Eğitim Deep Web Hakkında Derinlemesine Bilgi

tetrax0

Üye
Ticaret - 0%
Katılım
3 Nis 2021
Mesajlar
7
darknet_deepnet_deepweb_darkweb.jpg


DEEP WEB HAKKINDA DERİNLEMESİNE BİLGİ

Dark Web- Deep Web Nedir ?


Yanızca özel bir web tarayıcısı tarafından erişilebilen gizli internet siteleri topluluğudur. Hem yasal hem de yasadışı uygulamalarda yardımcı olabilecek internet aktivitesini anonim ve gizli tutmak için kullanılır. Bazıları bunu hükümet sansüründen kaçmak için kullanırken, aynı zamanda son derece yasadışı faaliyetler için kullanıldığı da bilinmektedir.Karanlık ağ, derin ağ ve yüzey ağı nedir?

İnternet, tümü günde 24 saat çalışan milyonlarca web sayfası, veritabanı ve sunucuyla oldukça büyüktür. Ancak sözde "görünür" İnternet (diğer adıyla yüzey web veya açık web) - Google ve Yahoo gibi arama motorları kullanılarak bulunabilen siteler - buzdağının sadece görünen kısmıdır.Yüzey ağı veya açık ağAçık ağ veya yüzey ağı, "görünür" yüzey katmanıdır. Tüm ağı bir buzdağı gibi görselleştirmeye devam edersek, açık ağ suyun üzerindeki üst kısım olacaktır. İstatistiksel açıdan bakıldığında, bu web sitesi ve veri topluluğu, toplam internetin% 5'inin altında bir kısmını oluşturur.Google Chrome, Internet Explorer ve Firefox gibi geleneksel tarayıcılar aracılığıyla erişilen genel olarak herkese açık tüm web siteleri burada yer almaktadır. Web siteleri genellikle ".com" ve ".org" gibi kayıt operatörleriyle etiketlenir ve popüler arama motorlarında kolayca bulunabilir.Yüzey web sitelerini bulmak mümkündür, çünkü arama motorları web'i görünür bağlantılar yoluyla dizine ekleyebilir (arama motorunun web'i örümcek gibi gezmesi nedeniyle "tarama" adı verilen bir işlem).Derin ağ

Derin web yüzeyin altında kalır ve tüm web sitelerinin yaklaşık% 90'ını oluşturur. Bu, yüzey ağından çok daha büyük olan suyun altındaki bir buzdağının parçası olacaktır. Aslında, bu gizli web o kadar büyük ki, herhangi bir anda tam olarak kaç sayfanın veya web sitesinin etkin olduğunu keşfetmek imkansızdır.Benzetmeye devam edersek, büyük arama motorları yalnızca yüzeye yakın web sitelerini "yakalayabilen" balıkçı tekneleri gibi düşünülebilir. Akademik dergilerden özel veri tabanlarına ve daha yasadışı içeriğe kadar her şey ulaşılamaz. Bu derin ağ , karanlık ağ olarak bildiğimiz kısmı da içerir .Pek çok haber kaynağı "deep web" ve "dark web" 'i birbirinin yerine kullansa da, derin kısmın çoğu bir bütün olarak tamamen yasal ve güvenlidir. Derin ağın en büyük bölümlerinden bazıları şunları içerir:Veritabanları: Web'in diğer alanlarına bağlı olmayan, yalnızca veritabanında aranacak hem genel hem de özel olarak korunan dosya koleksiyonları.

İntranetler: kurumlar, hükümetler ve eğitim tesisleri için dahili ağlar, kurumları içinde özel olarak iletişim kurmak ve konuları kontrol etmek için kullanılır.

Bankacılık ve emeklilik gibi finansal hesaplar

E-posta ve sosyal mesajlaşma hesapları

Özel kurumsal veritabanları

Tıbbi belgeler gibi HIPPA'ya duyarlı bilgiler

Yasal dosyalarKaranlık ağ

Dark web , endekslenmeyen ve yalnızca özel web tarayıcıları aracılığıyla erişilebilen siteleri ifade eder. Küçük yüzey ağından önemli ölçüde daha küçük olan karanlık ağ, derin ağın bir parçası olarak kabul edilir. Okyanus ve buzdağı görselimizi kullandığımızda, karanlık ağ, batık buzdağının alt ucu olacaktı.Bununla birlikte, karanlık ağ, derin ağın çok az kişinin etkileşime gireceği ve hatta göreceği çok gizli bir bölümüdür. Başka bir deyişle, derin web , karanlık web de dahil olmak üzere doğru yazılımla hala erişilebilen yüzeyin altındaki her şeyi kapsar .Karanlık ağın yapısını bozmak, onu anonim bir sığınak yapan birkaç önemli katmanı ortaya çıkarır:Yüzey web arama motorları tarafından web sayfası indekslemesi yapılmaz . Google ve diğer popüler arama araçları, karanlık web'deki sayfaların sonuçlarını bulamaz veya görüntüleyemez.

Rastgele bir ağ altyapısı aracılığıyla "sanal trafik tünelleri" .

Benzersiz kayıt operatörü nedeniyle geleneksel tarayıcılar tarafından erişilemez . Ayrıca, güvenlik duvarları ve şifreleme gibi çeşitli ağ güvenliği önlemleriyle daha da gizlenir.

Dark web'in itibarı genellikle suç kastıyla veya yasa dışı içerikle ve kullanıcıların yasa dışı mal veya hizmetleri satın alabilecekleri "ticaret" siteleriyle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, yasal taraflar da bu çerçeveden yararlanmıştır.Dark web güvenliği söz konusu olduğunda, deep web tehlikeleri dark web tehlikelerinden çok farklıdır. Yasa dışı siber faaliyetler kolaylıkla tökezlenemez, ancak ararsanız çok daha aşırı ve tehdit edici olma eğilimindedir. Dark web'in tehditlerini ortaya çıkarmadan önce, kullanıcıların bu sitelere nasıl ve neden eriştiğini inceleyelim.Dark web'e nasıl erişilir

Dark web, bir zamanlar bilgisayar korsanlarının, kanun uygulayıcı memurların ve siber suçluların vilayeti idi. Bununla birlikte, şifreleme ve anonimleştirme tarayıcı yazılımı Tor gibi yeni teknoloji, artık ilgilenen herkesin karanlığa dalmasını mümkün kılıyor.Tor ("The Onion Routing" projesi) ağ tarayıcısı, kullanıcıların ". soğan ”kayıt operatörü. Bu tarayıcı, ilk olarak 1990'ların ikinci yarısında Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilmiş bir hizmettir.İnternetin mahremiyet eksikliği anlamına geldiğini anlayınca, casus iletişimlerini gizlemek için Tor'un erken bir sürümü oluşturuldu. Sonunda, çerçeve yeniden tasarlandı ve o zamandan beri bugün bildiğimiz tarayıcı biçiminde halka açıldı. Bunu herkes ücretsiz olarak indirebilir.Tor'u Google Chrome veya Firefox gibi bir web tarayıcısı olarak düşünün. Bilhassa, bilgisayarınız ile web'in derin kısımları arasındaki en doğrudan yolu almak yerine, Tor tarayıcısı "düğümler" olarak bilinen rastgele bir şifrelenmiş sunucu yolunu kullanır. Bu, kullanıcıların eylemlerinin izlenmesinden veya tarayıcı geçmişlerinin * edilmesinden korkmadan derin web'e bağlanmasına olanak tanır.Derin web'deki siteler de anonim kalmak için Tor'u (veya I2P, "Görünmez İnternet Projesi" gibi benzer yazılımları) kullanır, yani onları kimin çalıştırdığını veya nerede barındırıldığını bulamayacağınız anlamına gelir.Dark web'e girmek yasa dışı mı?

Basitçe söylemek gerekirse, karanlık ağa erişmek yasa dışı değildir. Aslında, bazı kullanımlar tamamen yasaldır ve "karanlık ağ" ın değerini destekler. Dark web'de kullanıcılar, kullanımının üç net faydasını arayabilirler:Kullanıcı anonimliği

Neredeyse izlenemeyen hizmetler ve siteler

Hem kullanıcılar hem de sağlayıcılar için yasa dışı eylemlerde bulunma yeteneği

Bu nedenle, karanlık ağ, aksi takdirde kimliklerini çevrimiçi olarak * ederek tehlikeye girecek birçok partiyi cezbetti. İstismar ve zulüm mağdurları, ihbarcılar ve siyasi muhalifler bu gizli siteleri sık sık kullanıyorlar. Ancak elbette, bu faydalar, diğer açıkça yasa dışı yollarla kanunların sınırlamalarının dışında hareket etmek isteyenlere kolaylıkla genişletilebilir.

Bu mercekten bakıldığında, dark web'in yasallığı, bir kullanıcı olarak onunla nasıl etkileşim kurduğunuza dayanır. Özgürlüğün korunması için önemli olan birçok nedenden dolayı yasal sınırların dışına çıkabilirsiniz. Başkaları, başkalarının korunması ve güvenliği için yasa dışı olan şekillerde hareket edebilir. Bu kavramların her ikisini de “karanlık web tarayıcısı” ve web sitelerinin kendileri açısından açalım.Tor kullanmak yasa dışı mı?

Yazılım tarafında, Tor ve diğer anonim tarayıcıların kullanımı kesinlikle yasa dışı değildir. Aslında, bu "karanlık web" tarayıcıları yalnızca internetin bu kısmına bağlı değildir. Artık birçok kullanıcı, hem genel İnternet'e hem de web'in daha derin kısımlarına özel olarak göz atmak için Tor'dan yararlanıyor.Tor tarayıcısının sunduğu gizlilik, mevcut dijital çağda önemlidir. Şirketler ve yönetim organları şu anda çevrimiçi etkinliklerin izinsiz gözetimine katılmaktadır. Bazıları devlet kurumlarının ve hatta İnternet Servis Sağlayıcılarının (ISS'ler) çevrimiçinde neye baktıklarını bilmelerini istemezken, diğerlerinin çok az seçeneği vardır. Sıkı erişime ve kullanıcı yasalarına sahip ülkelerdeki kullanıcıların, Tor istemcilerini ve sanal özel ağları (VPN'ler) kullanmadıkları sürece genel sitelere bile erişmeleri genellikle engellenir .Ancak, tarayıcının yasallığına bakılmaksızın sizi suçlayabilecek Tor içinde yine de yasa dışı eylemler gerçekleştirebilirsiniz. Derin web'deki telif hakkıyla korunan içeriği korsanlık yapmak, yasa dışı pornografiyi paylaşmak veya siber terörizmle uğraşmak amacıyla Tor'u kolayca kullanabilirsiniz. Yasal bir tarayıcı kullanmak, eylemlerinizi yasanın doğru tarafına düşürmez.
 

Ekli dosyalar

  • darknet_deepnet_deepweb_darkweb.jpg
    darknet_deepnet_deepweb_darkweb.jpg
    331.1 KB · Görüntüleme: 245

DAMAR

Üye
Ticaret - 100%
Katılım
5 Şub 2021
Mesajlar
184
Ekli dosyayı görüntüle 458

DEEP WEB HAKKINDA DERİNLEMESİNE BİLGİ

Dark Web- Deep Web Nedir ?


Yanızca özel bir web tarayıcısı tarafından erişilebilen gizli internet siteleri topluluğudur. Hem yasal hem de yasadışı uygulamalarda yardımcı olabilecek internet aktivitesini anonim ve gizli tutmak için kullanılır. Bazıları bunu hükümet sansüründen kaçmak için kullanırken, aynı zamanda son derece yasadışı faaliyetler için kullanıldığı da bilinmektedir.Karanlık ağ, derin ağ ve yüzey ağı nedir?

İnternet, tümü günde 24 saat çalışan milyonlarca web sayfası, veritabanı ve sunucuyla oldukça büyüktür. Ancak sözde "görünür" İnternet (diğer adıyla yüzey web veya açık web) - Google ve Yahoo gibi arama motorları kullanılarak bulunabilen siteler - buzdağının sadece görünen kısmıdır.Yüzey ağı veya açık ağAçık ağ veya yüzey ağı, "görünür" yüzey katmanıdır. Tüm ağı bir buzdağı gibi görselleştirmeye devam edersek, açık ağ suyun üzerindeki üst kısım olacaktır. İstatistiksel açıdan bakıldığında, bu web sitesi ve veri topluluğu, toplam internetin% 5'inin altında bir kısmını oluşturur.Google Chrome, Internet Explorer ve Firefox gibi geleneksel tarayıcılar aracılığıyla erişilen genel olarak herkese açık tüm web siteleri burada yer almaktadır. Web siteleri genellikle ".com" ve ".org" gibi kayıt operatörleriyle etiketlenir ve popüler arama motorlarında kolayca bulunabilir.Yüzey web sitelerini bulmak mümkündür, çünkü arama motorları web'i görünür bağlantılar yoluyla dizine ekleyebilir (arama motorunun web'i örümcek gibi gezmesi nedeniyle "tarama" adı verilen bir işlem).Derin ağ

Derin web yüzeyin altında kalır ve tüm web sitelerinin yaklaşık% 90'ını oluşturur. Bu, yüzey ağından çok daha büyük olan suyun altındaki bir buzdağının parçası olacaktır. Aslında, bu gizli web o kadar büyük ki, herhangi bir anda tam olarak kaç sayfanın veya web sitesinin etkin olduğunu keşfetmek imkansızdır.Benzetmeye devam edersek, büyük arama motorları yalnızca yüzeye yakın web sitelerini "yakalayabilen" balıkçı tekneleri gibi düşünülebilir. Akademik dergilerden özel veri tabanlarına ve daha yasadışı içeriğe kadar her şey ulaşılamaz. Bu derin ağ , karanlık ağ olarak bildiğimiz kısmı da içerir .Pek çok haber kaynağı "deep web" ve "dark web" 'i birbirinin yerine kullansa da, derin kısmın çoğu bir bütün olarak tamamen yasal ve güvenlidir. Derin ağın en büyük bölümlerinden bazıları şunları içerir:Veritabanları: Web'in diğer alanlarına bağlı olmayan, yalnızca veritabanında aranacak hem genel hem de özel olarak korunan dosya koleksiyonları.

İntranetler: kurumlar, hükümetler ve eğitim tesisleri için dahili ağlar, kurumları içinde özel olarak iletişim kurmak ve konuları kontrol etmek için kullanılır.

Bankacılık ve emeklilik gibi finansal hesaplar

E-posta ve sosyal mesajlaşma hesapları

Özel kurumsal veritabanları

Tıbbi belgeler gibi HIPPA'ya duyarlı bilgiler

Yasal dosyalarKaranlık ağ

Dark web , endekslenmeyen ve yalnızca özel web tarayıcıları aracılığıyla erişilebilen siteleri ifade eder. Küçük yüzey ağından önemli ölçüde daha küçük olan karanlık ağ, derin ağın bir parçası olarak kabul edilir. Okyanus ve buzdağı görselimizi kullandığımızda, karanlık ağ, batık buzdağının alt ucu olacaktı.Bununla birlikte, karanlık ağ, derin ağın çok az kişinin etkileşime gireceği ve hatta göreceği çok gizli bir bölümüdür. Başka bir deyişle, derin web , karanlık web de dahil olmak üzere doğru yazılımla hala erişilebilen yüzeyin altındaki her şeyi kapsar .Karanlık ağın yapısını bozmak, onu anonim bir sığınak yapan birkaç önemli katmanı ortaya çıkarır:Yüzey web arama motorları tarafından web sayfası indekslemesi yapılmaz . Google ve diğer popüler arama araçları, karanlık web'deki sayfaların sonuçlarını bulamaz veya görüntüleyemez.

Rastgele bir ağ altyapısı aracılığıyla "sanal trafik tünelleri" .

Benzersiz kayıt operatörü nedeniyle geleneksel tarayıcılar tarafından erişilemez . Ayrıca, güvenlik duvarları ve şifreleme gibi çeşitli ağ güvenliği önlemleriyle daha da gizlenir.

Dark web'in itibarı genellikle suç kastıyla veya yasa dışı içerikle ve kullanıcıların yasa dışı mal veya hizmetleri satın alabilecekleri "ticaret" siteleriyle ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, yasal taraflar da bu çerçeveden yararlanmıştır.Dark web güvenliği söz konusu olduğunda, deep web tehlikeleri dark web tehlikelerinden çok farklıdır. Yasa dışı siber faaliyetler kolaylıkla tökezlenemez, ancak ararsanız çok daha aşırı ve tehdit edici olma eğilimindedir. Dark web'in tehditlerini ortaya çıkarmadan önce, kullanıcıların bu sitelere nasıl ve neden eriştiğini inceleyelim.Dark web'e nasıl erişilir

Dark web, bir zamanlar bilgisayar korsanlarının, kanun uygulayıcı memurların ve siber suçluların vilayeti idi. Bununla birlikte, şifreleme ve anonimleştirme tarayıcı yazılımı Tor gibi yeni teknoloji, artık ilgilenen herkesin karanlığa dalmasını mümkün kılıyor.Tor ("The Onion Routing" projesi) ağ tarayıcısı, kullanıcıların ". soğan ”kayıt operatörü. Bu tarayıcı, ilk olarak 1990'ların ikinci yarısında Amerika Birleşik Devletleri Deniz Araştırma Laboratuvarı tarafından geliştirilmiş bir hizmettir.İnternetin mahremiyet eksikliği anlamına geldiğini anlayınca, casus iletişimlerini gizlemek için Tor'un erken bir sürümü oluşturuldu. Sonunda, çerçeve yeniden tasarlandı ve o zamandan beri bugün bildiğimiz tarayıcı biçiminde halka açıldı. Bunu herkes ücretsiz olarak indirebilir.Tor'u Google Chrome veya Firefox gibi bir web tarayıcısı olarak düşünün. Bilhassa, bilgisayarınız ile web'in derin kısımları arasındaki en doğrudan yolu almak yerine, Tor tarayıcısı "düğümler" olarak bilinen rastgele bir şifrelenmiş sunucu yolunu kullanır. Bu, kullanıcıların eylemlerinin izlenmesinden veya tarayıcı geçmişlerinin * edilmesinden korkmadan derin web'e bağlanmasına olanak tanır.Derin web'deki siteler de anonim kalmak için Tor'u (veya I2P, "Görünmez İnternet Projesi" gibi benzer yazılımları) kullanır, yani onları kimin çalıştırdığını veya nerede barındırıldığını bulamayacağınız anlamına gelir.Dark web'e girmek yasa dışı mı?

Basitçe söylemek gerekirse, karanlık ağa erişmek yasa dışı değildir. Aslında, bazı kullanımlar tamamen yasaldır ve "karanlık ağ" ın değerini destekler. Dark web'de kullanıcılar, kullanımının üç net faydasını arayabilirler:Kullanıcı anonimliği

Neredeyse izlenemeyen hizmetler ve siteler

Hem kullanıcılar hem de sağlayıcılar için yasa dışı eylemlerde bulunma yeteneği

Bu nedenle, karanlık ağ, aksi takdirde kimliklerini çevrimiçi olarak * ederek tehlikeye girecek birçok partiyi cezbetti. İstismar ve zulüm mağdurları, ihbarcılar ve siyasi muhalifler bu gizli siteleri sık sık kullanıyorlar. Ancak elbette, bu faydalar, diğer açıkça yasa dışı yollarla kanunların sınırlamalarının dışında hareket etmek isteyenlere kolaylıkla genişletilebilir.

Bu mercekten bakıldığında, dark web'in yasallığı, bir kullanıcı olarak onunla nasıl etkileşim kurduğunuza dayanır. Özgürlüğün korunması için önemli olan birçok nedenden dolayı yasal sınırların dışına çıkabilirsiniz. Başkaları, başkalarının korunması ve güvenliği için yasa dışı olan şekillerde hareket edebilir. Bu kavramların her ikisini de “karanlık web tarayıcısı” ve web sitelerinin kendileri açısından açalım.Tor kullanmak yasa dışı mı?

Yazılım tarafında, Tor ve diğer anonim tarayıcıların kullanımı kesinlikle yasa dışı değildir. Aslında, bu "karanlık web" tarayıcıları yalnızca internetin bu kısmına bağlı değildir. Artık birçok kullanıcı, hem genel İnternet'e hem de web'in daha derin kısımlarına özel olarak göz atmak için Tor'dan yararlanıyor.Tor tarayıcısının sunduğu gizlilik, mevcut dijital çağda önemlidir. Şirketler ve yönetim organları şu anda çevrimiçi etkinliklerin izinsiz gözetimine katılmaktadır. Bazıları devlet kurumlarının ve hatta İnternet Servis Sağlayıcılarının (ISS'ler) çevrimiçinde neye baktıklarını bilmelerini istemezken, diğerlerinin çok az seçeneği vardır. Sıkı erişime ve kullanıcı yasalarına sahip ülkelerdeki kullanıcıların, Tor istemcilerini ve sanal özel ağları (VPN'ler) kullanmadıkları sürece genel sitelere bile erişmeleri genellikle engellenir .Ancak, tarayıcının yasallığına bakılmaksızın sizi suçlayabilecek Tor içinde yine de yasa dışı eylemler gerçekleştirebilirsiniz. Derin web'deki telif hakkıyla korunan içeriği korsanlık yapmak, yasa dışı pornografiyi paylaşmak veya siber terörizmle uğraşmak amacıyla Tor'u kolayca kullanabilirsiniz. Yasal bir tarayıcı kullanmak, eylemlerinizi yasanın doğru tarafına düşürmez.
Eline Sağlık,Yararlı Konu
 

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Üst Alt