Apple 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılım Saldırısına Uğradı

Verimhost

kurumsal
Ticaret - 100%
Katılım
25 Kas 2020
Mesajlar
232

Apple 50 Milyon Dolarlık Fidye Yazılım Saldırısına Uğradı​

apple11_16_9_1619086089-880x495-1.jpg

Saldırı sonrasında benzeri görülmemiş bilgi sızıntıları gerçekleşti. Sızan veriler, MacBook’un tedarikçisi olan Quanta’dan alındı.

Apple, 50 milyon dolarlık bir fidye yazılımı saldırısında hedef alındı. Saldırı sonrasında, Apple için MacBook ve çeşitli ürünler üreten Tayvan merkezli bir şirket olan Quanta’nın mevcut ve gelecekteki ürünlerinin bir dizi mühendislik ve üretim şeması sızdırıldı.
İlk olarak The Record tarafından bildirilen sızıntı, Sodinokibi adıyla da bilinen bir Rus bilgisayar korsanlığı grubu olan REvil tarafından gerçekleştirildi. Quanta, veriler için 50 milyon dolarlık fidye ödemeyi reddettikten sonra, korsanlar çalınan görüntüleri 20 Nisan’da yayınlamaya başladı. Çalınan verilerin yayınlanması, Apple’ın geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği “Spring Loaded” etkinliğine denk gelecek şekilde gerçekleştirildi. Bilgisayar korsanları fidye ödemesini Apple’dan 1 Mayıs’a kadar almayı umuyor, bunun yanında günlük olarak yeni görüntüleri sızdırmaya devam edeceklerini öne sürüyor.
Quanta, Bloomberg’e yaptığı açıklamada sunucularının ihlal edildiğini doğruladı ve şu yorumu yaptı: “Quanta Computer’ın bilgi güvenliği ekibi, az sayıda sunucuya yapılan siber saldırılara yanıt olarak harici BT uzmanlarıyla çalıştı”. Quanta ayrıca, hacklemenin “şirketin iş operasyonunda önemli bir etkisi olmadığını” söylüyor.
REvil’in geçmişte de benzer fidye yazılım saldırıları gerçekleştirdiğini belirten Bleeping Computer, grubun geçtiğimiz aylarda Acer ve diğer şirketlere karşı gerçekleştirdiği saldırıları örnek olarak gösterdi. Ancak Quanta saldırısı grubun şimdiye kadarki en büyük saldırısı oldu.
Şirket, sızıntının kapsamını açıklamadı, ancak şimdiye kadar REvil tarafından sızdırılan görüntüler arasında Apple’ın geçtiğimiz günlerde duyurduğu iMac tasarımının şemaları da bulunmakta. Duyurulan iMac’in şemasının yayınlanması belgelerin gerçek olma ihtimalini hayli yükseltti. Ayrıca, şemaların hemen hemen her sayfasında belgelerin çoğaltılamayacağı, kopyalanamayacağı ve yayınlanamayacağına dair uyarılar bulunuyor: “Bu, Apple’ın mülkiyetidir ve iade edilmelidir.”
Sızdırılan dosyalarda ayrıca, Apple’ın daha önce piyasaya sürdüğü 2020 M1 MacBook Air’in üretim şemaları ve Apple’ın gelecekte piyasaya sürmeyi planladığı ve ek bağlantı noktaları içerdiği söylentileri bulunan yeni dizüstü bilgisayarına dair söylentilerle uyumlu görseller içeren şemalar da sızdırılmış durumda.
Apple, ilgili sızıntılar hakkında henüz bir açıklama yapmadı.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt