktıyı kurduğunuz versiyona göre alabilmek.
Kod:
v14.15.0

6.4.1

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt