İlan Yoast’ ta SEO Eklentisinde Yeşil Yakmak

İbrahim Sarac

kurumsal
Ticaret - 100%
Makale yazarı ararken, özellikle rastlanılan ibarelerden biri olan yoast’ta yeşil yakmak ibaresini, bir yazar olarak irdelemek istedim.
İçerik yazarlarına ve içerik ihtiyacı olan herkese yardımcı olması dileğiyle…
Yoast üzerinde; uygunluk kriterlerini belirten lambalar var. O lambalar yeşil yanınca Google için iyi bir yayın elde edebiliyoruz.
Fakat kriterler çok önemli. Belirlenen kriterlere uymadan, o yeşil ışıkçıklar asla yanmıyor çünkü 😊
Özellikle okunabilirlik kriterlerinde, çok fazla dil bilimsel öge var. İyi de neden?
Esas anlamlandırmamız gereken nokta işte burası. Etken ve edilgen çatı oranlarına, ara başlık sayısına yanında bir de geçiş kelimelerine bakan Google’ın derdi, elbette dil bilgisi dersi vermek değil.
Veriyor mu veriyor, hakkını yemeyelim. Lakin altında yatan sebep, değerlendirmelerim sonucunda şudur:
Yoast’ta Yeşil Yakan Çatı Kullanımı
Bir cümlenin etken çatı ile kurulmuş olması demek, gerçekleştirilen eylemden öznenin etkilenmesi demektir.
Edilgen çatı ise tam tersidir, eylemden etkilenmeden eylemi aktarır.
Örneğin;
‘’Anayasa milletçe kabul edildi.’’ cümlesi edilgen çatılı iken;
‘’Anayasayı milletçe kabul ettik’’ cümlesi etken çatılıdır.
Yani Google aslında bizden deneyim istiyor. Orada olmamızı, gerçek bilgiyi, eylemdeki hareketçi olarak anlatmamızı istiyor.
Yoast’ta Yeşil Yakan İçin Bağlaç Kullanımı
İkinci nokta geçiş kelimeleri yani bağlaçlar. Bağlaç kullanarak cümleyi uzatmaktan bahsetmiyorum burada tabii ki.
Bağlaç, cümlede neden sonuç ilişkisini gösterir. Anlamı bağlar. Örneğin; hava çok soğuk bu yüzden çok üşüdüm cümlesinde yükleme gidelim.
Üşüdüm. / Yüklem
Kim üşüdü? – Ben üşüdüm.
Neden üşüdüm? – Hava çok soğuk olduğu için üşüdüm.
Anlamlı bütünlük. Beklenen gerçeklik, bağlaçlar sayesinde neden sonuç ilişkisi ile sağlanıyor.
Yoast’ta Yeşil Yakan Ardışık Cümleler
Ardışık cümlelere baktığımızda da aslında aynı sonuçla karşılaşıyoruz. Örneğin; limonun faydasını anlatan biri, hemen ardından otomobil nasıl tamir edilir konusuna geçmez değil mi? Bu oldukça absürt olur. Ardışık cümlelerin kullanımı sayesinde konu bütünlüğü Google’ın garantisi altına giriyor.
Yoast’ta yeşil yakmak anlamsız, okuyucu odaklı metin istiyorum diyen bir kitle var. Evet haklısınız ince ayrıntıları bilmiyorsanız gerçekten çok anlamsız.
O zaman hep birlikte bir deney yapalım!
Sorum şu; Yukarıdaki yazıyı okurken zorlandınız mı?
Zorlandıysanız, evet ne yazık ki gerçekten Yoast anlamsız diyebiliriz.
Zorlanmadım, oldukça kolay okudum diyorsanız, Yoast anlamlı ve gereklidir diyoruz.
Elbette delil olarak metnin Yoast sonucunu paylaşıyorum. Yorumlarınızı heyecanla bekliyor olacağım sevgilerimle…
Sizde sistemlerinizde test edip sonuçlarınızı paylaşırsanız sevinirim.​

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt