Zor Çocuk

Moderatör
Değerlendirme - 100%
Katılım
3 Yıl 11 Ay 24 Gün
Mesajlar
884
Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalıdır bir web sitesinin kazanç ortalamasının düşük olması muhtemeldir. Google adsense TO oranı yani tıklama oranını belirleyen reklam yerleşimi doğru yapılmadığında oranın çok düşük olması kazancınızı doğrudan etkileyecektir.

Tıklama başına ödeme sağlayan bu servis doğru optimize edildiğinde oranın yükselmesi ile birlikte kazancınızda ciddi artışlar olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Diğer yandan adsense, reklam gösterimlerine de belli ücretler ödemekte fakat bu ücretler pekte tatmin edici olmayabilir.
Eğer bir web siteniz var ise adsense reklam yerleşimi nasıl olmalı konusunda bilgi edinmeniz gerekmekte. Endişelenmenize gerek yok konu hakkında bilgi sahibi değil iseniz bu yazımızda sizlere etkileyici ipuçları vereceğiz. Yazımızın içerisinde adsense reklam yerleşimi nasıl yapılır, nasıl olmalı ve reklam yerleşimi yaparken nelere dikkat edilmeli detaylı bir şekilde bunlara değineceğiz.

İdeal bir TO Oranı Ne Kadar Olmalı?

Genel olarak baktığımızda ideal veya ortalama TO oranı diye bir şey yok bu sorunun sıkça sorulmasından dolayı kısa bir bilgi vermek istiyoruz. Adsense kurallarına uygun bir şekilde yayın yapmanız durumunda TO oranının düşük olması kazanç haricinde sizlere bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kurallara uygun bir yayın yapan kullanıcılar Genelde %1 ile %5 oranında bir TO oranı yakalayabilir. Genellikle adsense reklam yerleştirme doğru ve başarılı yapıldığında %3 ile %5 oranlarını yakalanabilir.

WordPress Adsense Reklam Yerleşimi Eklentisi
Eğer özel bir yazılım kullanmıyor iseniz ve bir wordpress kullanıcısı iseniz sizlere eklentisini tavsiye ederim. Tamamen ücretsiz ve bir o kadarda kullanışlı olan bu eklenti ile mobil, tablet ve bilgisayar gibi tüm cihazlara özel reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

Eklenti yüklemesini gerçekleştirdikten sonra yönetici menüsünde bulunan Ayarlar seçeneğinden Ad Inserter bölümüne girin.



Görseldeki sayıları sırası ile aşağıda işlevleri ile birlikte sıralayacağım.
  • 1 Kod bloğu Yeni bir reklam alanı açmanızı sağlar.​
  • 2 Oluşturduğunuz kod bloğuna isim vermenizi sağlar. Zorunlu değildir dilediğiniz ismi verebilirsiniz.​
  • 3 Adsense reklam kodlarınızı kod bloğuna yapıştırın.​
  • 4 Reklamların sayfanızda hangi bölümde gösterileceğini seçin.​
  • 5 Burada reklam pozisyonu belirtebilirsiniz.​
  • 6 Yapılan işlemleri kaydedin.​
Ayarları kaydettikten sonra reklamın görünmesi için önbelleğinizi temizleyiniz.

Eklenti Kullanmadan Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Yapılır?
Yukarıda bahsettiğimiz eklenti tema veya tasarımınız ile uygun olmayabilir. Endişelenmenize gerek yok bu gibi durumlarda eklentisiz Adsense reklam yerleşimi yapabilirsiniz.

WordPress yönetici menüsünde bulunan Görünüm seçeneğine girin ve ardından Düzenleyici bölümünü açın. Açılan bölümde temanızın tüm sayfalarına ait kodları görüntüleyebilirsiniz.

Tema kodlarınız arasında istediğiniz bir bölüme, sayfaya reklam kodlarınızı ekleyebilirsiniz. Ekleme işleminden sonra Dosyayı Güncele butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Eğer bu yönteme pek aşina değil iseniz WordPress özel HTML bileşeni kullanarak sitenizde birçok alanda reklam yayınlayabilirsiniz.

Yüksek TO Yakalamak için İpuçları
Belirtilen Kurallara Uymak
Adsense reklam yerleşimi konusunda Google’ın bazı kuralları vardır. Bir adsense hesabınız var ise ilk etapta bu kurallara uyduğunuzdan emin olun.

Tema Seçimi
Web sitenizde tema seçimi yaparken görünüm ve tasarım yanı sıra reklam yerleşimi konusunda max verim alabileceğiniz bir tema seçimi yapmanız gerekmekte. Özellikle tema seçimi sırasında temanın %100 seo ve adsense uyumlu olduğundan emin olun.

Sayfa üzerinde Reklam Sayısı
Google adsense bir sayfa üzerinden sadece 3 reklam gösterimine izin veriyor ve yayıncı bunu aşması halinde cezalar alabiliyordu. Yapılan güncelleme sonrasında bu sınır kaldırıldı ve artık yayıncı bir sayfaya isteği kadar reklam koyabiliyor. Fakat reklam sayısının çok abartı olmamasına dikkat edin aksi taktirde sitenizdeki ziyaretçileri kaçırabilirsiniz.

Reklam Boyutları
Büyük boyutlara sahip reklamlar her zaman daha çok ilgi çeker ve tıklanması daha yüksektir. Burada reklam boyutunun tema tasarımını bozmamasına dikkat etmeniz gerekmekte.

Yazı İçi Reklam Ekleme
En çok dönüş sağlayan reklamlar yazı içerisine eklenen reklamlardır. Ziyaretçinin en çok odaklandığı nokta yazı içerisidir ve bu yüzden yazı içi reklamlar çok etkildir.

Yazı içerişime reklam eklemek için adsense hesabınız üzerinde yazı içine uygun reklam birimi oluşturun. Oluşturduğunuz reklam birimini yazının başına, ortasına ve sonuna olacak şekilde yerleştirin. Eğer yazının çok uzun bir yazı ise orta kısma 2 adet reklam yerleştirebilirsiniz. Totalde yazı içerisinde 4 adet reklam idealdir fazlası kullanıcıyı rahatsız edebilir.

Uygun Reklam Birimleri
Adsense hesabınız üzerinden Reklamlar seçeneğine giriş yaparak birçok reklam birimi görüntüleyebilirsiniz. Burada önemli olan sürekli aynı reklam birimini kullanmamanız ve temanıza veya tasarımınıza uygun ilgili reklam birimlerini seçmeniz olacaktır.

Mobil Cihazlar İçin Reklam Yerleşimi
Masaüstü reklam yerleşimi ile mobil cihazların reklam yerleşimi ayrı yapılmalıdır. Reklam birimleri üzerinden masaüstü için ayrı mobil için ayrı reklam kodları oluşturmalısınız.

Oluşturduğunuz reklam kodlarını yukarıda bahsettiğimiz eklenti aracılığı ile reklam kodlarımızı yapıştırdığımız kısmın hemen altındaki Devices Seçeneğini seçebilirsiniz.

Otomatik Adsense Reklam Yerleşimi
Eğer yukarıda bahsettiğimiz adsense reklam yerleştirme ile uğraşmak istemiyor iseniz sizlere bir seçenek daha sunuluyor. Adsensenin kullanıcılara sunduğu otomatik reklam yerleşimi ile web sitenize reklam ekleyebilirsiniz.

Adsense hesabınız üzerinden Reklamlarım>>İçerik>>Otomatik reklamlar yolunu takip edebilir ve web siteniz için otomatik reklam kodu yaratabilirsiniz. Oluşturduğunuz reklam kodunu sitenizin <head> etiketinin içerisine yerleştirin ve kaydedin. Bu işlemden sonra Google sitenizi tarayacak ve tasarımınıza uygun olan alanlarda otomatik reklam gösterecektir.

Otomatik reklam kodunu yerleştirmeden önce dikkat etmeniz gereken husus daha önce yerleştirmiş olduğunuz reklam kodlarını kaldırın. Fakat bu özelliğin pek stabil çalıştığını söylemek mümkün değil. Adsense Reklam Yerleşimi Nasıl Olmalıdır konusunda sizlere aktardığımız bilgiler ile TO oranınızda artış gözlemleyebilirsiniz.

Adsense reklam yerleşimi nasıl yapılır adlı yazımızın sonuna geldik verdiğimiz ipuçlarını atlamadan yaparak etkili bir reklam yerleşimi edinebilirsiniz.


 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt