Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Katılım
28 Haz 2020
Mesajlar
875
WordPress En İyi 5 Cache Eklentisi Hemen hemen her WordPress ile inşa edilen internet sitesinin ihtiyaç duyduğu vazgeçilmez eklentilerin arasında Cache yani Önbellek eklentileri yer almaktadır. Genel olarak WordPress sitenizin hız performansını etkileyen birçok faktöre daha öncesinde WordPress Site Hızlandırma başlığı altında değinmiştim.

Bu rehberde en iyi WordPress Cache Eklentileri hakkında kişisel tecrübe ve deneyimlerim dahilinde bir liste oluşturmaya çalışacağım. Ayrıca listemde yer alan eklentiler hakkında kısaca bilgilendirme de yapacağım.

En iyi WordPress Cache Eklentileri

Cache eklentileri kullanılarak gerçekleştirilen doğru yapılandırmalar, paylaşımlı hosting üzerinde barındırılan internet siteleri için dahi benzersiz bir performans artışı sağlayabilir. İnternet sitenizin saniyeler içerisinde tamamen yüklenmesi Google ve diğer arama motorları tarafından önemli bir SEO kriteri olarak kabul edilecektir. Ayrıca, kullanıcı deneyimi konusunda olumlu geri dönüşler almaya başlayacağınızdan emin olabilirsiniz. Peki, en iyi WordPress Cache eklentileri hangileridir?


1. LiteSpeed Cache


LiteSpeed Cache, tamamen ücretsiz olarak sunulmuş oldukça kapsamlı bir önbellek eklentisidir. Sahip olduğu benzersiz optimizasyon özellikleri sayesinde listenin başında olmayı hak etmektedir.

Bu eklentinin bu kadar ön plana çıkmasının ardında yatan neden ise “Litespeed” teknolojisine sahip sunucularda “LSCache” modülünden faydalanarak benzersiz bir performans sunabiliyor olması.


2. WP Rocket


WP Rocket, birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen & tercih edilmeyen bir eklentidir. Fakat
WordPress için geliştirilmiş en başarılı önbellek eklentilerinden birisidir. Ücretli olması sebebiyle diğer eklentiler kadar popüler değildir, ön plana çıkmamaktadır. Fakat sahip olduğu özellikler ve teknoloji bakımından listenin 2. sırasında olmayı hak ettiğini söyleyebilirim.

Türkçe dil desteği bulunan eklentiyi 1 sitede aktif hale getirmek için yıllık $50 ödeme yapmanız gerekmektedir. Daha fazla site için tercih edebileceğiniz paketleri daha uygun bir fiyatlandırmaya sahiptir. Ücretli olmasına rağmen +800.000 kullanıcısı bulunmaktadır. Buradan ne kadar başarılı olduğu hakkında kafanızda bir önyargı oluşturabilirsiniz.


3. WP Fastest Cache

En iyi WordPress Cache eklentileri listesine girmeyi başaran WP Fastest Cache gurur kaynaklarımızdan birisidir. Dünyanın en başarılı önbellek eklentileri arasında gösterilmektedir. Ücretli / ücretsiz sürümleri bulunan eklentinin geliştiricisi Emre Vona isimli bir Türk geliştiricidir.

Ziyaretçi sayısı oldukça yüksek internet sitelerinde yaşanan yavaşlama problemlerinin önüne geçmekte oldukça iyidir. Kurulum ve kullanımı oldukça basit ve Türkçe dil desteği bulunan bir eklentidir. Bazı ekstra özellikleri yalnızca ücretli sürümde sunan eklentinin yıllık kullanım ücreti ise normalde $50 olmasına rağmen Türk kullanıcılara özel 150 ₺’dır.4. W3 Total Cache


W3 Total Cache,
WordPress için geliştirilmiş en eski önbellek eklentilerinden birisidir. Ücretsiz olarak sunulan eklenti, sahip olduğu benzersiz ve çok detaylı ayarları sayesinde bazı kullanıcıların favorisi olmayı başarmaktadır. İlk bakışta oldukça karışık ve içinden çıkılamaz görünebilecek bu eklenti hemen hemen her şeyi en ince ayrıntısına kadar yapmanıza imkân tanımaktadır.

Çok detaylı düzenlemeler sunan bu eklenti ile yapacağınız ayarlamalar ardından sayfalarınızı ve genel site içeriğinizi kontrol etmeli ve bozulmalar yaşanıp yaşanmadığından emin olmalısınız.


5. WP Super Cache


Automattic tarafından geliştirilen WP Super Cache, ücretsiz olarak sunulması nedeniyle sıkça tercih edilmektedir. W3 Total Cache gibi oldukça köklü önbellek eklentilerinden birisidir.

WP Super Cache sunduğu özellikler bakımından ele alındığında alternatiflerine göre biraz daha zayıf kalmaktadır. Bir kesim kullanıcı tarafından yeterince etkili görünmesede eklentiden oldukça memnun olan oldukça fazla kullanıcı vardır.

Kısaca
WordPress için geliştirilmiş, en başarılı & popüler önbellek eklentileri bunlar. En iyi WordPress Cache eklentileri hakkında sizlerde görüşlerinizi yorum alanını kullanarak bizimle paylaşabilirsiniz.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt