Web Tasarımında Renk Dengesi

BerDuS

Üye
Ticaret - 0%
Katılım
4 Eyl 2020
Mesajlar
21
Merhaba arkadaşlar şimdi size web tasarımında çok önemli noktalardan biri olan renk dengesinden biraz bahsetmek istiyorum. Hemen başlayalım o zaman
Tasarlayacağımız web sayfasını hazırlarken sitenize gelen ziyaretçilerin hem gözünü yormadan arka plan rengi hem de okunması kolay yazı renklerini seçmelisiniz.

Eğer arka planda koyu bir renk kullanmak istiyorsanız yazı renginizi açık, arka plan renginizi açık seçmek istiyorsanız yazı rengini koyu renk seçerek ziyaretçilerin gözlerini yormadan gezinmelerini sağlayabilirsiniz. Web sitenizde çok fazla renk kullanmaktan kaçınmalıyız, Mümkünse En fazla 3 rengi yoğun olarak kullanmalıyız. Web sitemiz de renk Seçimi yaparken logo da göz önüne alınmalıdır, Genelde site logosunda bulunan renkler site tasarımında ana renk olarak seçilir. Logo renklerinin yanında bu renkleri tamamlayan zıt renkler ile siyah ve beyaz renkler kullanılır.


Site tasarımı yaparken renk seçiminde dikkat edeceğimiz bir noktada renklerin insanlara çağrıştıkları duygulardır.

》Sıcak Renkler:
Kırmızı, Turuncu, sarıdır. Kırmızı da ateşin sıcaklığını, Turuncu da güneş ışığının etkisini, sarıda da ışık ve aydınlık etkisi hissedilir.

》Soğuk Renkler:
Mavi, Yeşil, Mor, renklerden oluşur. Soğuk renkler sakinleştirici ve yatıştırıcı renklerdir ve çok kullanılır.

》Nötr Renkler:
Beyaz, Siyah, Gri ve büyük değerde gri içeren renklendirme. Nötr renkler arka planlar ve ılık renklerin etkilerini arttırmak için idealdir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt