Web Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

İbrahim Sarac

kurumsal
Değerlendirme - 100%
Katılım
3 Yıl 7 Ay 29 Gün
Mesajlar
265
hosting-1.jpg

Web Hosting Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Web hosting sağlayıcıları, bir web sitesinin dosyalarını depolaması için bir web sunucusunda yer ayırdığında bu web hosting demektir. Yani web hosting hizmeti almak istediğiniz sağlayıcı sizin için sunucusunda bir depo ayırıyor ve siz de size ayrılan o yeri kullanarak web sitenizi yönetiyorsunuz. Çünkü web hosting aynı zamanda web sitesini oluşturan tüm dosyaları (fotoğraf, kod v.b) her şeyi çevrimiçi görüntülenmeye uygun hale getirir. Ziyaret edilen her web sitesi bir web sunucusuna bağlıdır.
Bir sunucuda bir web sitesine ayrılan alan miktarı barındırma türüne bağlıdır. Ana barındırma türleri paylaşımlı, , ve bayidir. Sunucu için kullanılan teknoloji türü, sağlanan yönetim düzeyi ve sunulan ek hizmetlerle farklılaşırlar.
Web sitelerinin çevrimiçi kullanılmasını sağlayan web hosting kavramı ile server kavramı genellikle karıştırılmaktadır. Server dediğimiz şey sizin web sitenizin bütün verilerini saklayan ve bunları kullanıcıların erişimine açan web sunucusudur. Yani server’lar ‘hosting’ başka bir değişle ‘barındırma’ işlemini yaparlar. Web hosting ise başta da bahsetmiş olduğumuz gibi bir web sitesinin verilerinin saklanması durumudur.
Web hosting hizmetleri birbirlerinden değişkenlik gösterir. Sizin kurmuş olduğunuz veya kuracağınız web sitesinde olmasını istediğiniz işlevlere bağlı olarak seçmeniz gereken web hosting hizmeti veya server’lar da değişecektir. Web barındırmanın en iyi avantajlarından yararlanmak için doğru web barındırıcısını bulmanız gerekir. Pek çok seçenek varken, alacağınız web hosting hizmetini neye göre seçeceksiniz?

Web Sitenizin İhtiyaçlarını Doğru Belirleyin

Web hosting hizmeti alacağınız zaman en önem vermeniz gereken konu nasıl bir web sitesine ihtiyacınız olduğunu doğru bir şekilde belirlemenizdir. Gelecekte işinizi ve sitenizi ne kadar büyütmek istediğinizi ve yapmak istediğiniz şeyleri düşünün ve buna göre kararınızı verin. Anlık değil olabildiğince geniş çaplı ve geleceğe yönelik düşünmekte ancak bunu yaparken kendinizi günün şartlarında fazla zorlamamakta fayda var. Boşu boşu yüksek ücret ödemek de çok mantıklı bir durum değil.
Doğru web sunucusu, istediğiniz web sitesini oluşturmak için ihtiyaç duyduğunuz platformları veya oluşturma araçlarını destekleyecek ve ayrıca sitenize yeterli depolama, hız ve güvenilirlik sağlayacaktır. Örneğin, çevrimiçi ödemeleri işlemeniz gerekiyor mu? Blog mu yazıyorsunuz yoksa görsel bir galeri mi oluşturuyorsunuz? Bazı web barındırıcıları, belirli web sitesi türlerinde veya işlevlerde uzmanlaşmış araçlar ve altyapı sunar. Başkası için işe yarayan biri sizin için uygun olmayabilir, bu nedenle özel ihtiyaçlarınızı gerçekten karşılayan bir web barındırma bulduğunuzdan emin olun.
Ayrıca bu noktada web sitenizi kendinizin oluşturup oluşturmadığı da oldukça önemli. Kendi web sitenizi mi oluşturuyorsunuz veya Wix ya da Squarespace gibi Kendin Yap web sitesi kurucusunu mu kullanmak istiyorsunuz? Hizmetlerinizin paketlenmesini isteyip istemediğinizi düşünün.

Firmayı İyi Araştırın

Her şeyde olduğu gibi bu konuda da bilinirlik, güvenilirlik ve elbette kullanıcı deneyimleri oldukça önemlidir. Bir işletme müşterilere yıllarca sürekli olarak iyi hizmet verdiğinde, sözler yayılır. Peki bir şirketin itibarının ne olduğunu nasıl anlarsınız? Üçüncü taraf kaynaklardan kanıt arayın. Saygın kuruluşlardan veya web sitelerinden herhangi bir web barındırma ödülü kazandılar mı? Bunların incelemelerini teknoloji yayınlarından bulabilir misiniz?
Web hosting hizmeti alacağınız firmayı araştırırken müşteri hizmeti konusunda nasıl olduklarını da öğrenmelisiniz. Gece geç bir saatte web siteniz ile ilgili bir sorunla karşılaştığınızda çözüm bulabiliyor musunuz? Yoksa herhangi bir çözüm için saatlerce beklemeniz mi gerekecek? Bu sebeple 7/24 hizmet verebilen bir şirketle çalışmanız sizin için çok daha faydalı olacaktır. Web barındırıcınızın günün her saatinde birinci sınıf müşteri desteği sunduğundan emin olun. Temasa geçebileceğiniz bir dizi yol sunmaları halinde bonus puanlar, sizin için en uygun olanı temel alarak telefon, e-posta veya canlı sohbet arasında seçim yapabilirsiniz.

Siteye Erişim Garantisi Alın

İnternet ortamındaki en sinir bozucu olaylardan bir tanesi sitelerin yavaş yüklenmesi veya hiç yüklenememeleridir. Web siteniz bir işletme içinse, mevcut olmadığı her zaman size para kaybeder. Bu, eğlenmek için başlattığınız bir web sitesi olsa bile, ziyaretçilere her ziyaret etmeye çalıştıklarında web sitenize erişemezlerse hayal kırıklığına uğratan bir deneyim yaşama ve takipçilerinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.
Bu sorun sadece kullanıcıyı değil, Google’ı da rahatsız ediyor, bu da o adres için organik arama sonuçlarında daha az değer vermeye başlıyor. Bu nedenle, kiraladığınız web sitesi barındırma hizmetinin en iyi kullanılabilirlik kalitesini sunduğundan emin olun.
Bir web barındırma şirketinin sahip olduğu ana iş, web sitenizi çevrimiçi ve erişilebilir durumda tutmaktır. Her web barındırma şirketi, web sitenizi geçici olarak çevrimdışı duruma getirecek ara sıra bakım yapmak zorunda kalacaktır. Ve sunucular gerektiği gibi bakım yapılmazsa, aşırı ısınabilir veya bozulabilirler, bu da web sitenize daha fazla zaman erişilemez olduğu anlamına gelir. Web barındırma sağlayıcılarının kalitesindeki en büyük ayırt edici faktörlerden biri, web sitenizi çevrimdışı duruma getirebilecek sorun türlerini ne kadar iyi yönettikleridir. Saygın web barındırma şirketleri rutin olarak en az% 99 çalışma süresi vaat eder. En iyi web barındırma şirketleri daha da ileri giderek para iade garantisi ile% 99,9 çalışma süresi sunar.

Geleceğe Yönelik Planlarınıza Destek Alın

Muhtemelen bugün, ihtiyacınız olanı hemen sağlayan bir hosting satın alacaksınız ki bu çok doğal. Ancak gelecek için de büyük planlarınız var. Önümüzdeki yıllarda web sitenizi bulan ve düzenli ziyaretçi haline gelen insan sayısının artacağını umuyorsunuz. Belki de sitenize eklemek için sürekli olarak yeni içerik oluşturmayı umuyorsunuz.
Her iki durumda da, büyümek için alana ihtiyacınız var. Yeni web sitelerinin çoğu, ihtiyaç duydukları her şeyi uygun fiyatlı bir paylaşılan web barındırma planıyla alır, ancak bir web sitesi boyutu ve popülerliği arttıkça, bir noktada bir bulut barındırma, VPS barındırma veya hatta muhtemelen özel bir barındırma planına yükseltmek isteyeceksiniz. O zaman geldiğinde, ilk günden itibaren seçtiğiniz şirkete bağlı kalırsanız, geçiş yapmak çok daha kolay olacaktır. Yükseltme, yeni bir şirkete tam geçişten daha basittir. Bu nedenle ilerisini de düşünerek doğru hosting seçimini yaptığınızdan emin olun.

Fiyatlandırmaya Dikkat Edin

Bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız web hosting elbette gerekli bir maliyettir, ancak bu pahalı olması gerektiği anlamına gelmez. Basit paylaşılan web barındırma planları ayda 3 dolardan daha az başlar. Siteniz için doğru barındırma planına karar verirken, web barındırmanın tek seferlik bir maliyet olmadığını unutmayın. Web barındırıcıları, faturalama için bir abonelik modeli kullanır. Maliyetin ilerlemekte rahat olduğunuz bir şey olduğundan ve planın değeriyle uyumlu göründüğünden emin olun. Pek çok yeni web sitesi en ucuz barındırma planıyla gayet iyi yönetecek olsa da, bazıları ek özellikler ve daha yüksek bant genişliği için daha fazla harcamaya değecektir. Bazen daha fazla harcamak buna değer, sadece değerin fiyata uygun olduğundan emin olun.
Web siteniz için hizmeti almadan önce bu maddelere dikkat etmeyi unutmayın. Bu sayede siteniz için en uygun barındırma hizmetini alabilirsiniz.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt