Google’ın birleşik mobil aramasıyla görünürlük elde edin

Zor Çocuk

Moderatör
Ticaret - 100%
Katılım
28 Haz 2020
Mesajlar
877
Google’ın birleşik mobil aramasıyla görünürlük elde edin Tüketici beklentileri her zamankinden daha yüksek. Bugünün alıcıları istedikleri ürünleri seçtikleri e-ticaret arama motorunda bulmayı bekliyorlar ve her temas noktasında doğru ve tutarlı bilgiler bekliyorlar.

Aslında, müşteri etkileşimlerinin yaklaşık% 56’sı çok kanallı, çok olaylı bir yolculukta gerçekleşiyor. Bu, çoğu müşteri deneyiminin bir dizi etkileşimi, anı ve kanalı içerdiği anlamına gelir.

Tüketiciler, bir satın alma işlemi yapıp yapmayacağına karar vermeden önce ortalama 14 farklı kanalı ziyaret ediyor. Bunu daha karmaşık hale getirmek için, mobil e-ticaret satışlarının 2021 yılına kadar tüm e-ticaret satışlarının% 54’ünü oluşturması bekleniyor.

Bu, perakendecilerin mobil, çok kanallı bir alışveriş deneyimi etrafında oluşturulmuş e-ticaret stratejileri oluşturması gerektiği anlamına gelir.

Burada başarıya ulaşmanın önemli bir adımı, masaüstünde ve mobilde arama sonuçlarının üstünde görünmenizi sağlayan görünürlük sağlamak olacaktır. Google size bunu yapmanın bir yolunu daha verdi.

Google, mobil aramayı ve ürünleri birleştirir – bu sizin için iyi bir haber
Google, genel arama söz konusu olduğunda fiili arama motoru olmanın benzersiz avantajına sahiptir – ve bu ürünler için de geçerlidir. Artık Google, ürünleri daha da önemli hale getirerek mobil cihazlardaki aramalarını birleştirdi.

Mobil cihazlarda arama yapan müşterilere, hem Google Arama sonuçları hem de söz konusu aramayla ilgili ürünler organik olarak sunulur. Bunlar reklam değil, hem Google’ın hem de kullanılabilir ürünlerin tek bir birleşik aramasıdır.

Nihayetinde, Google’ın birleşik mobil araması, düzinelerce bireysel mağaza önündeki belirli bir öğeyi arama görevini otomatikleştirerek çevrimiçi alışveriş yapanlara zaman kazandırır.

Ancak bu sadece müşteriye dönük bir kolaylıktan daha fazlasıdır. Birleştirilmiş mobil aramanın değerini kavrayabilen perakendeciler daha fazla müşteriye daha verimli bir şekilde ulaşabilecekler. Ve yapamayanlar önemli bir temas noktasında kaybedecekler.

Bu sonuçlarda bulunmamak (veya tutarsız olmak) sadece kaçırılmış fırsatlara yol açar. Bunların hemen satışa yol açabileceği göz önüne alındığında, bu büyük bir israftır.

Başarı ve görünürlük ürün veri feed’inizden gelecek
Google Alışveriş feed’i, bir perakendecinin ürün kataloğunu tanımlayan ve düzenleyen bir e-tablo görevi görür.

Google’daki müşterilerin ürün sonuçlarını stile, departmana ve boyuta göre filtreleyebileceklerini veya bir ürünün birkaç resmini görüntüleyebileceklerini unutmayın; bu veri noktalarının tümü doğrudan ürün feed’inizle ilişkilidir. Ve bu bir kaza değil.

Bu senaryodaki ürün feed’i SEO‘ya oldukça benzer şekilde çalışır. Tüketiciler Google’da alakalı sorgular yaptığında üst sıralarda yer almak için alakalı bilgiler (anahtar kelimeler ve veri özellikleri) sağlamanıza olanak tanır.

Ancak, normal Alışveriş reklamlarınızın aksine, işletmelerin hangi arama sorgularının ürünlerinin görünmesini tetikleyeceği konusunda hiçbir kontrolü yoktur. Bu karar Google’ın algoritmalarına bağlıdır.

Belirli bir sorgu için hangi ürünlerin alakalı olduğunu belirlemek için Google, perakendecilerin web sitelerini ve ürün özet akışlarını tarayacak ve en uygun görünen ürünleri seçecektir. Ürün alaka düzeyi, Google Alışveriş feed’inizin ne kadar sağlam olduğuna da bağlı olacaktır.

Görünürlüğü ve ürünlerinizin ortaya çıkma olasılığını artırmak istiyorsanız, mümkün olduğunca fazla bilgi vermeniz gerekir.

Ürün veri optimizasyonu ile mobil arama sıralamasını nasıl artırabilirim?
Yüksek kaliteli ürün verileri olmadan, listeler kolayca arama motoru sonuç sayfasının altına düşebilir. Neyse ki, ürün görünürlüğünü iyileştirmeye yardımcı olacak birkaç taktik ve en iyi uygulama var.

Aşağıdakilere odaklanın:
  • Ürün başlığı: Ürün başlığınız, Google’ın alakalı sonuçlar ararken ilk başvurduğu şey olması nedeniyle bir web sitesi sayfası başlığına benzer. Anahtar kelime doldurmaktan kaçının ve bir hedef anahtar kelimeye odaklanın ve bu anahtar kelimeyi mümkün olduğunca ürün başlığının başlangıcına yaklaştırın.​
  • Ürün resmi: Farklı açılardan ürünün çekici ve göz alıcı görüntüleri, müşterilerinizi girişinizi tıklamaya ikna eder. Ancak filigranları, ek metinleri ve logoları her zaman atlayın yoksa Google büyük olasılıkla ürünü reddeder.​
  • Ürün kategorisi potansiyel müşteriler tarafından hemen görülmez. Bununla birlikte, Google’ın Alışveriş arama sonuçlarını doldururken dikkate aldığı bir özelliktir ve alaka düzeyi için çok önemlidir. Alt kategorileriniz ne kadar dar ve hedefli olursanız, ürün listelemeniz müşteriler için o kadar alakalı olur.​
  • Ürün türü, alaka düzeyini belirlemeye yardımcı olan başka bir arka uç özelliğidir. Özellikle niş ürünler satıyorsanız, olabildiğince açıklayıcı olmanız önemlidir.​
  • Ürün açıklaması: Google, alakalı anahtar kelimeler için ürün açıklamalarını tarar. Bu, pazarlamacıların, ürün açıklamasında, sistemin ürün başlığında göz ardı etmiş olabileceği ikinci katman anahtar kelimeleri kullanma fırsatına sahip oldukları anlamına gelir.​
Ürün veri düzenlemelerinizi otomatikleştirme
Google’ın web sitesi tarama özelliği, yapılandırılmış verileri ve site haritası bilgilerini okumak için web sitenizin taramalarını kullanır, ardından ilgili ürünler hakkında bilgi alır.

Bununla birlikte, perakendecilerin ürün verilerini göndermek için otomatik araçlar kullanması en iyisidir, bu da verilerin hem güncel hem de tamamen doğru ve optimize olmasını sağlar.

Ürün veri feed’i yönetimini otomatikleştirmek hata riskini azaltır, genel performansı artırır ve pazarlamacılara kampanyaları optimize etmek ve yeni kanalları test etmek için daha fazla zaman ayırma yetkisi verir.

Özellikle, bu ürün veri düzenlemelerini otomatikleştirmeyi düşünün:
  • Ürün bulunabilirliği: Müşteriler bir kanaldan ürün satın aldıktan sonra, kullanılabilirliğinin tüm kanallarda güncellenmesi gerekir. Bunu manuel olarak veya otomasyon olmadan yapmak, kullanılamayan veya mevcut olmayan ürünleri listeleme olasılığınızı artırır.​
  • Fiyat biçimlerini değiştirme: Fiyat biçimlerini kanal veya ülke gereksinimleriyle manuel olarak hizalamak zaman ve kaynak israfına neden olur. Virgüllerin yerini USD veya GBP veya EUR gibi para birimi kısaltmalarıyla nokta veya para birimi simgeleriyle değiştirme işlemini otomatikleştirmeyi düşünün. Benzer şekilde, dönüşüm sürecini otomatikleştirmeyi veya vergi değerleri eklemeyi düşünün.​
Tüketicilerin her zamankinden daha fazla satın alma seçeneği var ve Google’ın yeni Arama işlevinin sunulması bize yolculuklarının ne kadar karmaşık olabileceğini hatırlatıyor.

Markalar ve perakendeciler, yeni çevrimiçi alışveriş trendlerini hesaba katmak için e-ticaret stratejilerini (ve ürün feed’i optimizasyonunu) genişleterek ayak uydurmakla yükümlüdür.

Mobil, çok kanallı bir stratejiyi başarıyla birleştiren perakendeciler, bugün ve yarın çevrimiçi alışveriş yapan kullanıcılar tarafından en çok görülebilenler olacaktır.
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt