2020’de sesli aramanın SEO üzerinde ne gibi etkileri olacak

Seodevri

Üye
Değerlendirme - 0%
Katılım
4 Yıl 10 Gün
Mesajlar
287
2020’de sesli aramanın SEO üzerinde ne gibi etkileri olacak? Her yıl işin sınırlarını değiştiren yeni teknolojik gelişmeler görmekle birlikte, yeni fırsatlardan yararlanmak için çalışmak dijital pazarlamada zor olabilir. Pazardaki bu dönüşümlerden biri, sesli arama teknolojisinin yaygın olarak benimsenmesi ve internet kullanımı üzerindeki etkilerinden kaynaklanmaktadır.

Sonuç olarak, bu arama motoru optimizasyonu üzerinde bir etkisi oldu, nerede SEO en iyi uygulamaları takip mevcut çağda çoğu işletme için gerekli. İnternet sesli arama SEO sözleşmelerini bozacak şekilde ayarlanabilir , bu nedenle işletmelere değişikliklerden haberdar olmaları ve buna göre planlama yapmaları önerilir.

Ses teknolojisinin yükselişi
IBM Watson’ın 2010 yılında piyasaya sürülmesi, ses teknolojisi cihazlarının yolunu açtı. Watson, dünyayı süper akıllı, düşünen ve konuşan bir robot olarak sersemleten güçlü bir ses tanıma soru-cevap bilgisayar sistemidir.Trivia grandmasters TV yarışma programı ‘ Jeopardy’ yenebilir . Ertesi yıl Google, Sesli Arama’yı başlattı ve Apple, ilk dijital kişisel asistan olan iPhone 4S için Siri’yi yayınladı.


Bunu 2014 yılında Microsoft’tan Cortana ve kişisel asistan Alexa tarafından desteklenen bir ses hoparlörü olan Amazon Echo izledi. Google Asistan, akıllı hoparlör Google Home’un yanı sıra 2016 yılında kullanıma sunuldu. İlk rakamlar Amazon Alexa’nın pazara liderlik ettiğini gösterdi, ancak Google Home’un 2020 yılına kadar liderlik yapması bekleniyor . Küresel sahnede öne çıkan diğer dijital asistanlar Yandex’den Alice ve Alibaba’dan AliGenie’dir.

Ses tanıma teknolojisi, kuruluşundan bu yana önemli ölçüde gelişmiştir. Google yüzde 95 doğruluk iddiasında bulunurken, Çin iFlytek konuşma tanıma sisteminin doğruluğu% 98’dir.

Ses teknolojisi ayrıca akıllı TV, akıllı termostat veya ev kiti gibi şemsiyenin altına giren cihazlara, Nesnelerin İnterneti’ne (IoT) de yayıldı. Mümkün olsa da, internet sesli arama henüz bu cihazların çoğu için doğrudan uygulamalara sahip değildir ve şu ana kadar aramaların en büyük payı şu anda bir akıllı telefonda veya akıllı bir hoparlörde yapılmaktadır.

Statistica’ya göre, Google’ın mobil uygulaması ve Android cihazlarındaki sorguların yüzde yirmisi sesle yapılırken, akıllı telefon kullanıcılarının% 31’i haftada en az bir kez ses kullanıyor.

Medya analiz firması Comscore , tüm çevrimiçi aramaların yarısının 2020’ye kadar sesli olarak yapılacağını öngörürken, Gartner aynı yıl çevrimiçi aramaların% 30’unun ekransız cihazlarda yapılacağını öngörüyor. Bu, akıllı aramaların artan şekilde benimsenmesinin yanı sıra sesli aramada büyük bir artış olduğunu gösteriyor. Bu yılın başlarında Juniper Research , 2025 yılına kadar sekiz milyara ulaşmayı tahmin ettikleri bir rakam olan 3,25 milyar ses asistanının kullanıldığını tahmin ediyordu.

Sesin SEO üzerindeki etkileri
Ses, bu nedenle, teknolojiye ve internete yaklaşımlarımızı dönüştürüyor, ancak arama motoru optimizasyonu üzerinde ne gibi etkileri var?

Doğal
Geliştirilmiş ve güvenilir ses tanıma sistemleri ile ses teknolojisi, günlük dil kullanımını takip etmek için iyi uyarlanmıştır, böylece kullanıcılar bir insanla konuşuyormuş gibi komutlar verebilir. Potansiyel karışıklığın herhangi bir alanı için, yeni teknolojiler kullanıcı deneyimini geliştirmeye çalışmaktadır. Girişim kapitalisti ve internet trendleri uzmanı Mary Meeker tarafından yapılan 2018 İnternet Trendleri Raporu , İngilizce sesli aramaların% 70’inin doğal veya konuşma dilinde yapıldığını buldu.

Anahtar kelime uzunluğu
Konuşulan dil genellikle yazılı sözcük kadar özlü değildir, bu nedenle sorgular, grafik kullanıcı arayüzlerinde (GUI) daha yaygın olan üç veya dört anahtar kelime aramasından daha uzun olacaktır. Bizlere göre sesli aramalar şu anda ortalama 29 kelime uzunluğunda . SEO stratejistleri daha uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanarak ayarlamak gerekir , ek avantajı ile anahtar kelime öbekleri daha uzun, daha yüksek dönüşüm olasılığı.

Soru kelimeleri
Sesli aramalar, yazılı aramalarda genellikle kimin, ne zaman, nerede ve nasıl atlandığı soru kelimelerini daha sık içerir. Pazarlamacılar, içeriğin sesli arama sorgularına doğru ve alakalı yanıtlar verebilmesini sağlamalı ve basit sorularla daha kapsamlı yanıtlar gerektiren soruları ayırt edebilmelidir. Google çok kısa yanıtlarla yanıtlanabilen sorgular genellikle bir web sitesine trafik oluşturmaz, çünkü Google genellikle gerekli arama snippet’leri aracılığıyla gerekli bilgileri sağlar.

sesli aramaların% 20’si sadece 25 anahtar kelime tarafından tetikleniyor. Bunlar arasında soru sözcükleri ve make, do ve can gibi yaygın olarak kullanılan diğer fiillerin yanı sıra bir tarif, yeni, kolay, türler ve ev gibi anahtar isimler ve sıfatlar bulunur. Bunlar stratejileri üzerinde çalışılabilir ve soru formu sorguları kullanıcının niyetini daha yüksek bir dereceye kadar gösterebilir. Pazarlamacılar bu nedenle içeriği daha değerli sorulara göre optimize edebilirler .

Anlamsal arama
Anahtar kelimelerin gerçek eşlemelerini arayan sözcüksel aramaların aksine, semantik aramalar, kullanılan terimler bağlamında kullanıcının amaçladığı anlamı bulmaya çalışır. Bu anlama kullanıcı arama geçmişi, global arama geçmişi, kullanıcının konumu ve anahtar kelime yazım varyasyonları yardımcı olabilir.

Google’ın RankBrain, İnternet arama sonuçlarını iyileştirmek amacıyla kelimeleri ve kelime öbeklerini tanımak için tasarlanmış yapay bir zeka sistemidir. RankBrain‘in bu bağımsız düşünme kalitesi, sorgu işlemeyi daha sofistike bir seviyeye taşımasına yardımcı olur. Hummingbird, doğal dil sorgularına yardımcı olan başka bir Google teknolojisidir. Arama sonucu sayfalarının içeriğe ve amaca göre daha alakalı olmasına yardımcı olarak alakalı sayfaların daha üst sıralarda yer almasına neden olur.

Bölgesel arama
Ses teknolojisi, yerel arama kullanımına daha fazla vurgu yapmıştır. Sesle arama yaparken tüketicilerin yerel olarak arama yapma olasılıkları üç kat daha fazladır. Geçen yıl yapılan araştırmalar, tüketicilerin% 58’inin sesli aramayı kullanarak yerel işletmeler bulduğunu ve yüzde 46’sının günlük olarak yerel işletmeler hakkında bilgi bulmak için ses teknolojisini kullandığını gösteriyor. Pazarlama stratejileri bu değişikliği hesaba katmalı ve “yakınım” sorgularını optimize etmelidir.

SERPs
Sesli arama sonuçlarının yaklaşık% 75’i arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) ilk üç sırada yer alacaktır. Çoğu sesli arama, sonuç sayfalarının üst kısmında gösterilen Zengin Yanıt Kutuları tarafından yanıtlanır. Öne çıkan snippet’ler Google sorgularının yüzde 30’unda bulunur. Bunlar SERP’lerin ilk sayfasındaki herhangi bir web sitesinden alıntılardır ve markalara sesli aramada ve her zamanki GUI aramalarında kredi verilir. Markaların, sıfır konumu yerine yalnızca öne çıkan snippet’lerde kullanılabilecek ilk sayfada olması gerekir .

E-ticaret
özellikle tüketicilerden satın alma yapmak için ses kullanma olasılığı daha yüksek olduğundan sesden etkilenir. Sesli konuşmacı sahiplerinin yüzde altmış ikisi sanal asistanları aracılığıyla alışveriş yaptı ve binyılların yüzde 40’ı çevrimiçi alışveriş yapmadan önce sesli yardımcıları kullanıyor. Bu nedenle dijital asistanlar – ve onlar için optimize etmenin en iyi yolları – çevrimiçi perakendeciler için bir öncelik olmalıdır.

Sesli aramaya uyum sağlama
Çeşitli şekillerde SEO etkileyen ses teknolojisi ile, burada markaların buna göre uyum sağlayabileceği birkaç önerilen adım var.

  1. Google Voice hızlı yüklenen web sitelerine öncelik verir, böylece markalar görüntülerin optimize edilmesini , dosyaların sıkıştırılmasını, yanıt süresinin azaltılmasını ve sitenin tamamen yanıt vermesini sağlamalıdır .
  2. İçerik, sesli aramada kullanılan popüler sorguları yansıtan uzun kuyruklu anahtar kelimelerle optimize edilmelidir. Doğal dile odaklanın.
  3. Öne çıkan snippet’ler, web sayfalarından sıfır konumda kullanılabilecek özet yanıtlardır. Bunun için içeriği optimize etmek üzere, öne çıkarılacak tanımlanabilir alıntılar ekleyin ve Google’ın H etiketleri ve madde işaretlerini kullanarak içeriği okumasını kolaylaştırın.
  4. Yapısal veri ve şema işaretlemesi, bir marka ve sürücü trafiği hakkında daha fazla bilgi sağlar. Sayfaların zengin snippet’lerde görünmesine yardımcı olur, bu da sesli aramalarda ilk sonuç olma olasılığını artırır.
  5. Yerel işletmelerin sesli arama hacmini sesli olarak karşılamak için markanız için yerel bilgiler sağlanmalıdır. Google My Business kullanımı yardımcı olacaktır.
  6. Alan adı otoritesinin artırılması arama sıralamasına yardımcı olur – bu, yüksek kaliteli bağlantılar ekleyerek geliştirilebilir.
Ses teknolojisinin SEO üzerindeki etkisi kesindir. Sesin benimsenmesi ve kullanımındaki büyük artış göz önüne alındığında, işletmeler üzerindeki etkisi önemli olacaktır. Değişiklikleri gerçekleşmeden önce tahmin edebilen ve ileride kalabilecek markalar, önümüzdeki yıllarda faydalarını kesinlikle yakalayacaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt