Adsense Ödemeleri İçin Maliyeden Arananlar

Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Adsense Ödemeleri İçin Maliyeden Arananlar Son dönemlerin en çok artan incelemesi ad-sense ödemeleri için davetiye alanların sayısı günden güne artıyor. Tek konuda yapılacaklar tecrübeler ve detaylar paylaşılır ise daha sağlıklı olacaktır. Zira her konu ayrı bir bilgi kirliliğine neden oluyor.

Kimler Davetiye ile çağrılıyor
- Geçmiş yıllarda ad-sense ödemelerinde ciddi rakamlar alanlar çağrılıyor, yasal olarak bu rakam yıllık 27.000 Üzeri, eğer sizde yıllık 27.k üzeri gelir elde etmiş iseniz çağrılma ihtimaliniz mutlaka vardır.

Ne Yapmanız gerekiyor?
- Öncelikle çağıran birimle görüşmeye gitmeniz ve talepleri istekleri öğrenmeniz gerekiyor. Sonrasına devam edeceğiz

Sizden ne istiyorlar?
-Aldığınız paranın %18 KDV ve minimum %15 gelir vergisi olarak ödenmesini istiyorlar.

Bu parayı ödemek zorunda mısınız?
- Evet, ödemek zorundasınız başka bir olur yolu yok.

Kazançlarımı yurt dışından ise KDV öder miyim ?
- Ülke raporlarından durumu belgeleyebilir-seniz ilgili birime ülke raporlarını ve Türkiye ile İrlanda arasındaki vergi protokolünü çıktı olarak götürebilirsiniz (bu emsal resmi yazıları akşam ekleyeceğim) bu anlaşmalara istinaden KDV den muaf olduğunuzu ve sadece vergiyi ödemeniz gerektiğini bildirebilirsiniz. Burada yasal süreç farklı işleyebilir karşıdaki memur ikna olmayabilir dersinizi iyi çalışın ve gidin.

Ne Kadar Ceza Öderim?
Kazancınız kadar VERGİ ödersiniz, henüz bir cezai işlem yok, siz 10.tl kazanmış iseniz ortalama 4.5 TL'sini devlet sizden alacaktır. KDV ve vergi dahil. Kazancınız 80.k üzeri ise bu vergi dilimi gelir vergisi kanunundaki rakamlara göre artış gösterecektir.

unutmayın, Ceza değil vergi ve KDV ödüyorsunuz

Bana davetiye gelir mi ?
Anlaşıldığı üzere herkese geliyor ancak bugüne kadar konu açan arkadaşların rakamları 100.k üzerinde, sanıyorum büyükten küçüğe incelemeler devam edecek ve herkes bir şekilde çağrılacaktır.

Firmam yok ne yapacağım
firma olmasanız dahi bu vergiyi ödemeniz için gereken yolu yordamı görüştüğünüz memurlar size bildirecektir.

Pazarlık yapabilir miyim?
hazır böyle bir şansınız yok sadece yurt dışı gelirler için KDV konusunda karşınızdaki memuru ikna etmeniz en azından %18'i ödemenizi sağlayacaktır.

Ben bu vergileri ödemeyeceğim

Devletin şakası olmaz, bu tip cümleleri gittiğiniz yerde kullanmayın.

Görüşmeye gitmezsen ne olur ?
- Şimdilik bir şey olacağını açıkçası sanmıyorum ancak görüşmeye gelmeyenler hakkında yasal süreç başlatılabilir ve olay icraya kadar gidebilir.

Firmayız bu rakamları gider gösterebilir miyim ?
Hayır, artık gösteremezsiniz. Geçmişteki bu işlemleriniz kayıt dışı olarak nitelendirilmiştir. Vergi kaçırdığınız tespit edilmiştir şimdi buna yapacak bir şey yok. uzlaşma yolunda ilerlemeniz daha sağlıklı olacaktır.

Gelen Sorular

Toplam gelirin %50 si üzerinden, ayrı ayrı %18 ve %20 vergi alındığı yazıları okudum bazı yerlerde, bunun doğruluk payı nedir?

toplam gelirin %100 ü üzerinden %18 KDV ödersiniz
100 lira kazandı iseniz 18 lira KDV ödersiniz
kazandınız 120 bin lirayı geçerse bu rakamdan ayrı %35 de vergi ödersiniz
bu vergi 120.k kar olması demektir. giderleri düşünce kalan rakamdır yani, şirket değilseniz gider de göstermemişseniz demektir. tamamı üzerinden hesaplanır.

yukarıdaki maddeye göre 120.k yı geçmişse (yıllık) 100 liranın 35+18 lirası devletin mi yani ?

evet aynen öyle

Kazancı yıllık bir miktar altında olanlar muaf denilmiş, bu ne kadar doğru ve neye göre hesaplanıyor? (aylık mı yıllık mı)
vergi yıllık geliri üzerinden hesaplanır. vergi yıllık ödenir KDV aylık ödenir. siz hiç ödemedi-seniz hepsini devlet yıllık toptan istiyor sizden ilgili link :

Adsense hesap satın almak veya devretmek ne kadar emniyetli? (satın aldığım ad-sense hesabı geçen yıl muaf rakamın üstündeyse)
sizin hesabınıza gelen paraya bakılır. ancak güzel bir konu olmuş hesap alıp satmak asla güvenli değil, yurt dışı gelir elde ettim diye adama raporları vereceksiniz orada size girişi olmayan paraların raporları da çıkacak problem mi olabilir yani hesap alış satışı zaten ilk günden bu yana yasak olan google'nın müsaade etmediği bir olay.

Eğer aylık olarak düzenli giriş isteniyorsa, muaf edilen rakamın üstüne çıkmadan başka birinin hesap cüzdanı kullanılabilir mi?

vergiden kaçış yok bunları hiç düşünerek zaman kaybetmeyin

Peki ben Ad-sense hesabını ve bu hesaba bağlı banka ve alacaklı isimlerini belirli oranlarda değiştirerek güncelle-sem, her 10.000 TL'de bu işlemleri yapsam o zaman nasıl bir şey olabilir?

x kişiyi ya ve z kişileri yıllık 27.k altı para girişine sahipler ise vergi mükellefi değillerdir. ancak burada şuna dikkat bu kişilerin tek geliri ad-sense olmalıdır ki vergi mükellefi olmasınlar. bu sene ödemeleri benim üzerimden aldınız diyelim benim aylık 2.k da farklı yerden gelirim var sizinki ile birleşti 4.k oldu 7 ay sonra vergi dilimine giriyorum ben. bir de buradaki bağlantılar rahat tespit edilebilir neticede alacağınız isimler anne baba eş kardeş bu bağlantı bariz tespit edilir ihale size kalırsa vergi kaçırmaktan suçlanacaksınız şu an bir vergi kaçırma yok gelen ihbarlarda sadece devlet payını istiyor.

bekchur

Üye
Ticaret - 0%
Vergiden kaçış yok, bence ilk etapta adsense'de yüksek bir ödeme eşiği seçilip kazançlar adsensede biriktirilmeli akabinde bir muhasebeci bulunmalı :)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt