Sıfırdan SEO Öğrenmek Zor mudur

Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Katılım
28 Haz 2020
Mesajlar
877
SEO öğrenmek çok zor bir şey değildir. Yapmanız gereken, çeşitli SEO kavramlarını öğrenmek için gerekli zamanı ayırmak ve çaba göstermektir. Aslında ihtiyacınız olan ilk şey inanmak.

SEO’ya yeni başlıyorsanız, acemilikten uzman seviyesine tüm detayların yer aldığı bu içeriği mutlaka incelemelisiniz.

SEO öğrenme süreci hep zor bir süreç olarak yansıtılmıştır. SEO bir oyun. Her oyunun kuralı olduğu gibi bu oyununda kuralları var. Siz bu oyunun kurallarını bilir ve oyunu kurallarına göre oynarsanız başarılı olursunuz.

SEO öğrenmek için yıllarınızı harcamanıza gerek yok. SEO öğrenmeye başlamak için kullanabileceğiniz çok sayıda kaynak var. Dolayısıyla gerekli vakti ayırıp yeterli çabayı gösterdiğiniz zaman bir SEO uzmanı olmayı başarabilirsiniz.

Bu içerikte merak ettiğiniz çoğu sorunun cevabını vermeye çalıştım. Hazırsanız başlayalım.


SEO Öğrenmek Zor mudur?
Birçok insanın sorduğu popüler soru budur. Sıfırdan başlıyorsanız SEO öğrenmek ne kadar zordur? Tüm insanların SEO’nun ne olduğunu bilmediğini düşündüğünüz zaman bu gayet adil bir sorudur.

Cevap oldukça basittir. Zordur çünkü arama motorları ve optimizasyon sürecinin nasıl çalıştığı hakkında çok fazla bilgi vardır. Bu başlangıçta sizi biraz bunaltacaktır.

Ancak, adım adım ilerlemenizi sağlayacak bir öğrenme yaklaşımını takip ederseniz, her şey anlamlı olmaya başlayacak ve tüm süreç daha kolay hale gelecektir.

Bir öğrenme planı, SEO’nun önemli yönlerine odaklanmanızı sağlayacaktır. Böylece ilerledikçe becerilerinizi ve bilgilerinizi kademeli olarak oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

SEO’nun yanı sıra arama motorları ve dijital pazarlama ile ilgili kavramları tanımanız gerekecektir. Dolayısıyla SEO öğrenme eğrisi başlangıçta epey bir dik olacaktır.

Bu çevrimiçi pazarlamada SEO’nun rolünü anlamak için gereklidir. Bu aşamayı geçip SEO uygulamaya başladıktan sonra onun daha pürüzsüz hale geldiğini görebileceksiniz. Bu noktadan sonra SEO’nun yönetilmesi çok daha kolay olacaktır.

SEO öğrenmek için bir bilgisayar bilimi veya pazarlama derecesine sahip olmanıza gerek yoktur. SEO öğrenmek için resmi bir eğitime ihtiyacınız olmayacaktır. SEO açısından sertifikalı olabilmek için takip edebileceğiniz birçok çevrimiçi kurs vardır.

SEO’da öğrenme asla son bulmaz. Google bir yıl içerisinde arama algoritmalarında yüzlerce değişiklik yapmaktadır. Bu da becerilerinizi ve bilgilerinizi zenginleştirmeye devam etmeniz gerektiği anlamına gelmektedir.

SEO Öğrenmek Ne Kadar Zaman Alır?
Bu, göstereceğiniz çabaya ve ayıracağınız zamana bağlıdır. SEO sadece teoride kalan bir şey değildir. Aynı zamanda son derece pratik bir disiplindir.

SEO teorisi, sitenizi SEO dostu yapmak için ne yapmanız gerektiğini size söyleyecektir. Ancak uygulamalarınızda fark yaratacak asıl durum pratikte SEO ilkelerini nasıl uygulayacak olduğunuzdur.

Sağlam bir öğrenme planını takip etmeniz ve gerekli çabayı göstermeniz durumunda 6 aydan daha kısa sürede bir temel oluşturabilirsiniz. Bu dönemde, zamanınızın çoğunu sadece teoriye değil aynı zamanda SEO pratiğine ayırmanız gerekecektir.

Minimum 6 ay gibi bir süreden bahsedilmesinin sebebi ise SEO’nun etki durumudur. SEO’nun işe yaraması ve çalışması zaman alıcı bir iştir. Bir sitede SEO ile ilgili değişikliklerin etkisini görmek için birkaç ay beklemeniz gerekecektir.

Yeni Başlayanlar İçin SEO Öğrenme Planı
Daha önce belirtildiği gibi SEO’yu olabildiğince hızlı öğrenmenin en etkili yollarından birisi bir öğrenme planını takip etmektir. Aşağıda bununla ilgili bilgiler bulabileceksiniz. SEO’yu kendi başınıza öğrenmek istiyorsanız şu 7 adımı izlemeniz gerekecektir:
  1. Arama motorlarının nasıl çalıştığının öğrenin.​
  2. Dijital pazarlamada SEO’nun rolünü anlayın.​
  3. SEO’nun ne olduğunu ve neden önemli olduğunu anlayın.​
  4. Farklı SEO süreçleri hakkında bilgi edinin.​
  5. Anahtar kelimeler ve anahtar kelime araştırma süreci hakkında bilgi edinin.​
  6. SEO performansını nasıl ölçeceğinizi öğrenin.​
  7. SEO’yu teoriden pratiğe dönüştürün.​
Adım 1: Arama Motorlarının Nasıl Çalıştığının Öğrenin
SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. Tüm süreç arma motorlarında bir sitenin görünürlüğünü artırmak üzerine olduğundan arama motorlarının nasıl çalıştığını bilmek çok önemlidir.

Arama motorları karmaşık bilgisayar programlarına karşılık gelen şeydir. Hedefleri kullanıcılara en hızlı bir biçimde en iyi sonuçları vermektir. Bu sonuçlar sunulmadan önce üç aşamalı bir hazırlanma süreci vardır:

Tarama
Arama motorları, internette herkese açık olan bilgileri bulmaktan sorumlu bir dizi bilgisayar programına sahiptir. Bu programlar bir sayfanın yapısını, içeriğin türünü, içeriğin anlamını ve ne zaman oluşturulup güncellendiğini anlamaya çalışırlar.

Arama motorları bir sayfaya insanlar gibi erişemezler. Bir içeriği anlamak için çeşitli sinyallere göz atarlar. Sayfada yer alan dahili ve harici linkleri okurlar. Daha sonra linkten linke geçerek taramalarına devam ederler. Bunu sürekli olarak gerçekleştirirler.

Sitenizi arama motorları için optimize ederken ilk endişeniz, sitenize doğru bir şekilde erişebilmelerini sağlamak olmalıdır. İçeriğinizi bulamazlarsa, herhangi bir sıralama veya arama motoru trafiği alamazsınız.

İndeksleme
Tarayıcılar tarafından bulunan bilginin organize edilmesi, sıralanması ve muhafaza edilmesi gerekir. Bu nedenle elde edilen verilen sıralama algoritmaları tarafından işlenir.

Böylece arama motorları tüm bilgileri tutmak zorunda kalmazlar. Bunun yerine başlık, açıklama, içerik türü, alakalı anahtar kelimeler, gelen ve giden link sayısı gibi bilgileri tutarlar.

Peki indeksleme neden önemlidir? Siteniz dizinlerinde değilse, herhangi bir arama için görünmez. Bu aynı zamanda dizine eklenmiş çok sayfanız varsa, alakalı bir sorgu için arama sonuçlarında görünme şansınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir.

Sıralama
Arama motorları hangi sonuçların hangi sırayla gösterileceğine karar vermekle yükümlüdürler. İşte bu arama algoritmalarının temel görevidir. Google tek başına 255’ten fazla kuralı göz önünde bulundurarak sitenin sıralamasını belirlemektedir.


Adım 2: Dijital Pazarlamada SEO’nun Rolünü Anlayın
SEO çalışmalarına tam anlamıyla başlamadan önce dijital pazarlama açısından SEO’nun ne olduğunu tam anlamıyla öğrenmeniz gerekmektedir.

SEO arama motoru pazarlamasının bir parçasıdır. SEM, arama motorlarından organik olarak (SEO aracılığıyla) veya ücretli arama ağı reklamlarından trafik alma işlemidir. Yani, SEO ücretli reklamcılıkla aynı değildir. Aynı zamanda arama motoru pazarlamasının tek bileşeni değildir.

SEM, dijital pazarlamada bulunan kanallardan biridir. Diğer kanallar arasında sosyal medya pazarlaması, e-posta pazarlaması, içerik pazarlaması, push, telegram, sms vb. kanallar yer alır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt