ABD'de 200 yıllık hayal kırıklığı: Zaman kapsülü açıldı

Seodevri

Üye
Değerlendirme - 0%
Katılım
3 Yıl 10 Ay 28 Gün
Mesajlar
287
ABD'de 200 yıllık hayal kırıklığı: Zaman kapsülü açıldı

ABD'de West Point Askeri Akademisinde bulunan 200 yıllık zaman kapsülünün açılışı dolasıyla özel bir tören düzenlendi. Ancak, kapsül boş çıkınca yetkililer törende büyük hayal kırıklığına uğradı.

utYEj7rZ206CUaVNJsp0jQ.jpg

ABD'de West Point Askeri Akademisi'nde yaklaşık 200 yıllık bir zaman kapsülünün açılışı dolasıyla tören düzenlendi. Etkinliğe gerekli analizleri yapabilmeleri için tarihçiler de davet edildi.
3SO1pcOaSEWfVzBa0anhWQ.jpg

Medya mensuplarının da toplandığı salonda, zaman kapsülü maskeli, eldivenli ve gözlüklü yetkililer tarafından açıldı.
WXioGXgeJUCWseQ8ofYiMw.jpg

Ama tüm bu özen boşuna çıktı. Kurşundan kutunun içinde toz ve çamurdan başka bir şey yoktu.
MVsVO96cT0GVsnx2JsARgw.jpg

Askeri akademinin arkeoloğu Paul Hudson durumu hayal kırıklığı olarak niteleyerek, “Kapsül beklentilerimizi pek karşılamadı. Alt kısmı esnemiş. Buradan nem ve su girdiğini düşünüyoruz. Bu kadar zahmete girip boş bir kapsül gömdüklerini düşünmek istemiyorum. İçinde biriken çamuru eleyip herhangi bir kalıntı bulmaya çalışacağız." diye konuştu.
sFAmSIxUSUiamcPy37oncg.jpg

Diğer taraftan arkeologlar, kapsülde kağıt veya odun gibi zamanla yokolan organik materyaller olabileceği görüşünde. Bunun belirlenmesi için çalışmalar yürütülecek.
MRonWQcxTkGgxyWzNw5ehQ.jpg

Zaman kapsülü Amerikan bağımsızlık savaşında görev alan ve West Point Askeri Akademis'inin baş mühendisi olan Thaddeus Kosciuszko'nun anıtının zemininde restorasyon çalışmaları sırasında geçen mayıs ayında bulunmuştu.
W1j0Cwm-BEGs3_4UIhXSuA.jpg

Kapsülün buraya anıtın ilk yapıldığı tarih olan 1829 yıllında yerleştirilmiş olabileceği belirtiliyor.
sbSLApGJEEeHvOqAm7Atcg.jpg

West Point Askeri Akademİsi yetkilileri, zaman kapsülüyle hayal kırıklığına uğrasa da pes etmedi. Gelecek nesillerin de aynı hayal kırıklığını yaşamaması için harekete geçti. Anıtın restorasyon çalışmaları gelecek yıl tamamlandıktan sonra zemine yeni bir zaman kapsülü yerleştirilmesi planlanıyor.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt